NÁZOR / Prezident Petr Pavel nepodepsal důchodovou novelu, která měla začít platit od dnešního dne, tedy od 1. září. I kdyby se rozhodl zákon podepsat, bude platit později. Podle své mluvčí Markéty Řehákové zvažuje Pavel novelu vetovat.
Podle informací z Hradu to ale není proto, že by dal na názor opozice, která chce populisticky dál pumpovat peníze státu, ale spíš proto, že jsou opatření vlády prý příliš rychlá a lidé se na ně neměli čas připravit. Novela má přinést zpřísnění pravidel předčasných důchodů a mimořádných valorizací a zpomalit řádnou valorizaci. Podle serveru Seznam Zprávy Pavel vládě dokonce vytýká, že úpravy jsou příliš mírné a málo šetří veřejné rozpočty.
Jestli se tyto zprávy zakládají na pravdě, tak tu nemáme principiální spor o to, zda vůbec šetřit, ale nesoulad v technice a v provádění reforem. Jenže právě v tom musí mít hlavní slovo vláda, a nikoli prezident. Jistě, hlava státu má právo zákon ze svého rozmaru nepodepsat. My ale zase máme právo si myslet, že tím Pavel podráží vládu, a to navíc v citlivé chvíli, kdy Fialův kabinet potřebuje udržet dostatečnou politickou podporu pro nepopulární reformy a navíc se chystá spustit rozsáhlý investiční program, který by mohl vyvést zemi z hrozící ekonomické stagnace. A na tom doslova závisí, kde bude Česko stát za dva roky a zda se neocitne na stejné šikmé ploše jako Slovensko.
Pakliže jde Pavlovi o technickou stránku provádění reforem, tak je třeba říci, že k tomu nemá mandát voličů. Takový mandát má vláda. Rozpaky vzbuzuje prezidentův postoj ale zejména tím, že své výhrady nevznesl dříve. Když svým váháním způsobil zpoždění reformy bez vysvětlení, zachoval se vůči vládě poněkud neslušně.
Prezident Pavel by si měl uvědomit, že tu jde o hodně. Pražský hrad nesmí být už místo, kde se nachází alternativní centrum moci. A Pavel by neměl, byť třeba nevědomky, napomáhat rozkladu reformního a liberálního kurzu české politiky.