V České republice žije více než 1,6 milionu lidí, kteří pracují, ale nejsou schopni se vymanit z chudoby, upozornil český prezident Petr Pavel během svého vystoupení v nedělních Otázkách Václava Moravce. Podle něj potřebuje sociální systém reformu, a proto se také hodlá sejít s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).
Současný systém sociálních dávek potřebuje hloubkovou revizi, řekl v neděli Pavel v pořadu Otázky Václava Moravce České televize. Připomněl, že v České republice žije více než 1,6 milionu lidí, kteří pracují, ale nejsou si schopni zajistit ani základní potřeby. Podle něj by jim stát měl pomoci, aby si mohli nalézt lépe placené zaměstnání i s ohledem na rostoucí ceny energií.
Pavel nechtěl zatím hodnotit plán ministerstva práce na vznik jednotné dávky státní sociální podpory, která má sloučit příspěvek na bydlení, dětské přídavky, doplatky na bydlení a příspěvek na živobytí. „Zda je superdávka nejlepší cestou, to bych si rád s ministrem vyjasnil,“ řekl ČT Pavel. Jednat s Jurečkou by měl příští týden. Dávkový systém podle něj vyžaduje hloubkovou revizi, protože aktuálně je v některých ohledech dokonce demotivující.
Hlava státu odmítla přímo hodnotit výkon ministra školství Mikuláše Beka (STAN). „Vysvědčení ministrům a vládě by měli vystavovat občané,“ uvedl. Je nicméně přesvědčený, že ministerstvo mohlo pro reformu vzdělávacího systému za této vlády udělat více. „Máme Strategii 2030+, která je podle vyjádření mnoha odborníků dobrá, ale bohužel ji nenaplňujeme,“ uvedl. Pokud kabinet tvrdí, že od kvalitního vzdělání se odvíjí vše ostatní, měly by být reformní kroky rychlejší, dodal.
Prezident se zúčastní jednání vlády, na kterém bude kabinet rozhodovat o návrhu státního rozpočtu na příští rok. „Mojí úlohou není stanovovat vládě rozpočtové priority, ale upozorňovat, aby se plnilo programové prohlášení a sliby občanům,“ řekl. Na zasedání kabinetu chce nezprostředkovaně získat informace, jak kabinet hodlá své priority naplňovat a jak bude vysvětlovat skladbu rozpočtu.
Pavel později novinářům řekl, že neusiluje o to, aby měl při sestavování rozpočtu větší roli. „Jde mi hlavně o to, aby byl rozpočet podroben pokud možno nejmenší kritice. Aby kritika, která byla loni z velké části oprávněná, byla v tomto roce buď vyslyšena, nebo aby alespoň bylo komunikováno naprosto srozumitelně, proč je rozpočet takový, jaký je,“ doplnil. Lidé nesmí mít z rozpočtu dojem, že je sestavený tak, aby je v některých položkách klamal, zdůraznil.
Velvyslanec v Rusku bude
Pavel rovněž informoval o tom, že podepsal dokument, kterým se zahajuje proces nástupu nového českého velvyslance v Rusku, Řekl ale také, že neočekává nástup velvyslance v řádu týdnů či jednotek měsíců. Čekání na souhlas přijímající země, takzvaný agrément, by podle něj mohlo trvat i rok. Dosavadní český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka skočil ve funkci ke konci května.
O tom, zda při nynější ruské vojenské agresi na Ukrajině mít velvyslance v Moskvě, debatovali klíčoví ústavní činitelé delší dobu. Pavel koncem března uvedl, že jde o záležitost mezi ministerstvem zahraničí, vládou a Hradem. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se několikrát vyslovil pro obsazení pozice, také podle premiéra Petra Fialy (ODS) by Česko mělo mít v Rusku velvyslance.
Pavla k podpoře rozhodnutí vedlo to, že podle něj začal proces směřující k míru na Ukrajině. Spojuje ho s mírovou konferencí, které se zúčastnil před dvěma týdny ve Švýcarsku. Osmdesát zemí světa na ní společně vyzvalo, aby „územní celistvost“ Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese. „Je tu většina zemí na této planetě, která chce problémy řešit v souladu s Chartou OSN a platným mezinárodním řádem,“ řekl Pavel v ČT. Věří, že časem se do mírového jednání zapojí i Čína a Rusko.