Vzhledem k tomu, že Václav Klaus je ekonom, měl by chápat elementární početní úkony. Jako profesor by měl mít elementární představu o ověřování dat. Sotva se však pan prezident zotavil z nákazy koronavirem, začal vypouštět dezinformace o smrtnosti covid, uvádět zdroje, které říkají něco jiného, než on sám citoval, a konečně se tak trochu bokem vymezit proti Billu Gatesovi. Pokusím se uvést prezidentova slova na pravou míru, a dám mu zásadní doporučení k úplnému vyřešení všech představitelných problémů s Gatesem, které může mít.
Nejprve slovníček: Známe termín úmrtnost – kolik umřelo lidí. Také známe termín smrtnost. Kolik procent lidí, kteří dostali nějakou nemoc, na ni umřelo. Tato veličina se – v anglické literatuře – ještě dělí na dvě skupiny: „Infection fatality rate“ – podíl zemřelých z celkového ODHADOVANÉHO počtu infikovaných v populaci. Proto je lepší tuto veličinu pokud možno nepoužívat.
Zato „case fatality rate“ je úplně „tvrdá“ veličina. Je to procento zemřelých z celkového počtu lidí, kterým byla nemoc diagnostikována lékařem. Jak nám sdělil profesor RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., Hon. D. Sc., Dr. h. c., který je ředitelem Biologického centra Akademie věd ČR a v letech 2012–2016 působil jako rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích: „Smrtnost infekčního onemocnění covid-19 u nás dosahuje dlouhodobě hodnoty blízké 2 %, v zemích, kde se podařilo držet vzplanutí pandemie pod kontrolou, jakou je Jižní Korea, nepřekročila smrtnost 0,5 %. Naopak v zemi strádající mnohem více v průběhu koronavirové pandemie, jakou byla Itálie, smrtnost dosáhla bezmála 3 %.“
Nikoliv, pane prezidente…
Václav Klaus vystoupil na CNN Prima. Přestože smrtnost covid, kterou uvádí profesor Grubhoffer, uvádějí všechny odborné zdroje, přestože i česká média již tento dříve Klausem opakovaný nesmysl vyvracela, Klaus i po nemoci říká, že covid má smrtnost 0,3 procenta. Stopáž 2.30. Že na něj umřou tři lidé z tisíce. A že to číslo uvádí „Světová zdravotnická FEDERACE“. A opakuje to dvakrát. Federaci se mi nepodařilo najít, a tak to možná opravdu někde píše. Světová zdravotnická ORGANIZACE však říká něco úplně jiného. Například to, jak vidíte na grafu, že ve věkové skupině devětasedmdesátiletého pana prezidenta Klause má covid smrtnost asi šestnáct procent. To značí, že na něj umře nikoliv tři, ale sto šedesát lidí z tisíce jeho diagnostikovaných vrstevníků.
Smrtnost covid na grafu WHO jsou ty žluté tečky, na ose úplně vpravo procenta. WHO tedy uvádí úplně jiné údaje než Václav Klaus, když ji „cituje“. A podobný výsledek jako u WHO by našel v řadě jiných zdrojů:
V Mexiku dokonce na covid bez ohledu na svůj věk umře devadesát lidí z tisíce.
A nešlo o ojedinělou dejme tomu „nepřesnost“ v jeho vystoupení. Pan prezident začal tvrdit, že zdravotnictví není přehlcené, jen přiměřeně vytížené, a že stav hromadného postižení osob, které redaktorka připomněla, je jen fráze. A jde při tom do agrese, je viditelně rozhněván, gestikuluje, a připomíná vcelku banální lež ministra Blatného, kdy ministr místo, aby po pravdě řekl, že jsou nemocnice ve Východočeském kraji na hranicích kapacit, začal dramatizovat a tvrdit, že již nezvládají a pacienti leží po chodbách. Bylo to samozřejmě trapné – ale šlo o kritiku ministra, nijak to s kapacitami našeho zdravotnictví nesouvisí. Pak Václav Klaus sdělil, že jsme podlehli propagandě farmaceutických firem a nejprve vyvinuli vakcínu, místo abychom vyvinuli lék. A to je při jeho vzdělání už opravdu na pováženou.
Kondom, nebo potrat?
Především – pro společnost, státní finance i pro pacienta samého je lepší nemoci předejít (očkováním, kolonoskopií, úpravou stravy), než ji léčit. Na prevenci stojí celý koncept moderní medicíny. Navíc – o očkování se ví u nás „dle západní vědy“ už dvě stě let, a divoká forma očkování proti černým neštovicím v Indii je stará tisíce let. Tam si přikládali na kůži jeden zaschlý stroupek od nemocného, čímž dali tělu impuls malé virové nálože oslabených virů. Principiálně je totiž vakcinace jednodušší než léčba. Vakcinace spočívá v tom, že podvedeme vlastní organismus. Jde o navození stavu tak velké virové zátěže, či moderněji zátěže pro náš imunitní systém klíčovými proteiny viru, podle kterého jej pozná naše imunita jako nepřítele, ale zároveň množství tak malé či dokonce neškodné zátěže, že neonemocníme. Ta cíleně navozená malá zátěž vyvolá přirozenou odpověď naší vlastní imunity. Existujícího a plně funkčního systému. Zato u léku musíme do přírodního procesu – nákazy nemocí – vstoupit a nějakou intervencí nemoc léčit. Což u řady běžných chorob neumíme.
Když Pánbůh dá a zafunguje, objeví věda sildenafil, známější pod obchodním jménem Viagra. Když Pánbůh nedá, jsme v boji s některými chorobami – pokud vypuknou – tak říkajíc druzí. Spalničky nebo vzteklinu poté, co vstoupí do mozku, léčit neumíme ani v roce 2021. Ale očkování proti nim je samozřejmostí. Pan prezident však v průběhu pořadu několikrát opakuje, že by se měl spíše hledat lék. Jde o velmi podobný mechanismus, jako by někdo začal vykládat, že mnohem lepší než použít prezervativ je jít na potrat.
Paní redaktorka byla sice velmi korektní, ale položila panu prezidentovi pro mne zcela nepochopitelnou otázku: Proč si ho po onemocnění covidem chtěli nechat v nemocnici? Samozřejmě jej nechtěli pustit proto, že byli rádi, že ho tam mají. Stejně, jako by si Václava Klause chtěli nechat všude, kde to poctí svou přítomností. Druhou zábavnou složku obstaral Klausův výrok „Mutace? To je fráze!“ (po 22.25 záznamu na CNN Prima). Dovoluji si připomenout, že stačila jedna malá mutace jednoho jediného genu, a ten šnek je doleva.