Vinaři jsou další z dlouhé řady podnikatelů, na které tvrdě dopadla opatření vlády kvůli koronaviru. Prodej vína, které je považováno za potravinu, sice je i nadále možný, ale vinaři přišli o start sezony koštů, soutěží a výstav. Stejně tak se k nim nedostanou pracovníci ze zahraničí. Jak se se současnou situací vyrovnávají vinaři, to v rozhovoru pro deník FORUM 24 přiblížil Tibor Nyitray, prezident svazu vinařů České republiky.
Komentáře
28. 3. 2020
Jak krize související s uzavřením prodejen a především zákazem pořádání hromadných akcí postihla vinaře? Měla startovat sezona koštů, soutěží a výstav, která ale začít nemohla.
Opatření proti pandemii postihla celou společnost včetně vinohradníků a vinařů. Velmi se zhoršily možnosti prodeje již hotového, naláhvovaného vína, zejména pro malé a střední vinaře, kteří svůj obchod realizují hlavně v gastronomii a přímým prodejem. Gastronomická zařízení jsou úplně uzavřená, soukromí klienti velmi omezili své nákupy. Velkým problémem je taky nejednoznačný výklad opatření o uzavření, respektive povolení prodeje potravin. Víno bezpochyby je kategorií potravin, a provozovny potravin, typicky vinotéky, by měly být bez restrikcí v provozu. Bohužel si někde pletou prodejnu vína s restauračním zařízením a kontrolní orgány, státní i městská policie nutí takové prodejny uzavřít, nebo prodávat přes provizorní okýnka. Je to nesmysl a nesprávný výklad. Pokud nedochází ke konzumaci vína přímo v místě prodeje a prodávají se pouze vína balená v obalu pro spotřebitele, tedy láhve, nebo bag in boxy, jde jednoznačně o prodej balených potravin. Snažíme se takové postoje zvrátit a opíráme se o jednoznačné stanovisko ministerstva zemědělství a Potravinářské komory. Na druhou stranu je dobré, že se neomezuje forma prodeje on-line, tedy prostřednictvím zásilkových služeb. Velmi nepříjemné je, že se nesmí pořádat tradiční košty, soutěže a degustace. Tyto, tradičně v tomto období, jsou základním propagačním a marketingovým nástrojem vinařů a slouží k přímému kontaktu našich vinařů se zákazníky. Doufáme, že brzy nastane situace umožňující uvolnění restrikcí, protože vína ročníku 2019 jsou již připravená k prodeji a rádi bychom je svým zákazníkům a milovníkům vína představili v celé jejich kráse.
Jak na vinaře dopadají uzavřené hranice? Například pěstitelé chmele už uvedli, že kvůli tomu, že se k nám nedostanou zahraniční pracovníci, je ohrožena celá letošní úroda chmele.
Naštěstí pandemie vypukla až na konci zimních prací, zejména stříhání révy. Vinohradnictví a péče o vinohrady je však nekončící činnost a pracovníky do vinic potřebujeme celoročně. Zanedlouho, v závislosti na počasí, bude potřeba většího objemu pracovníku na zelené práce a tam bude výpadek zahraničních pracovníků velmi citelný. Ještě pořád není možné nahradit podíl manuální péče o vinohrady mechanizací. Významně se zapojují skupiny dělníků ze Slovenska a Ukrajiny. Někteří zůstali po zavedení přeshraničních restrikcí na území ČR, ale velká část, zejména lidí z Ukrajiny z různých, zejména však pochopitelných rodinných důvodů odjede zpět do vlasti. Pozitivní je, že se každodenně hlásí různé skupiny lidí, kteří jsou úplně bez práce. Tuto nabídku předáváme vinařům k využití. Rovněž tak Potravinářská, Hospodářská a Agrární komora zprostředkovávají volné pracovníky, např. z automobilového průmyslu. Práce ve vinohradu, tedy venku za jakéhokoli počasí, je sice zdravá a v současné době i bezpečná, ale není pro každého. Je dobré, že bylo umožněno ubytování v penzionech a hotelích pro zaměstnance. Myslím, že to vytvoří lepší podmínky pro mobilizaci pracovní síly.
Jaká pomoc ze strany vlády by byla pro vinaře nejefektivnější?
Kromě všeobecné podpory podnikatelů a živnostníků a náhrady ekonomických ztrát by pomohla tolerance k nemožnosti splnit všechny administrativní povinnosti, kterými je výroba vína silně protkaná, anebo alespoň bezproblémová komunikace s úřady, které jsou našimi partnery… Různá povolení, hlášení, evidence, apod. Provoz úřadů je omezen a odezva zdlouhavá. Dále musíme myslet na budoucnost a vinohradníci mají připravenou půdu pro nové výsadby. Podpora výsadeb by velmi významně pomohla. Myslím si, že v budoucnu bude potravinová soběstačnost prioritou a týká se to i vína. Věřím, že naše víno, víno moravské i české, naše tradice musíme chránit a rozvíjet. O důležitosti vinohradů pro krajinu a životní prostředí již ani není potřeba mluvit. Až odezní téma pandemie, vrátí se další ožehavá témata, např. problémy s nedostatkem vody apod. A pro zadržování vody v krajině jsou vinohrady velmi vhodné. Doufám, že v budoucnu nebudou reinkarnovány nápady na omezení reklamy a propagace vína, včetně faktického zákazu degustací a koštů . To by bylo to poslední. co bychom potřebovali a troufám si říct i pro náš obor smrtící!!!
Od května měla EET platit také pro vinaře. Nyní je povinnost odložena. Především drobní vinaři EET kritizovali od počátku. Jaký je váš názor na zavedení systému i v tomto oboru?
Moje stanovisko k EET je v zásadě kladné. A zastupujeme vinaře různých velikostí a kategorií a všichni by měli mít stejné povinnosti. Zejména v době boje proti černému trhu sehrálo zavedení EET pozitivní roli. Jsem však toho názoru, že malé podnikatelské subjekty by v případě určitého prokázaného obratu a zisku měly platit minimální daně. Zejména malé rodinné firmy pracují v podstatě jako alternativa zaměstnání. Jejich podíl na rozvoji a udržení vinařství je obrovský. Víno není jenom ten nápoj v láhvi koupené z regálu obchodu. Za každou kapkou vína je skryta dlouhá a těžká práce ve vinohradu, ve sklepě… Nedokážeme vyrobit víc našeho vína, než nám dovolí příroda. Tím se odlišujeme od jiných nápojů. A když vyslovíte slovo víno, automaticky si představíte vinohrad a lidi, kteří o něj pečují, vinobraní, setkávání s přáteli, dobré jídlo, atd. Prostě víno k našemu životu patří a to znamená že k němu patří i naši vinaři a vinohradníci. Měli bychom je všichni podporovat . Dobrými podmínkami a zejména nákupem našich moravských a českých vín.
Odjel bojovat za Moskvu, ale Ukrajinci ho dostali. V Kurské oblasti byl zraněn vysoce postavený generál KLDR
Odjel bojovat za Moskvu, ale Ukrajinci ho dostali. V Kurské oblasti byl zraněn vysoce postavený generál KLDR
V důsledku ukrajinského úderu v ruské Kurské oblasti byl zraněn vysoce postavený severokorejský generál. Ve čtvrtek to napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného západního představitele.
Zahraničí
Vojtěch Laštůvka