Boj s covidem přináší neočekávané efekty. Prezident Miloš Zeman se ve svém projevu vymezil proti antirouškařům a žádá pro ně vysoké pokuty. V jejich výčtu ovšem opomněl zmínit dlouholetého spojence Václava Klause a podařilo se mu rozdělit svoje sympatizanty.
Prezident Zeman vystoupil s krátkým projevem k národu, který někoho překvapil smířlivým tónem, výjimečně oproštěným od povýšeného mentorování a útoků na oponenty. Tyto mimikry však mohou jen stěží zakrýt nedávné urážlivé výroky na adresu umělců a podnikatelů, z nichž mnozí se potýkají s existenčními problémy, a rozhodně ne vlastní neschopností, jak naznačuje hlava státu.
Předvolební kalkul
Zeman pouze zopakoval svoje několik dní staré vyjádření z rozhovoru pro deník Blesk. V boji s koronavirem vyzdvihl úlohu roušek, které sice hrají nezpochybnitelnou roli, ale vážnější problémy leží někde jinde: V nezvládnuté přípravě státu na druhou vlnu epidemie, ačkoli byla veřejnost vládou ještě koncem září ujišťována, že žádný krizový scénář nehrozí.
Dnes je zjevné, že za tímto chlácholením byl kalkul premiéra Babiše nejitřit atmosféru před říjnovými volbami. Není náhoda, že nouzový stav a následné přitvrzení vládních nařízení v podobě zavřených škol, restaurací a volnočasových aktivit byly vyhlášeny až po krajských volbách.
I toto předvolební taktizování může být jedním z důvodů prudkého pádu České republiky na samé dno světového žebříčku v počtu nových a těžkých případů covidu-19. Důsledkem tohoto počínání je rostoucí nedůvěra veřejnosti ke schopnostem vlády zvládnout koronavirovou krizi, která se podle aktuálních průzkumů pohybuje kolem 70 procent.
Hlavní zbraní roušky?
V Zemanově televizním projevu tedy zazněla jediná nepříliš originální myšlenka, aby lidé nosili roušky a ignorovali tzv. antirouškaře. Zahrozil, že skončil čas domluv a požádal ministra vnitra Jana Hamáčka, aby policie pokutovala nenošení roušek zvýšenými sankcemi.
„Nenechte si tuto zbraň vyrazit z ruky! Nenechte se svést lidmi, kteří sice o epidemii vůbec nic nevědí, ale kvůli mediální pozornosti jsou ochotni říkat věci, které poškozují naši společnost. Mám tím samozřejmě na mysli takzvané antirouškaře. Ale i další. Zubaře, kardiology, zpěváky. Ignorujte názory těchto lidí, protože nejsou odborné. A věřte odborníkům, protože jedině ti nám mohou pomoci,“ řekl Zeman.
Prezidentovo vystoupení obsahuje některé vady a nesrovnalosti, které nelze přehlížet. Zeman vyzývá k podpoře vládních opatření a současně trvá na ceremoniálu předání státních vyznamenání na Pražském hradě dne 28. října. Přitom platí zákaz společenských akcí nad šest účastníků, což nelze zaranžovat jinak než za cenu nedůstojných podmínek tohoto aktu.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula, jehož chce prezident ocenit nejvyšším státním vyznamenáním v době, kdy Česká republika patří mezi nejrizikovější země na světě, tento trucovitý postoj jednoznačně neodmítl. Jak potom vnímat apely prezidenta, aby lidé věřili odborníkům, když je sám vzápětí tlačí do kouta?
Ludvík v rozporu s Prymulou
Jaké odborníky má prezident vlastně na mysli? Jen ty vládní v čele s Prymulou, kteří mají jako jediní patent na rozum? Zemanovo urážlivé vyjádření na adresu věhlasného kardiologa Jana Pirka, že ničemu rozumí, je nepatřičné, protože rozdílné a velmi podobné názory mají i lidé v jeho blízkém okolí. Mezi ně patří ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík, jehož Zeman volil v prvním kole senátních voleb v Praze 5 jako společného kandidáta ANO a ČSSD.
Ludvík přivedl Prymulu na ministerstvo zdravotnictví jako svého náměstka poté, co byl vyhozen jeho předchůdcem a spolustraníkem Svatoplukem Němečkem z postu ředitele královéhradecké nemocnice kvůli střetu zájmů. I když Ludvík vládní kroky podporuje, nemá na vše s Prymulou totožný názor.
„Nechci zpochybňovat vládní politiku, ale já se přiznám, že nejsem příznivec nošení roušek,“ řekl Ludvík v září Právu. Zároveň odmítá šíření apokalyptických scénářů a mediálních interpretací závažnosti epidemie. „Musí zaznívat reálná čísla a ne jenom katastrofické dojmy, kterých je všude okolo nás plno,“ uvedl.
Ludvík dále zpochybňoval zavření základních škol, že může vyblokováním sester ohrozit péči o pacienty s covidem. Odmítá i Prymulův nápad na plošné testování celé populace. „Copak si někdo vážně myslí, že dokážeme rychle protestovat milion lidí? Takže testovat stejně jako na jaře zase jen lidi s příznaky,“ míní.
Prymulovo zaváhání
Názor na použití roušek se vyvíjel i u samotného Zemana a Prymuly. „Bylo by asi dobré, aby roušky byly povinné jenom v ohniscích nákazy, zatímco všude jinde by měly být roušky dobrovolné. Pokud se podaří uhasit podle semaforu ohniska nákazy, tak se to může postupně měnit a zlepšovat,“ uvedl prezident začátkem září.
V té době zvítězil názor premiéra Babiše, který koncem srpna zredukoval nařízení týmu exministra Vojtěcha na plošné nošení roušek ve vnitřních prostorech, což se dnes s odstupem času jeví jako vážná chyba.
Není ovšem bez zajímavosti, že tehdy byl pro volnější režim i Prymula – na rozdíl od Vojtěchova klíčového epidemiologa Rastislava Maďara, jehož kompetenci u premiéra současný ministr shazoval a dosáhl jeho odchodu z resortu.
Vojtěch později prozradil, že Prymula tehdy chtěl zavádět roušky v závislosti na stavu semaforu. „Problém se semaforem byl v tom, že ukazoval aktuální situaci na základě dat z předchozího týdne. Ale ne to, jaká situace nastane,“ řekl Vojtěch portálu iRozhlas. Komu tedy věřit? Neprojevil Maďar v kritickém momentu lepší kompetenci a prozíravost než Prymula?
Zeman versus Klaus
Prezident Zeman dnes bojuje s antirouškaři, ale zapomněl na nejznámějšího z nich, svého dlouholetého spojence Václava Klause. Klaus zásadně zpochybňuje přístup vlády a důvěryhodnost ministra Prymuly. „Já jsem super-riziková skupina, ale od začátku této pandemie dělám všechno, co jsem dělal kdykoli předtím, a nevěřím v roušky. Tudy cesta opravdu nevede,“ uvedl nedávno.
Znamená to tedy, že má Zeman na mysli i Klause, když hovoří o lidech, kteří o epidemii vůbec nic nevědí, ale kvůli mediální pozornosti jsou ochotni říkat věci, které poškozují naši společnost? Proč to neřekne na rovinu, a jmenuje jen zubaře, kardiology a zpěváky?
Zemanovi se podařilo tlakem na vyšší tresty kvůli rouškám rozštěpit hradní frontu. Část sympatizantů, kam lze zařadit zpěváka Daniela Hůlku, ho kritizuje a spílá mu do zrádců. Na druhé straně barikády stojí například zpěvák Michal David i proruský aktivista Jiří Vyvadil, který žádá celonárodní lockdown a nejraději by poslal kritiky, včetně Klause, za mříže.
Čínský virus dokáže divy. Nejenže v plné nahotě odhalil trestuhodnou neschopnost Babišovy vlády řídit stát, ale boří stará spojenectví i tam, kde by to nikdo nečekal.