Prezident Miloš Zeman promluvil na ruském velvyslanectví k výročí konce druhé světové války. Na slavnostní recepci se sešel také s exprezidentem Václavem Klausem, bývalým premiérem Petrem Nečasem, šéfy obou komor parlamentu Janem Hamáčkem a Milanem Štěchem, ministrem průmyslu Janem Mládkem (všichni ČSSD) či americkým velvyslancem v Praze Andrewem Shapirem.
Na recepci pak ve své řeči Zeman varoval před zopakováním zkušeností druhé světové války. Podle něho existují dva přístupy. „První je velice jednoduchý: bylo vítězství a teď je vše v pořádku. Je to přístup prostý, ale chybný,“ uvedl. „Druhý přístup je založen na otázce, zda se mohou dějiny druhé světové války, byť jiným způsobem, zopakovat, anebo nikoliv. Bohužel, mohu odpovědět, že mohou,“ řekl.
Vybídl ke spojení sil v boji proti mezinárodnímu terorismu, Islámskému státu a podobným organizacím. Podstata druhé světové války spočívá podle Zemana v tom, že to byla první likvidační válka ve 20. století. Cílem nebylo získání nového území či hospodářských zisků, ale likvidace nepřátel na základě rozdělení lidí na dvě skupiny podle principu rasové či národnostní nenávisti.
„Tato nenávist se opakuje. Existuje hnutí, založené na nenávisti, v tomto případě náboženské nenávisti. Proto je nutné sjednotit všechno úsilí, abychom byli schopni úspěšně bojovat s mezinárodním terorismem,“ zdůraznil prezident ve zjevné narážce na Islámský stát. Upozornil, že generální tajemník OSN Pan Ki-mun uvedl, že existuje již 35 organizací více či méně spjatých s Islámským státem.
Rakovina a její metastázy
„Připomíná to rakovinu a její metastázy,“ varoval Zeman. Upozornil, že tyto skupiny operují hlavně v Africe a na Blízkém východu, ale působí i v Evropě, jak svědčí útoky v Paříži, Bruselu a dalších městech. Tato válka s nenávistí musí být podle Zemana založena na sjednocení úsilí všech stálých členů Rady bezpečnosti OSN, na obnovení nové koalice na nových principech.
„Chtěl bych jen vzpomínat a nic více. Ale toto varování před druhou válkou se zdá opodstatněným. Chtěl bych vyzvat, abychom překonali všechny konflikty a všechny problémy, které vždy rozdělují velmoci a nejen velmoci. Nic nesjednocuje více než společný nepřítel. A my máme takového společného nepřítele v podobě mezinárodního terorismu,“ zdůraznil Zeman. „Doufám, že jednou se zde a na jiných velvyslanectvích setkáme na svátek vítězství nad mezinárodním terorismem,“ dodal na závěr.
Společný zájem? Ne, pouze společný nepřítel
Na recepci vedle Zemana promluvil i ruský velvyslanec v Česku Alexander Zmejevskij. „Tehdy se státy s různými ideologiemi a politickými systémy dokázaly povznést nad rozpory, vzdát se druhořadého v zájmu toho hlavního – porážky společného nepřítele,“ řekl Zmejevskij. Stejně jako český prezident hledal ruský velvyslanec historické paralely se současnou politickou situací.
Po projevech si ambasador s prezidentem připili bílým vínem a usedli společně ke stolu. Ke stolu si přisedl i Zemanův předchůdce Klaus.
Před dvěma lety se vzpomínkové akce nezúčastnil nikdo z nejvyšších ústavních činitelů kvůli ruskému angažmá v krizi na Ukrajině. Letos se mezi ministry o účasti na recepci debata vůbec nevedla. „Nebavili jsme se o tom. Z hlediska ústavních činitelů tady byli prezident, předseda Senátu a předseda Sněmovny,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Mládek.
I Mládek prý vidí paralelu mezi současnou bezpečnostní situací ve světě a 2. světovou válkou. „Myslím si, že kdyby nebylo vědomí toho, že existují jaderné zbraně, tak už by byla válka. Ten odstrašující moment drží všechny zpátky. Kladu si otázku, jestli to bude stačit,“ uvedl Mládek. V zájmu ČR je podle něho přežití Evropské unie, která je nejen ekonomickým, ale i mírovým projektem.
Mezi dalšími hosty na ruské ambasádě byli bývalý šéf diplomacie Jan Kohout, poslanci Jaroslav Foldyna a Jeroným Tejc (oba ČSSD), Stanislav Berkovec (ANO), Marta Semelová (KSČM), bývalý ministr vnitra Martin Pecina, šéf odborů Josef Středula a předseda Strany práv občanů senátor Jan Veleba.
Expremiéra Nečase doprovázela manželka Jana Nečasová, dříve Nagyová. Zúčastnily se i osobnosti mimo politické kruhy, například známý šéfkuchař Jaroslav Sapík či saxofonista Felix Slováček.
■ ■ ■
Projev prezidenta Zemana na ruském velvyslanectví přinášíme v plném znění.
Vážený pane velvyslanče, vážené dámy a pánové!
Děkuji vám za pozvání. Přijel jsem sem, abych se spolu s vámi zamyslel nad zkušeností druhé světové války. Existují dva přístupy k této otázce. První, velmi jednoduchý. Bylo vítězství a nyní je již vše v pořádku. Přístup prostý, ale chybný. Druhý přístup vychází z otázky, může-li se tato historie druhé světové války v té či oné podobě opakovat, či ne. Bohužel, mohu odpovědět, že může. A to ne opakováním tragédie v podobě komedie. Je to jednoduše nová potenciální tragédie. A jaká? Když se zaobíráme podstatou druhé světové války, víme, že to byla první ničivá válka v současné epoše, tedy dvacátém století. Ničivá, protože cílem války nebylo jakési získání nového teritoria nebo ekonomického vítězství, ale zničení svých nepřátel.
Na jakém základě? Bylo rozdělení lidí na dvě skupiny na principu nenávisti, na principu rasové či národnostní nenávisti. Jedna skupina tzv. nadlidé – übermenschen, a druhá, jestli použijeme dialektiku Hegela, to jsou otroci. Otroci, to jsou lidé, které je třeba buď přímo usmrtit, nebo zničit prací v koncentračních táborech. Arbeit macht frei. To byli v první řadě Židé, ve druhém sledu se plánovalo zničení všech Slovanů a předpokládám, že dalšími oběťmi by byly ty národy, které neodpovídaly chápání, názorům těch nadlidí.
A tato nenávist se opakuje. Existuje hnutí, které se zakládá na principu nenávisti, v daném případě na principu náboženské nenávisti. Podle mého je nutno sjednotit všechno úsilí, abychom byli schopni bojovat s mezinárodním terorismem. Generální tajemník OSN Pan Kimun řekl, že nyní už je 35 organizací, které jsou více méně spojeny s Islámským státem. To připomíná rakovinu a její metastázy. Ony existují hlavně v Africe a na Blízkém východě, ale nejen tam. Existují také v Evropě. Je potřeba vzpomenout na Paříž, Brusel a další města. A tato válka s nenávistí musí být, jak již pan velvyslanec vzpomenul, postavena na společném úsilí všech stálých členů Rady bezpečnosti, na ustavení nové koalice na nových principech, jak nedávno na návštěvě v Moskvě prohlásil francouzský prezident Francois Hollande.
Chtěl bych jen vzpomínat a nic víc, ale to varování před druhou válkou ničící nepřátele se jeví oprávněným. Chci tedy vyzvat, abychom překonali všechny konflikty, všechny problémy, které vždy rozdělují velmoci, ale nejen veliké státy. Nic nesjednocuje tolik jako společný nepřítel. A my máme takového společného nepřítele v mezinárodním terorismu. Doufám, že zde i na jiných velvyslanectvích se setkáme u příležitosti svátku vítězství, vítězství nad mezinárodním terorismem.
Děkuji za pozornost.