Bývalo dobrým zvykem, že karlovarský filmový festival ozvláštnil svojí přítomností prezident republiky. Platilo to o obou Václavech, Havlovi i Klausovi. Neplatí to ovšem o současné hlavě státu.
Miloš Zeman před časem, konkrétně 22/6 v pořadu Týden s prezidentem, který vysílá televize Barrandov (pořad sám je karikaturou toho, co si představujeme pod pojmem profesionální žurnalistika), opět připomněl svůj názor na karlovarský festival. Ten se nemění: k této vrcholné kulturní akci roku konané v zemí, jejímž je prezidentem, chová neskrývaný despekt.
Festival totiž považuje za snobskou záležitost, byť mu přiznává jistá pozitiva. Například hodnotné a opravdu zajímavé filmy. Ale, a to prohlásil už v minulosti, „stejně jako mucholapka přitahuje mouchy, přitahuje festival v Karlových Varech snoby“.
Ano, v tom má Miloš Zeman bezpochyby pravdu. Opakuji pro všechny, kdo si myslí, že Miloše Zemana z duše nenávidím: V tom má bezpochyby pravdu.
Jenomže …
Snoby, samozřejmě skutečné celebrity, a žel i pseudocelebrity přitahuje každý takovýto podnik všude, kde ho pořádají. Od Benátek po Berlín, od Toronta po Cannes. Svět je takový, jaký je.
Položme ale otázku jinak. Jak by se musel festival ve Varech změnit, aby nebyl Milošem Zemanem považován za snobský?
Otázka je to poněkud zbytečná. Protože pokud se Jiřímu Bartoškovi a jeho týmu v minulých letech něco podařilo – a nebylo toho málo –, pak kromě jiného udělat z MFF akci nikoli pro snoby (či pouze pro snoby), ale také pro obyčejné lidi. V nejlepším významu tohoto slova. Festival má svoji jedinečnou atmosféru. Její součástí je i přátelský duch, který každoročně ovane nejen superhvězdy, ale i prosté návštěvníky. Do žil jindy ospalého lázeňského města vlije živou vodu.
Nemluvě o batůžkářích, kteří jsou nejzřetelnějším důkazem toho, že nejde o záležitost pouze pro snoby.
Budu upřímný. I já jsem kdysi vnímal festival podobně jako prezident. Tak tomu ale už dávno není. A to navštěvuji tento svátek stříbrného plátna nikoli s VIP kartičkou na krku, ale jako prostý smrtelník. Kdyby měl Miloš Zeman stejnou možnost, možná by také změnil názor.
Zastavme se u jeho argumentů, které uvedl v onom pořadu z 22/6.
Kdyby přijel, budou ho prý vozit v kočáře. Nebo tahat z jedné recepce na druhou. A dokonce: seznamovat s lidmi od nás i z ciziny, kteří ho nezajímají.
Dovolím si oponovat: i kdyby kočárová jízda na programu byla (letos nikoli), může odmítnout a k hotelu Thermal na záhajení či ukončení přijet automobilem. Pokud by navštívil jedno nebo druhé, může se z následné recepce omluvit. A do třetice: ne všechny festivalové osobnosti, zejména pak zahraniční, jsou natolik nezajímavé, že by jimi musel prezident hostitelské země pohrdat. Pokud ho nezajímají lidé, kteří ve filmu a často na světové úrovni něco, ba nezřídka hodně znamenají, pak to o našem prezidentovi cosi vypovídá. Cosi neblahého.
Ať to třeba zní jako klišé, ale varský festival skutečně není o kočárech, recepcích nebo jiných, možná opravdu snobských záležitostech. Jde o významný kulturní podnik s mezinárodním přesahem. Přítomnost prezidenta republiky, bez ohledu na to, kdo jím je, vždy zvýší prestiž této přehlídky. Je i výrazem ocenění pro všechny, kdo celý rok, a zejména v čase jejího konání, dělají vše pro to, aby byla úspěšná. Počínaje zmíněným Jiřím Bartoškou a konče stovkami bezejmenných. Vždyť, viděno globálně, a ne pohledem, který končí u Jižních zahrad Pražského hradu, jde o vytvoření pozitivního obrazu celé České republiky.
Té republiky, jejímž je Miloš Zeman prezidentem. Ten to ovšem takto nevnímá. Jistě: navštívit MFF není jeho povinností. Nikdo ho nemůže nutit – a také nenutí. Je ovšem škoda, že hlava státu místo státnické velkorysosti dává přednost svému poněkud povrchnímu pohledu. Vyjádřeno lidovým úslovím: tentokrát pro stromy nevidí les.
Je to ale beznadějné. Prezident ignoruje festival letos a kdyby byl zvolen, ignoroval by ho i v budoucnu.
Ostatně příznačná jsou jeho slova, která pronesl v pořadu Týden s prezidentem: „Doufám, že se uvidíme někde jinde než karlovarském filmovém festivalu.“
Adresátem této věty byl Jaromír Soukup, šéf televize Barrandov v roli moderátora relace. Ten se ovšem na festivalu rád blýskl. I se svojí partnerkou Kateřinou Brožovou. V pořadu ale prezidentovi oponovat a karlovarské přehlídky se smysluplně zastat nedokázal. Kdyby se totiž příliš stavěl na zadní, snadno by se mohlo stát, že by jeho televize o tak exkluzivního hosta přišla. A to je v principu horší (preventivní autocenzura na hranici devótnosti) než účast nějakého toho snoba na karlovarském MFF.