Prezident dal svým čtvrtečním prohlášením lidem naději. Jeho jednání je bezohledné, kritizoval poslanec Aleš Juchelka (ANO) komunikaci Hradu v souvislosti s pátečním podpisem vládní penzijní novely. V neděli spolu s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) diskutoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.
Prezident Petr Pavel v pátek podepsal penzijní novelu a podpořil tím koaliční postupy v důchodové reformě. Aleš Juchelka prezidenta zkritizoval, protože Pavlova mluvčí Markéta Řeháková ve čtvrtek po prezidentově jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) uvedla, že hlava státu buď novelu vetuje, nebo ji podepíše později. Nakonec ji Pavel podepsal zhruba 16 hodin po tomto prohlášení. Kabinet chtěl účinnost některých opatření už od 1. září, v takovém případě by ale novela musela vyjít ve sbírce zákonů ve čtvrtek. Nakonec budou tedy nová pravidla platná od 1. října.
Juchelka je velkým kritikem novely i komunikace jejího procesu schvalování. „S těmi, kteří chtějí jít do penze, se hrála podivná hra. Hrál ji prezident i vláda,“ uvedl poslanec. Prezident podle něj čtvrteční tiskovou konferencí snížil důvěru v politiky a jeho jednání je bezohledné politikaření. Pavlovi dal ovšem za pravdu v tom, že k těmto změnám dochází zrychleně. Na to Jurečka namítl, že změny byly představeny již v dubnu a v průběhu se nic závažného nezměnilo.
Jurečka ke komunikaci Hradu uvedl, že s prezidentem osobně jednal ve středu, kdy mu vysvětloval všechny souvislosti novely, přičemž odcházel s informací, že Pavel bude o novele přemýšlet. Vzkaz, který tímto prezident poslal směrem k vládě, chápe tak, že se chtěl radit i se svým expertním poradním týmem.
K zákonu několikrát zdůraznil, že napravuje zásadní nespravedlnosti a neférovost důchodového systému vůči společnosti, protože se snaží pomoci lidem s nejnižšími důchody. A přestože to stojí více, je potřeba jednat tak, aby se nadále nerozevíraly nůžky mezi vysoko- a nízkopříjmovými důchodci.
Juchelka prohlásil, že on nechápe občany jako čísla v excelovských tabulkách, jako se zdá u koalice. Nesouhlasí se změnou doby odchodu do předčasných důchodů, protože „každý člověk má za sebou nějaký příběh, proč nemůže dál pracovat“. Vláda by tedy podle něj měla nabídnout nějaké formy rekvalifikace, pokud je chce udržet na pracovním trhu. Podle ministra práce a sociálních věcí již lidé mohou čerpat podporu částečných úvazků, což se týká právě lidí, kteří míří do předčasných důchodů a u kterých stát poskytuje slevu zaměstnavateli. Zájmy občanů a státu je potřeba vyvažovat, uvedl. Co se týče občanů řádně mířících do předčasných důchodů, jedná se zhruba o 2000 lidí a jde tedy o velmi malou část občanů. Podotkl také, že se novela nedotkne žádného starobního důchodce. Důležitá je naopak změna, díky které odchody do předčasných důchodů nebudou nadále výhodnými.
Jurečka zároveň uvedl, že do předčasného důchodu by kvůli odkladu platnosti zákona se změnami penzí mohlo odejít až 10 tisíc lidí a příští rok by to mohlo zvednout výdaje o tři až čtyři miliardy korun. „Pokud bychom vycházeli ze zkušenosti loňského roku, může se jednat až o 10 tisíc lidí, kteří se mohou rozhodnout, i když to nemusí být pro ně až tak výhodné,“ uvedl ministr. Podle něj tak odklad účinnosti o jeden měsíc může mít příští rok dopad na rozpočet tři až čtyři miliardy korun.