Přezkoumávání prezidentských voleb českými soudy je definitivně uzavřené. Ústavní soud odmítl poslední stížnosti, které se letošních voleb týkaly a které ještě čekaly na vyřízení. Lednové volby vyhrál někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel, v druhém kole porazil předsedu ANO a expremiéra Andreje Babiše.
Ústavní soud se od února zabýval stížnostmi z okruhu lidí, kteří většinou podporovali nezaregistrovaného kandidáta na prezidenta Pavla Zítka. Po volbách se u Nejvyššího správního soudu domáhali vyslovení neplatnosti Pavlova zvolení a opakování voleb.
Kritizovali například skutečnost, že ministerstvo vnitra podle jejich názoru porušilo pravidla pro zadávání veřejných zakázek, když vybíralo dodavatele počítačového programu pro strojové zpracování podpisů na peticích předkládaných jednotlivými kandidáty. Ministerstvo podle nich nemůže tímto způsobem delegovat svou pravomoc.
Po neúspěchu u Nejvyššího správního soudu se někteří nespokojení voliči obrátili na Ústavní soud, který dvě poslední řízení uzavřel až na konci září. Jednu stížnost dvou voličů odmítl pro nepříslušnost. V druhém řízení sloučil stížnosti téměř čtyř desítek lidí a nakonec je odmítl pro zjevnou neopodstatněnost, neoprávněnost navrhovatelů a nepříslušnost. Plná znění odmítavých usnesení zatím nejsou zpřístupněna v databázi soudu.
Nejvyšší správní soud po letošních volbách dostal stovky stížností, mnohem více, než bývalo v minulosti běžné. Ve lhůtě jich obdržel asi 400, průběžně je odmítal či zamítal. Často šlo o formulářové návrhy, opakující stejné argumenty. Další stovky podnětů, které přišly před lhůtou anebo po ní, soud odmítal pro předčasnost, respektive opožděnost.
Vyhověl jen malé části podnětů, když napravil dílčí chyby volebních komisí. Pavlovo vítězství nad Babišem bylo po korekcích o něco výraznější. Rozdíl mezi oběma kandidáty v druhém kole se zvýšil o 298 hlasů na celkových 959 403 hlasů. Jednu z chyb udělala například komise v okrsku v Bohnicích v Praze, když zaměnila hlasy pro Pavla a Babiše.
Na Ústavní soud se po volbách obrátil také podnikatel Karel Janeček, jenž chtěl kandidovat, vnitro jej ale kvůli nedostatku platných podpůrných podpisů do volebního klání nepustilo. Avizoval, že se obrátí Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.