Měsíčník Revue FORUM položil čtyřem kandidátům na post hlavy státu stejnou otázku, která zní: Jmenoval byste vládu, ve které by byli komunisté a extremistická SPD? Přečtěte si, co si myslí Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Mirek Topolánek nebo Michal Horáček.
Jiří Drahoš: Prezident je přímo povinen chránit práva lidí obsažená v naší ústavě. Jak u komunistické strany, tak do jisté míry i u SPD vidím velký otazník ohledně toho, nakolik považují tato práva za nedotknutelná. Pokud bych byl prezidentem, využil bych všech svých ústavních pravomocí, abych takovou vládu nemusel jmenovat.
Michal Horáček: Rozhodně ne. V ústavě je psáno, že prezident musí přísahat, že bude funkci vykonávat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Prezident není figurka, je to silný aktér, a moje svědomí by nikdy nic takového nepřipustilo. Chci silnou a demokratickou republiku, nikoli autoritativní stát, který podvazuje lidskou tvořivost a duchovní i materiální prosperitu. A právě v tom jsou třeba komunisté bohužel šampioni.
Marek Hilšer: Hlavní úlohou prezidenta je dbát o demokracii v této zemi. Ohrožení demokracie komunisty a extremisty musí prezident předcházet. Náš politický systém nabízí různé varianty vlády, které se obejdou bez extremistů. Totalitářské myšlení a populismus je těžká nemoc, které je třeba předcházet. Takže bych takovou vládu nejmenoval a dávám to jasně najevo.
Mirek Topolánek: Ne. A jako prezident bych udělal všechno pro to, abych přiměl vítěze voleb hledat většinovou vládu na demokratickém půdorysu. Na rozdíl ode mě v roce 2006 k tomu má řadu dobrých možností.
Mělo by se podle těchto kandidátů konat referendum o vystoupení z Evropské unie?
Jak hodnotí sněmovní volby, své soupeře nebo případnou další výhru Miloše Zemana?
A co dělali v listopadu 1989?
Tohle a mnoho dalšího se dočtete v Revue FORUM. Přeplaťte si ho ZDE!