Pro zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa bude obtížné vyjednat mír na Ukrajině. V komentáři pro britský deník The Times to řekl bývalý ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba. Mezi Ruskem a Ukrajinou podle něj stále existují „zásadní neshody“, které mír znemožňují. Donald Trump v předvolební kampani opakovaně tvrdil, že válku na Ukrajině ukončí.
„Podle mého názoru k žádným rychlým jednáním nedojde,“ řekl Kuleba The Times. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve označoval členství Ukrajiny v NATO jako jednu z podmínek míru. Kuleba však tvrdí, že aliance nabídne Ukrajině vstup až za 10 až 20 let. Zároveň je podle něj takový návrh nepřijatelný, protože v tomto období bude Ukrajina zranitelná vůči dalším ruským útokům.
„Skutečný konec této války bude takový, že v ní přežije jen jeden z nás. Buď Ukrajina, nebo Putin,“ řekl. Kromě toho Kuleba zkritizoval myšlenku nasazení britských a francouzských vojáků jako mírových jednotek. Peníze by podle něj měl Západ vynaložit na dodávky zbraní.
„Odhad mírové mise je 40 tisíc vojáků. Zkuste roztáhnout 40 tisíc vojáků podél 1500 kilometrů dlouhé frontové linie. Bude to velmi tenká červená linie,“ dodal Kuleba.
Bývalý ministr zahraničních věcí Kuleba zároveň nevěří, že Trump splní svou hrozbu, že utne vojenskou pomoc, kterou Ukrajině poskytují Spojené státy. „Má vynikající instinkt při posuzování toho, co je pro něj výhodné tady a teď – a to se může změnit. Pokud to na bojišti dopadne pro Ukrajinu velmi špatně, hrozí, že bude obviněn z toho, že Ukrajině hází klacky pod nohy. Změní názor a pomůže.“
Ukončí Trump konflikt na Ukrajině?
Trump dlouhodobě uvádí, že konflikt na Ukrajině rychle ukončí, a dává najevo, že mu vadí současná výše americké pomoci Kyjevu. To na Ukrajině i v Evropě vyvolalo obavy, že by mohl podporu přerušit. Republikán zatím veřejně neřekl, jak chce ukončení bojů dosáhnout a jaký bude další přístup USA.
Kandidát na příštího poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz nedávno v rozhovoru pro americkou televizi CBS prohlásil, že tým zvoleného prezidenta Spojených států zkoumá možné způsoby, jak ukončit válku na Ukrajině tak, aby se v budoucnu neopakovala.
„Jak vypadá úspěch v našem zájmu? Jak válku ukončíme? Kdo zasedne k jednacímu stolu? Jak můžeme dostat všechny strany k jednacímu stolu a jaký je rámec dohody?“ ptal se Waltz v rozhovoru s americkou televizí. „To jsou věci, o kterých přemýšlíme s jeho fantastickým týmem, který (Trump, pozn. red.) dává dohromady.“
Waltz připomněl i listopadové setkání Donalda Trumpa s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. „Mluví o tom, že Evropané převezmou větší roli, ať už na místě nebo jinak, po skončení tohoto konfliktu, a to je přesně to, co prezident Trump žádal,“ popsal kandidát na příštího poradce pro národní bezpečnost.
Tým Donalda Trumpa podle něj aktivně koordinuje se současnou americkou administrativou případná jednání o příměří na Ukrajině. „Po volbách všichni, kdo za námi přišli, naši evropští spojenci, prezident Zelenskyj a další, pokračovali v tom, co jsem říkal: jak ukončit tento konflikt, jak to udělat způsobem, který obnoví stabilitu, zastaví krveprolití a bude doufejme trvalý, ne jen pozastavený? To je vše, na co myslíme.“
Konec americké pomoci
Kreml by podle zdrojů agentury Reuters mohl souhlasit se zmrazením konfliktu na současné frontové linii. Podle tří z nich může existovat prostor pro vyjednávání o přesném rozdělení čtyř východních regionů Ukrajiny – Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti.
Moskva tvrdí, že tyto čtyři regiony jsou zcela součástí Ruska a jsou bráněny jeho jaderným deštníkem. Ruské síly kontrolují zhruba 70 až 80 procent jejich území, přičemž přibližně 26 tisíc kilometrů čtverečních stále drží ukrajinské jednotky.
Deník The Wall Street Journal už dříve napsal, že tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zmrazení frontové linie vytvořením demilitarizované zóny. Na zajištění bezpečnosti Ukrajiny by se neměly podílet Spojené státy ani kontingenty OSN a žádné další organizace financované USA. Zdroj deníku prozradil, že Spojené státy by mohly zaplatit vojenský výcvik nebo poskytovat jakoukoli jinou podporu, ale „neposílaly by americké muže a ženy na podporu míru na Ukrajině“.
Podle plánu se předpokládá, že by Spojené státy nadále poskytovaly Ukrajině zbraně k odstrašení Ruska před další agresí. Dříve, připomněl americký deník, poradci hovořili o plánu mírového urovnání, který mimo jiné předpokládal pozastavení vojenské pomoci Ukrajině, aby Kyjev souhlasil s mírovými jednáními. Mezi návrhy je i odmítnutí plánů Ukrajiny vstoupit do NATO na dobu nejméně 20 let.