
Petr Fiala (ODS) FOTO: FORUM 24 / Johana Hovorková
FOTO: FORUM 24 / Johana Hovorková

NÁZOR / Mohlo by to uniknout pozornosti, ale vůbec by to nebylo namístě. Premiér Petr Fiala řekl, že by bylo špatné, kdybychom dopadli jako druhé Maďarsko, čímž má na mysli vládnutí Viktora Orbána. Stejně tak upozorňuje, že by druhé období Andreje Babiše bylo horší než to první, jak to nyní vidíme na příkladu Spojených států amerických. To je svým způsobem skutečně průlomové prohlášení.
„Je hodně důležité, aby tyto volby dobře dopadly, a ony můžou dopadnout špatně. Vždycky se říká, že teď jsou před námi ty nejdůležitější volby, a je to zásadní a někdy to třeba není pravda. Tady to pravda je. Tohle nejsou volby o tom, jestli tady bude vládnout levice, nebo tu bude vládnout pravice, jestli tady budou trošku větší nebo menší daně, jestli bude trošku víc státu nebo míň státu. A kdo vám říká, že se vlastně tak moc nestane, tak vám lže,“ řekl Fiala na setkání ve Zlíně.
„Toto jsou volby, kde se bude rozhodovat o kvalitě demokracie a o orientaci naší země, úplně jednoznačně. Buďto budeme pevnou součástí Západu, s tím, že ti naši sousedé, se kterými se chceme srovnávat, jsou Rakousko a Bavorsko, nebo se posuneme na východ a budeme někde mezi Slovenskem a Maďarskem. A to já nechci. To rozhodnutí, které teď uděláme, bude ovlivňovat Českou republiku dalekosáhle. Jak to vidíme v Americe, kdyby přišel podruhé Andrej Babiš k moci, on už bude jiný, On má velký vzor ve Viktoru Orbánovi a já bych fakt nechtěl žít v zemi, která se začíná podobat Maďarsku. Prostě nechtěl,“ pokračoval premiér.
Po Brně, kde byl např. herec Bolek Polívka, se rozjíždí akce na podporu Petra Fialy v dalších městech. Tady jsem sepsal reportáž ze včerejšího Zlína + video.
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) March 25, 2025
“Kdyby přišel podruhé Andrej Babiš k moci, on už bude jiný. On má velký vzor ve Viktoru Orbánovi, a já bych fakt nechtěl… pic.twitter.com/yy9zIMLbWX
V jedné věci má Petr Fiala pravdu. Někdy se tak dlouho varuje před nějakým nebezpečím, až to všichni přestanou brát vážně. Kdysi to ve své knize zmínil kardinál Joseph Ratzinger, pozdější papež Benedikt XVI., když hovořil o klaunovi v cirkuse. Klaun tak často vystupoval na scéně a křičel, že cirkus hoří, že když jednou cirkus skutečně hořel, nikdo už klauna nebral vážně. Teď jsme bohužel v situaci, že cirkus opravdu hoří.
Jsme na tom trochu podobně jako Rusové, kteří celé roky psali o tom, že se vrací rok 1937, tedy rok velkých stalinských perzekucí, až se tento rok skutečně vrátil nedlouho před ruskou invazí na Ukrajinu. Zavírání, cenzura, záhadná úmrtí, nakonec obrovská vojenská akce.
Celé roky patřilo u nás k určitému politickému folkloru psát o tom, že nadcházející volby jsou nejdůležitější od listopadu 1989, až to začalo připomínat proslulé věštby husté dvojky Pikora-Šichtařová o přicházejícím ekonomickém konci světa. Když pak pohroma skutečně přijde, nikdo už si toho nevšimne.
V jedné věci můžeme sami sebe trochu omluvit. Opravdu by nebylo dobře, kdyby se podruhé stal premiérem Jiří Paroubek. Bylo by nesmírně špatné, kdyby se před čtyřmi lety stal podruhé premiérem Andrej Babiš. Bohužel jsme zažili opakování truchlivých druhých prezidentských období Václava Klause a Miloše Zemana. Moudrost prostého voličského lidu se tady skutečně nevyznamenala. Ti, kdo měli rozum, tušili, že to bude hrozné. Že to bude tak strašné, jsme si ale někteří přece jenom nedokázali představit.
Pokud jde o Maďarsko, nejviditelnější je nyní kolaborace maďarské vlády s Ruskem. Jsou tu ale další věci.
Orbánova vláda provedla „reformy“ justice, které zvýšily politický vliv na soudy. Přišly změny v ústavě a vytvoření nových orgánů, což umožnilo větší kontrolu nad jmenováním soudců a oslabilo jejich nezávislost. Docházelo k systematickému omezování plurality médií a mnoho z nich bylo buď převzato s vládou spřízněnými oligarchy, nebo zaniklo kvůli ekonomickému tlaku. Vznikla centralizovaná mediální struktura ovládaná vládou. Změny volebních zákonů, jako bylo překreslení volebních obvodů a úpravy pravidel kampaní, zvýhodňují Fidesz a znevýhodňují opozici. Orbánova vláda omezila pravomoci nezávislých institucí, jako je ombudsman nebo ústavní soud, a posílila centralizaci moci v rukou výkonné složky.
Tohle byla od Petra Fialy skutečně důležitá připomínka, protože jak Donald Trump, tak Viktor Orbán byli dost dlouho oblíbenými figurami českých konzervativců; ti k nim vzhlíželi jako k nadějným vůdcům, kteří zatočí s různými liberálními a levicovými „úchylkami“. Místo toho Trump i Orbán zasazují tvrdé údery demokracii jako takové. To, co Petr Fiala řekl, zřejmě znepokojí část lidí v ODS, ale už to konečně muselo zaznít.
Donald Trump, který se pokusil o volební podvod, je sériový lhář, odsouzený pachatel trestných činů, je naprosto nekompetentní k výkonu jakékoliv veřejné funkce a zaslouží si jen pohrdání. Viktor Orbán, přední evropský kolaborant s putinovským Ruskem a hlava maďarské kleptokracie, na tom není o nic lépe.
Andrej Babiš a jeho potenciální souputníci v případné vládě, kdyby z pekla a lidu dopuštění vznikla, by nám předvedli stejné divadlo neschopnosti, směšnosti a více nebo méně zjevné kolaborace. Přežili jsme už ledacos, dvě světové války, komunismus, covid a další nepříjemnosti, takže nějak bychom přežili i řádění Babiše s Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem a dalšími neschopnými a bezpáteřními lokaji. Lidský život je ale krátký a vzácný čas, který je nám na zemi vymezen a který bychom neměli ztratit kvůli vlastní naivitě a hlouposti.