Zdravotní potíže provázejí mnohdy i stavy, které se nedají dost efektivně vysvětlit. Obzvlášť mozek dokáže po selhání těla vyvolat v některých lidech nečekané reakce a někdy i vzpomínky na věci, které se nestaly. Potvrzuje to studie, na které spolupracovali britští a američtí vědci.
Intenzivní vzpomínky na velmi nepříjemné zážitky mělo podle výzkumu mnoho lidí, kteří prodělali infarkt. Přestože se může stát, že si někteří jedinci srdečního selhání ani nevšimnou, jiní na něj reagují velmi intenzivně, píše Daily Mirror.
Mezi zážitky, které uvádějí někteří lidé, kteří prožili zástavu srdce, patří třeba pocit, že hoří v pekle, jedna žena zase tvrdila, že po infarktu hovořila se svou mrtvou babičkou. Muž “v pekle” podle vědců pravděpodobně pociťoval pálení, vzniklé z nechtěného úniku draslíku do svalu.
Doktor Sam Parnia se zabývá děním po smrti již 25 let a nyní prezentoval výsledky své studie. Absolvent lékařské fakulty Guys and St. Thomas‘ Medical School vycházel z rozhovorů z lidmi, kteří si pamatovali své prožitky ze zástavy srdce. Studie probíhala ve více než dvou desítkách nemocnic ve Velké Británii i USA.
Z celkového počtu 567 lidí, kteří byli v rámci studie dotazováni, mělo pouze 28 vzpomínky, o nichž mohlo hovořit. Například trojice lidí po infarktu sdělila, že viděli a slyšeli zpívajícího rybáře. Někteří měli pocit, že se blíží k domovu, jiní zpomaleně sledovali dopady svého chování na jejich blízké.
„Tyto zmíněné zážitky a změny mozkových vln mohou být prvními příznaky takzvaného zážitku blízké smrti a my jsme je poprvé zachytili ve velké studii,” říká Parnia. „Naše výsledky přinášejí důkazy o tom, že lidé na pokraji smrti a v kómatu procházejí jedinečným vnitřním vědomým prožitkem,” dodává.