Ozbrojené křídlo islamistického palestinského hnutí Hamás tvrdí, že při izraelských náletech v Pásmu Gazy v posledních 24 hodinách zahynulo 13 rukojmích, píše agentura Reuters. Ozbrojenci Hamásu při útoku na jižní Izrael minulou sobotu podle izraelských médií zabili 1300 lidí a zhruba 200 dalších unesli. Izraelská armáda dosud informovala rodiny 120 unesených, uvedl její mluvčí. Tvrzení Hamásu o rukojmích zabitých při náletech odmítl komentovat s tím, že armáda bude podávat pouze „spolehlivé informace“.
Šest rukojmích podle prohlášení Hamásu zahynulo při dvou izraelských náletech v severní části Pásma Gazy a sedm dalších při třech náletech v distriktu, kam spadá město Gaza.
Izraelská armáda uvedla, že v noci na pátek v Pásmu Gazy provedla zhruba 750 vzdušných úderů na pozice Hamásu. Zároveň vyzvala civilní obyvatelstvo severu Pásma Gazy, včetně města Gaza, k evakuaci na jih s tím, že se ozbrojenci Hamásu skrývají pod domy a využívají civilisty jako lidské štíty. Hamás naopak Palestince vyzval, aby zůstali doma.
Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy uvedlo, že při izraelských náletech od 7. října zahynulo přes 1500 Palestinců a dalších více než 6600 bylo zraněno.
Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari dnes podle zpravodajského webu The Times of Israel informoval rodiny 120 rukojmích, které Hamás zadržuje v Pásmu Gazy. „Nedává nám to v noci spát a na tuto záležitost se soustředí velké úsilí,“ uvedl. K výzvě Hamásu Palestincům, aby se neevakuovali, poznamenal, že Hamás na civilisty přivolává katastrofu, když je vyzývá, aby nedbali pokynu k evakuaci od izraelské armády. Dodal, že odpovědnost za lidi, kteří se nebudou evakuovat, ponese Hamás.
Podle experta na krizovou komunikaci a ředitele izraelské pobočky Evropského židovského sdružení Tala Rabiny nelze říct, v jakém jsou rukojmí stavu. „Jen z videí, která natočili teroristé a odvysílali v rámci své propagandy, víme, že mnoho rukojmích bylo uneseno zaživa. Ovšem nevíme, kolik jich je a v jakém jsou stavu,“ řekl ČTK a dalším médiím. S odkazem na svou zkušenost, kdy za druhé libanonské války v roce 2006 pomáhal rodinám unesených izraelských vojáků, poznamenal, že únosci tehdy chtěli za každou informaci peníze a nakonec se jen usmáli, když izraelské straně v rámci výměny předali těla dvou unesených vojáků v rakvích.