
Ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons / Public Domain
FOTO: Wikimedia Commons / Public Domain

Obecně jsou považováni za nejcharismatičtější zvířata v oceánu. Nyní vědci zjistili, že delfíni skákaví se na sebe během vzájemných her usmívají, což se projevuje otevřenými ústy. Informace o tom, jak tito inteligentní tvorové vzájemně integrují, doposud nebyly příliš známé. Nová studie, zveřejněná v časopise iScience, však přináší v souvislosti s chováním delfínů převratná zjištění.
„Odhalili jsme přítomnost zřetelného zobrazení výrazu – otevřené tlamy u delfínů skákavých, což se dá považovat za smích. Dále jsme objevili, že delfíni jsou schopni zrcadlit výraz obličeje ostatních,“ sdělila pro Daily Mail autorka studie a evoluční bioložka Elisabetta Palagiová z University of Pisa.
Dále pak doplňuje, že signály otevřených úst a rychlé mimikry se opakovaně objevují v rodokmenu savců, což naznačuje, že vizuální komunikace hrála zásadní roli při formování komplexních sociálních interakcí, a to nejen u delfínů, ale v průběhu času u mnoha dalších druhů.
Aby vědci prozkoumali, zda delfíni skutečně vizuálně sdělují radost, pozorovali je v zajetí ve chvíli, kdy si hráli ve dvojicích a kdy si hráli se svými lidskými trenéry. Výzkum prý prokázal, že bez lidské přítomnosti delfíni často používají výraz otevřených úst. Sami či v integraci s lidmi však tento výraz téměř nikdy nepoužívají.
Během hry o samotě byla údajně zaznamenána pouze jedna taková reakce, zatímco ve společnosti dalších delfínů prý došlo k 1288 úsměvů. Delfíni pak častěji otevírali ústa v momentě, když byly jejich tváře v zorném poli jiného delfína, ten se pak v takovém případě usmál také v 33 procentech případů.
„Uvolněná otevřená ústa, jak je vidět u společenských masožravců, opic a u lidského smíchu, jsou univerzálním znakem hravosti, která pomáhá zvířatům i nám signalizovat zábavu a vyhýbání se konfliktům,“ vysvětlovala Palagiová.
V dalších výzkumech se prý vědci budou zabývat možnou rolí vokalizací a hmatových signálů během hravých interakcí delfínů.
„Budoucí výzkum by se měl ponořit do sledování očí, aby prozkoumal, jak delfíni vidí svůj svět a jak využívají akustické signály ve své multimodální komunikaci během hry. Delfíni si vyvinuli jeden z nejsložitějších hlasových systémů ve světě zvířat, ale zvuk je může také vystavit predátorům. Když si delfíni hrají spolu, kombinace pískání a vizuálních podnětů jim pomáhá spolupracovat a dosahovat cílů, což je strategie zvláště užitečná při společenských hrách, kdy jsou méně ve střehu před predátory,“ řekl zoolog Livio Favaro.