
Miloš Zeman FOTO: ČTK/AP/Lisa Leutner
FOTO: ČTK/AP/Lisa Leutner

NÁZOR / Exprezident Miloš Zeman se zúčastnil pořadu Echo Porada redaktorů Echa 24. Některé jeho výroky by mohly fanouškům Ruska Vladimira Putina znít skoro rusofobně, třeba když mluvil o ruské ekonomické zaostalosti. Řekl i nějaká kritická slova o ekonomických nápadech Donalda Trumpa. V podstatě se ale pod touto fasádou skrývá sdělení, že Rusko není tak nebezpečné, jak to o něm tvrdí Petr Fiala a další. Tanky by Putin poslal nejdál do Pobaltí nebo Moldavska, tak můžeme být v klidu. Když si uvědomíme Zemanovy prognostické „schopnosti“, spíš na nás padne jistý neklid.
„Docela bych se spolehnul na to, že Trump se pokusí jednat s Putinem. Je to člověk sebevědomý, jeho kritici by řekli ješitný, a jako takový bude chtít vstoupit do dějin tím že – řečeno slovy jeho samotného – on války ukončuje, nikoli vyvolává, to si myslím, že by Evropě prospělo,“ míní Zeman.
Má zřejmě na mysli Trumpovo tvrzení, že za něj žádné války nebyly a že kdyby byl v Bílém domě on, Putin by na Ukrajinu nikdy nevpadl. Jak je obvyklé, je to nesmysl. Za jeho prezidentství vedlo Rusko proti Ukrajině nevyhlášenou válku na Donbasu, s kterou „stabilní génius“ nic neudělal. Sám neuvalil na Rusko takové sankce, aby ho přešla chuť na další kořist. Jak by mohl, Rusové mu pomáhali penězi po jeho bankrotech, jinak by jako veřejná osoba skončil a prezidentem by se nikdy nestal. Hlasy pro něj sháněla armáda ruských internetových trollů a jeho vlastní syn v Trump Tower jednal s ruskou právničkou o nabídce kompromitujících materiálů na Hillary Clintonovou. To se pak Rusko moc tlačit ke zdi nechce. O tom všem se uctivým redaktorům Echa nějak nechtělo mluvit, nebo o tom nevědí.
Zeman pak vylíčil, jak si představuje podmínky míru na Ukrajině.
„Podívejte se, pokud respektujete fakta a nenecháte se unášet iluzemi, tak si musíte uvědomit vojenskou situaci. Dokonce i náš současný prezident, který je voják, tak prohlásil, že Ukrajina bude muset při jednání o míru udělat územní ústupky. Myslím si, že ty ruskojazyčně oblasti se zřejmě stanou součástí Ruské federace. Může se debatovat o tom, zda vedle Doněcké a Luhanské tam patří ještě Cherson a ještě Záporoží a to je tak asi všechno… Krym už je od roku 2014, to není nic nového Ale v každém případě toto je asi páteř, o kterou se budou opírat všechna budoucí jednání o míru.“
Daniel Kaiser (to je ten komentátor Echa 24, který v dubnu 2022 vyjádřil pochybnost, jestli v Buči skutečně vraždili Rusové, když byl ten masakr podle něj výhodný spíš pro Ukrajince), do toho vstoupil.
„Já bych měl k tomu dvě poznámky, což jsou současně i dva dotazy, první je, jestli sdílíte to, co u nás hlásá Petr Fiala a většina – nebo politický mainstream – že kdyby Rusko porazilo Ukrajinu, tak jeho tanky dojedou až sem do Evropy,“ zatoužil Kaiser vědět. Zeman si to samozřejmě nemyslí.
„To je strašení, Rusko bude mít určité ambice, například vůči pobaltským zemím. To, že Putin se vzdal snů být velkým reformátorem, a místo toho tento sen nahradil snem o restaurování sovětského impéria… pokud alespoň trochu sledujete jeho projevy, tak víte, že například rozpad Sovětského svazu Putin označil za největší geopolitickou katastrofu,“ odpověděl Zeman.
„Víte, já nejsem žádnej Putinův fanoušek,“ ujišťuje z nějakého důvodu Kaiser, načež pokračuje. „Ale od vás bych očekával, že znáte ty citáty v celé jejich šíři, Putin řekl, že to je katastrofa nikoliv proto, že se rozpadl Sovětský svaz, ale protože asi 20 milionů Rusů zůstalo mimo hranice Ruska.“
„Dobře, ale na druhé straně jeho postoj nejenom vůči Ukrajině, ale například právě vůči pobaltským státům svědčí o tom, že by rád sovětské impérium nějakým způsobem obnovil. Váš argument o ruskojazyčných menšinách se dá velmi snadno vztáhnout například na Lotyšsko, kde je čtyřicetiprocentní ruská menšina, a v těch dalších pobaltských zemích to nebude o nic odlišnější,“ soudí Zeman.
Vzápětí pak řekl, že doufá, že v Rusku jednou nastoupí reformátor, jako byl na začátku 20. století ruský premiér Petr Stolypin, a Rusko se zaměří na svůj vnitřní rozvoj, když má dnes ekonomiku síly Nizozemska nebo Itálie a kvůli demografické krizi vymírá.
Nezdolný Kaiser ale pokračoval a ptal se, jestli Zeman souhlasí s představou, že ruské tanky by se „nezastavily na Ukrajině a jely až do Karlových varů“. Zeman s takovou představou nepřekvapivě nesouhlasí.
„Tak já už jsem řekl, že to je poplašná zpráva, že nemohu vyloučit, že Rusko by se právě z těch důvodů silné ruskojazyčné menšiny v Pobaltí pokusilo o jistou formu speciální vojenské operace vůči Pobaltí, ale nedovedu si to představit v takové extenzi, jako se to u nás někde hlásá i pro jiné země.“
„Proč si myslíte, že to třeba premiér Fiala hlásá?“ dává lákavou otázku Kaiser.
„No tak zaprvé se snaží vyvolat strach a strach z nějakého nepřítele je spojující tmel, který je velice funkční. Podívejte se, on opravdu nemá co pozitivního nabídnout, přece tady, jak sedíme, nikdo z nás nebude myslet vážně tu jeho vizi dohnání německých mezd za čtyři roky, ale vždycky máte možnost, chcete-li se udržet u moci, a to on samozřejmě chce, vyvolal strach z nějakého nepřítele. U Fialy je to složitější proto, protože tento nepřítel není jenom fiktivní, on je do jisté míry i reálný. Já nepochybuji o tom, že kdyby se hroutilo kvůli vnitřním rozporům třeba Moldavsko, anebo některé jiné sousední země, tak že by tam Rusko mohlo vpadnout… ale taková ta stalinská představa, že ruské tanky dojedou ke břehu La Manche, což se kdysi také předpokládalo, tak ta už je podle mého názoru velmi přehnaná,“ konejší Zeman.
Co si z toho máme nakonec vybrat? Jde o to, vybrat si základní sdělení. Tím je, že to Rusko sice s tou invazí dost přehnalo, ale že se to Trumpovi možná podaří brzo zastavit. Putin tady nebude věčně, takže je naděje, že nastoupí nějaký dynamický reformátor, který Rusko konečně přemění do nějaké podoby, jakou nikdy v historii nemělo. Kam se podějí všichni oligarchové, armáda, různé speciální gardy, policie a tajná policie, všechny rozvědky, a především ruské obyvatelstvo, jsme se nedozvěděli.
Jak ukazují sociologické průzkumy, ruská populace nepřikládá celkem žádný význam hodnotám liberální demokracie, což se týká i mládeže. To by nakonec byla největší překážka všech změn, i kdyby se je nějaký osvícený diktátor pokoušel shora nadiktovat. Pasivní obyvatelstvo, které nemá zájem, elity ozbrojených sil a nejbohatší lidé, to není dobrá směs slibující možnost jakýchkoliv změn.
Ohledně Zemanova optimismu, že ruské tanky budou někoho zabíjet jenom v sousedních zemích a na zbytek Evropy už nedojde, se nám musí vybavit jeho zesměšňující poznámky o možnosti ruské invaze na Ukrajinu, které vedl do posledních dní předtím, než vypukla. Zeman sám zesměšňoval Bezpečnostní informační službu, na Hradě s ním seděl podivný Martin Nejedlý, o jehož několikaletém pobytu v Rusku se nic neví, dodnes trvá na možnosti více „vyšetřovacích verzí“ o teroristickém útoku ve Vrběticích.
Rusko skutečně nemusí někam fyzicky posílat tanky. Po druhé světové válce i dnes stačí nějakou zemi ovládnout pomocí agentů a kolaborantů. Kdyby na Ukrajině nepadla jeho loutka Viktor Janukovyč, nebylo by třeba dělat žádnou invazi. Časem by se ukrajinské tanky prostě proměnily v ruské imperiální tanky. Kreml se pokouší rozložit NATO a Evropskou unii, podporuje separatistická hnutí, angažoval se v brexitu i amerických volbách.
Podstatné je, co je aktuálním ruským zájmem. Potřebuje si na chvíli oddechnout nějakým příměřím, zbavit se sankcí, nepřiznat povinnost reparací a nevrátit žádná území. K tomu pokračovat v dosazování svých figurek a propagandou konejšit, že není tak zlé, jak tvrdí rusofobní západní politici. V kolika bodech odpovídá Zemanovo řečnění takovému programu? To si každý může snadno spočítat.