Deník FORUM 24 přináší pět kulturních tipů pro tento týden dle výběru Milana Tesaře a dalších. S námi nepřijdete o žádný dobrý film, seriál, výstavu nebo knihu.
Seriál
Together: Treble Winners
Pokud vás baví fotbal a chcete nahlédnout do fungování momentálně nejlepšího týmu světa, podívejte se na tenhle dokument Netflixu. Manchester City. Parta kolem trenéra Pepa Guardioly v sezóně, kdy posbírala neuvěřitelný „treble“ (prvenství v Premier League, vítězství v FA cupu i Champions League), sledovaná desítkami kamer umístěných v tréninkovém centru, v šatně, snad jen na sprchy se nedostalo.
Na skvělém dokumentu je fascinující zejména práce neskutečného španělského trenéra, jehož nápady, jak ničit soupeře, totálně změnily tenhle sport posledních dvou dekád. Podívejte se, jak se to dělá, když se rozhodnete pro svou vizi nadchnout obří ega hráčských primadon a udělat z nich tým. Inspirativní pro učitele, manažery i politiky.
Album
Taylor Swift: The Tortured Poets Department
Pokud jste si ještě na Spotify nepřehráli žádnou píseň z nového alba Taylor Swift, pak patříte k opravdové hrstce populace. Nová nahrávka zřejmě nejsledovanější umělkyně současnosti okamžitě strhla všechny streamovací rekordy během jediného dne.
Taylor se na svém jedenáctém albu The Tortured Poets Department představuje jako nezvykle upřímná a drásavá básnířka sdělující překvapivě nepřekvapivou pravdu – že i člověk v záři reflektorů a zavalený slávou se může cítit velice osamělý. První recenze na kolekci písní, o nichž zpěvačka řekla, že je potřebovala natočit, aby se zachránila, jsou skvělé.
Kniha
Šikmý kostel
Celé tři roky čtenáři Karin Lednické čekali na rozuzlení její velké ságy. Tak teď mají druhé Vánoce. Vychází poslední díl, třetí díl Šikmého kostela, odehrávající se v letech 1945 až 1961. Do finále se v něm blíží příběh města, které vystavělo svou prosperitu na těžbě uhlí, aby posléze kvůli této těžbě zmizelo, a jeho obyvatel.
Hrdinové knihy procházejí pohnutou válečnou a poválečnou historií Československa, vykonstruovanými procesy KSČ či měnovou reformou. První díl Šikmého kostela vyšel v roce 2020 a okamžitě čtenáře uhranul. Získal několik ocenění, například titul Kniha roku nebo Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů.
Dokument
Šamanův příběh
Psal se rok 2019, když se jakutský šaman Alexandr Gabyšev vydal na pěší pochod přes celé Rusko. Cílem cesty bylo vymýtit démona, který posedl jeho rodnou zemi. Jmenuje se Vladimir Putin. V průběhu cesty se k Alexandrovi připojují další poutníci, kteří souzní s jeho myšlením. Poté, co se procesí dostane do hledáčku ruských bezpečnostních složek, jeho účastníci najednou musí vzdorovat síle, s níž nepočítali. Film Šamanův příběh je francouzsko-americko-český koprodukční dokument dvojice režisérů Beaty a Michaila Baškirových.
Výstava
Guns and Roses
Dvě zásadní dámy soudobého umění se představují v JSP Art Gallery v Lázeňské ulici na pražské Malé Straně. Obě budují zdánlivě odlišné světy, avšak téma je podobné: svět mytologie, lov a smrt. Mytologické postavy Pauliny Skavové jsou smyslně, sofistikovaně a jemně ironizujícím způsobem propojené s erotickými aspekty lovectví, „ptačí“ garderoby či s ženskými trofejemi. Přístup Ivany Štenclové je intimnější, více „stydlivý“.
Umělkyně ve svém díle až mystickým způsobem vytváří celou řadu relací s osobami jí blízkými i vzdálenými, jež společně s ní vytvářejí zvláštní, „v čase uzavřenou“ rodinu. Štenclová pracuje s tavnou pistolí či injekční stříkačkou, izolačními krytinami nebo dráty. Paulina Skavová zase oslovuje svou invencí a hravým přístupem k figurálnímu sochařství. Výstava Guns and Roses je otevřena až do 7. června 2024.