Městská policie hlavního města Prahy smazala ze svých webových stránek příběh rodiny jednoho ze svých zaměstnanců, který bydlí ve Středočeském kraji a jehož syn se nakazil koronavirem na večírku v pražském klubu Techtle Mechtle a následně infikoval i další členy rodiny. Ředitel pražské městské policie Eduard Šuster byl přitom pod tlakem, aby text popisující značné úsilí rodiny dosáhnout toho, aby její členové byli otestováni, stáhl.
Šuster v pondělí pro Právo uvedl: „V sobotu ve 14.00 jsem měl jako ředitel telefonát se zaměstnancem Krajské hygienické stanice (KHS) Středočeského kraje, kde jsem čekal, že budou chtít znát podrobnosti a budou se tou věcí zabývat. Velmi jsem se spletl. Ten dotyčný chtěl cenzurovat naše sociální sítě a požadoval stažení příspěvku,“ zdůraznil ředitel Městské policie Praha a dodal: „V okamžiku, kdy jsem řekl, že tak rozhodně neučiním, tak mi sdělil, že se nemáme o čem bavit, a telefon ukončil.“
Zveřejnění textu na oficiálním webu a facebookovém profilu pražské městské policie se nelíbilo ani náměstkovi primátora Prahy Petru Hlubučkovi, pod kterého městští strážníci spadají. Ten podle Deníku N požádal o jeho stažení z oficiálních komunikačních kanálů policie. Článek popisující osud rodiny posléze skutečně z webu zmizel.
Na svém účtu na twitteru to komentoval například i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek: „Na stažení netlačila jenom hygiena. Požadoval ho i náměstek primátora pro oblast bezpečnosti (de facto nadřízený MP) Petr Hlubuček (STAN). Předpodělanost před centrální mocí začíná být zřejmě nutnou kvalifikační výbavou. To už jsem kdysi zažil…“
Špatné zhodnocení zdravotního stavu
Celá kauza vzbudila velkou pozornost. Vyjádřilo se k ní také ministerstvo zdravotnictví. „Praktický lékař i lékař ORL měli ihned indikovat dotyčného k testu na covid a na základě výsledku testu, pokud vyšel pozitivní, měla KHS začít epidemiologické šetření a indikovat nejbližší kontakty, tedy rodinu, taktéž k testu na covid. Podle všeho tak došlo ke špatnému zhodnocení zdravotního stavu dotyčného ze strany lékařů,“ stojí ve stanovisku ministerstva.
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje ve svém vyjádření jakékoli pochybení odmítla. „Z uvedeného případu, který by mohl být popisovanou kauzou uveřejněnou na stránkách MP, vyplývá, že KHS postupovala v souladu se stanovenou metodikou a konkrétní pracovnice prováděla epidemiologické šetření i nad rámec své pracovní doby. Neshledávám v našem postupu pochybení a je jen škoda, že pisatel článku místo, aby řešil věc přímo s KHS formou stížnosti, pokud by nebyl spokojen s postupy našich kolegyň, uveřejnil věc na webu, aniž by nám poskytl možnost se bránit, a navíc neuvedl veškeré údaje objektivně,“ kritizují naopak hygienici rodinu.
Následně se ve stanovisku hygienické stanice píše: „Z uvedeného článku jasně vyplývá naprostá neinformovanost veřejnosti o tom, že za své zdraví jsou lidé zodpovědní hlavně sami, nikoliv epidemiologové, hygienici a ošetřující lékaři. Je načase, aby tento fakt byl veřejnosti opakovaně sdělován a aby se do obecného povědomí zakotvila zodpovědnost každého za své chování a možná rizika, která s ním souvisí.“
Příběh rodiny městského strážníka je přitom sám o sobě velmi jasný a výmluvný, popisuje celou záležitost dost zřetelně a naštěstí jsou stále místa, kde je možné si ho přečíst.