Když se člověk v pondělí večer podíval na web sociální demokracie, bylo tam k nalezení na hlavní stránce celkem 10 fotografií předsedy ČSSD Jana Hamáčka. O několik hodin dříve se jich tam vyskytovalo dokonce 11. Názorněji by to, jak moc sociální demokraté před krajskými a senátními volbami, které jsou už za rohem, sázejí na svého šéfa, snad ani nešlo vyjádřit. Přestože opět předsedá znovuobnovenému Ústřednímu krizovému štábu, jeho prezentace coby rozhodného a schopného lídra v červeném svetru, který zachraňuje Česko, v situaci, kdy se ministrem zdravotnictví stal Roman Prymula, nebude tak jednoduchá.
Pozice, kterou Česká strana sociálně demokratická a její předseda Jan Hamáček v posledních měsících zastávali, byla pozoruhodná. Na jedné straně se vymezovali vůči tomu, jak si nyní již bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a předseda vlády Andrej Babiš zmatečně počínali v nastalé koronavirové krizi, dokonce si na tom postavili svůj předvolební klip před krajskými volbami, ve výsledku však nepodnikli nic razantního, čím by premiéra donutili k nějaké zásadní změně.
Nic většího neučinili a poslušně počkali, co udělá jejich koaliční partner. A výsledkem byla pondělní rezignace Adama Vojtěcha, o které se Jan Hamáček podle vlastních slov dozvěděl až z Vojtěchovy tiskové konference, a nástup Romana Prymuly do čela ministerstva zdravotnictví.
Sociální demokraté sebou zkrátka nechali a nadále nechávají zametat. Sice dávali najevo, že ne se vším, s čím přichází, respektive nepřichází Andrej Babiš, souhlasí, ale to bylo všechno. Minulý týden tak Hamáček na svém facebookovém profilu napsal: „To, že jste s někým v koalici, neznamená, že jste si postavili dvojdomek a budete spolu šťastně žít až do smrti. Snažíme se společně zemi posunovat dopředu. Není ale samozřejmě podmínkou, že budeme ve všem souhlasit. Jasně jsem říkal v březnu, že má být zřízen krizový štáb a vše předáno odborníkům. A říkám to i dneska. 23. července jsem řekl: ‚Pozor, čísla jdou zase nahoru, nosme všichni roušky dobrovolně.‘ První reakce ministra Vojtěcha? Že straším lidi.“
Skutečnost je však taková, že ČSSD s Andrejem Babišem nemá ani ten dvojdomek. Úslužně mu pomáhá v jeho vlastním domě, a když se jí něco nelíbí, sice to nahlas řekne, ale dál pokračuje se svém úslužném jednání a nedokáže si jednoznačně dupnout a prosadit si svou – třeba i po pohrůžkou, že hnutí ANO a jeho předsedovi vypomáhat přestane.
Všechna vajíčka v jednom košíčku
Potíž je v tom, že po jarním úspěchu s červeným svetrem Jana Hamáčka sociální demokracie vsadila všechno právě na něj. Je to klasický problém sázky na jednu jedinou kartu neboli, jak se někdy říká, sociální demokraté nandali všechna vajíčka do jednoho košíčku, a to se jim může nepříjemně vymstít. Stačí, aby lídr v červeném svršku zakopl, natáhnul se na zem jak dlouhý, tak široký a vajíčka budou napadrť a nepůjde z nich udělat ani omeleta, natož něco onačejšího.
Přitom vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka ideálně v jeho červeném svetru sociální demokracie cpe, kam je to jen možné. Jejich oficiální stranický web je plný jeho fotografií. Na hlavní stránce je třikrát jeho fotka v červeném svetru a jednou alespoň v červeném tričku. Najdeme zde celkem deset vyobrazení předsedy Hamáčka.
Z dalších politiků za ČSSD je tu jednou ministr zemědělství Miroslav Toman, předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jan Chvojka, místopředseda strany a kandidát do senátu Michal Šmarda a pak kromě dalších kandidátů do horní komory parlamentu už jen bývalý poslanec Antonín Seďa. Jméno šéfa sociálně-demokratické partaje Hamáčka je zde potom uvedeno celkem devětkrát.
Červený svetr odsunutý do pozadí
Sociální demokraté před krajskými a senátními volbami také přišli se sérií předvolebních klipů, ve kterých figurují smutné děti, na něž doléhají různé problémy od nejistoty zaměstnání jejich rodičů až po nedostupné bydlení, a u kterých ČSSD samozřejmě nabízí řešení.
V některých spotech Jan Hamáček přímo vystupuje (například v tom o ochraně pracovních míst nebo v tom o hasičích, policistech a záchranářích), na konci každého z nich však opět nesmí chybět jeho fotografie v červeném svetru. Ta se ostatně jako niť vine celou předvolební kampaní sociální demokracie a dá se říct, že je tím hlavním, co sociálně-demokratická strana chce, aby si s ní volič před volbami spojoval.
S tím vším ale může zamíchat nástup Romana Prymuly, který docela dobře může Jana Hamáčka zastínit a zároveň ukázat, že Hamáčkova rozhodnost a schopnosti vynikaly především v situaci, kdy mohl být srovnáván s Adamem Vojtěchem a Andrejem Babišem a kontrastovat s touto do značné míry rozkladnou dvojicí.
Nyní mohou pro červený svetr nastat složitější časy, a přitom s ním sociální demokracie spojila celou svou kampaň pro krajské a senátní volby. Pokud se mýtus červeného svetru rozplyne, košíček s vajíčky ČSSD spadne na zem a ani jedno nezůstane v celku.