ANALÝZA / Ukrajinská armáda zahájila novou ofenzivu v ruské Kurské oblasti, největší ruské bojové úsilí a desítky bojových střetů každý den se ale odehrávají u klíčového logistického centra Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, u města Pokrovsk. Právě tam je dislokováno největší množství ruských a ukrajinských jednotek. Zřejmě se schyluje k jedné z největších bitev o Donbas. Rusové ale také mohou překvapit a postupovat dále do Dnipropetrovské oblasti.
Kdysi šedesátitisícové město Pokrovsk na východě Ukrajiny se dnes stalo sídlem duchů, které obývá jen asi 1500 lidí. Části městských čtvrtí kdysi překypujících životem se proměnily v bezmála liduprázdné pevnosti pod správou ukrajinské armády. Město se připravuje na mohutný útok ruských sil, které se k němu blíží od východu i od jihu a jihozápadu. Každý den čelí bombardování a dronovým útokům, které nerozlišují mezi vojáky a civilisty.
Before watching, please turn on the sound to hear how the people of Ukraine feel when Russian scum shell Ukrainian cities. Video from a local man in Pokrovsk pic.twitter.com/xWPCjANoeT
— Katerina Horbunova (@blue_eyedKeti) January 4, 2025
Rusové nechtějí útočit přímo. Pokoušejí se o obklíčení
Rusové se ale zatím neodhodali k přímému útoku na město a postupují po křídlech. Velitel 24. samostatného útočného pluku Stanislav Buňatov, zvaný Osman, psal ještě na sklonku prosince, že podle jeho názoru Rusové zaútočí na Pokrovsk od jihozápadu.
„Je jasné, že nepřítel nezaútočí na Pokrovsk čelně. Nepřítel přesouvá zálohy na jihozápad, aby obešel město a odřízl jednu z hlavních městských logistických tras. Pokud tento úkol splní, pokusí se vstoupit do města,“ odhadoval ukrajinský důstojník s tím, že nejrealističtějším scénářem je nástup z oblasti obce Ševčenko. Dojde tak na standardní ruský postup, tedy zejména na útoky malých skupin ve snaze uchytit se v činžovních domech na okrajích města.
Vedle Buňatova vyjádřil podobný názor o ruském plánu na obklíčení města například Viktor Trehubov, mluvčí ukrajinského vojenského uskupení Chortycja, které má obranu města na starosti. Ten uvedl v rozhovoru pro televizi Kanal 24, že se Rusové snaží Pokrovsk před útokem především odříznout od zásobovacích tras a že útočit na Pokrovsk budou až pak.
Podle mapy bojové linie od ukrajinských dobrovolníků z webu Deep State Map Rusové nyní kontrolují zmíněné Ševčenko a bojují o sousední vesnici Piščane. Nachází se tedy necelých pět kilometrů od jižního okraje Pokrovsku. Od města je dělí jen asi dvě až tři vísky a patrně i jedna z posledních obranných linií Ukrajinců. Vzhledem k tomu, že autoři zmíněné mapy válečné situace na Ukrajině aktualizují stav zpravidla minimálně s jednodenním zpožděním, je možné, že se ve skutečnosti okupanti nacházejí ještě blíž.
Rusko může zamířit dál na západ
Z různých míst se ale začínají ozývat hlasy, že smyslem ruského postupu na západ pod Pokrovskem vůbec nemusí být jen tato očividná kořist. Armáda okupantů totiž postupuje (patrně podél obranných linií na jihu města) k hranicím Doněcké oblasti, od nichž je nyní vzdálena rovněž jen několik kilometrů. Za nimi se nachází Dnipropetrovská oblast, na střední Ukrajině, kterou pozemní válka dosud přímo nezasáhla. Možná k tomu dojde nyní, a to již v horizontu několika týdnů.
O tom, že Rusové mohou Pokrovsk prozatím ze svých plánů vynechat a pokračovat dále na západ, aby si vynutili přesuny ukrajinských posil z Doněcké oblasti i odjinud, informoval již před několika dny popularizátor dění na Ukrajině, youtuber Denys Davydov. Nejde ale pouze o jeho odhad.
Podobný postřeh připouštějí také čeští analytici ze stránek Válka online. Také podle nich mohou Rusové spěchat na západ právě z toho důvodu, aby dosáhli hranic Dnipropetrovské oblasti. O tomtéž hovoří také další vojenští komentátoři, mj. i jinak ne vždy spolehlivý vojenský šéfkomentátor německého deníku Bild Julian Roepcke.
Bude užitečné pozorovat, zda Rusové do Dnipropetrovské oblasti skutečně vtrhnou. Odporovalo by to totiž jejich opakovaně deklarovanému cíli válečného snažení. Tím má být ovládnutí, v jejich žargonu „osvobození“, čtyř oblastí na jihu země, a nikoli vpád na centrální Ukrajinu.
S jídlem ale roste chuť a lze se oprávněně domnívat, že podobně jako u jiných prohlášení Kremlu bude i vyhlášený „omezený“ cíl takzvané speciální vojenské operace platit jen tak dlouho, dokud se to agresorovi bude hodit.
Nebude pak již žádných pochyb o tom, že stejnou míru hodnověrnosti lze vztáhnout i na jakékoli další výroky Putinova režimu ohledně cílů války. Především bude nad slunce jasnější to, co mnozí ve své zaslepenosti nadále odmítají pochopit, a sice že Rusové se zastaví teprve tam, kde budou zastaveni vnější silou, nikoli tam, kde to halasně slibují.