Komu se nechce číst, ať si pustí následující video s českými titulky a dozví se v podstatě totéž, co tu budu psát. Za odkaz děkuji společnosti Eduin, která se zabývá otázkami vzdělání a citovala ho ve svých zprávách.
Téma, o kterém video pojednává, je zmíněno v souvislosti s tím, že mladí málo kvalifikovaní muži jednou nenajdou práci. Ne náhodou se tento názor objevuje vedle zpráv o odchodu ministra školství Marcela Chládka, který měl pochopení pro nářky kapitánů průmyslu, že jim nemá kdo stát u strojů. Tedy, je-li vám život vašich dětí milý, nedávejte je na učební obory.
Jde zhruba o tohle. Od počátku své existence člověk používá nástroje a později složitější stroje. Byla to náhrada fyzické práce, která se potom stala zbytečnou. Teď přichází nová ekonomická revoluce, která souvisí s příchodem další generace robotů. Možná si lidé myslí, že to není nic nového. Roboti (někdy se píše roboty, neb jsou to útvary neživotné, ale držme se českého zvyku) pracují v automobilkách a pomáhají pyrotechnikům a jezdí po Marsu. Jenže to je starý druh automatizace. Roboti dělají, co je naučili jejich chytří programátoři. Jsou ale v podstatě slepí.
Roboti uvidí
Noví roboti budou „vidět“, to znamená, budou se učit podle toho, co uvidí, a budou schopni zvládnout jakoukoliv práci. Takovým vývojem prošly i počítače. Dnes umí všechno možné od obsazování míst v letadle po hraní her a překládání textů. Je to otázka softwaru. A navíc jsou stále levnější. A takhle to bude i s roboty. Vlastně ne, že bude, ono už to tak je.
Roboti už dnes umí plnohodnotně obsluhovat v baru, k čemu pak barman? Roboti mohou lidi spolehlivě porážet v mechanické činnosti a jsou levnější než lidé a navíc rychlejší a přesnější.
Autoři videa poukazují na osud koní. Nejvíce jich bylo v roce 1915, kdy byla jejich kariéra na vrcholu. Pak přišel automobil. Koně už nemusí dřít a nemusí hynout ve válkách. Ovšem nikdo už je také nepotřebuje, krom výjimek, žokej Váňa nejezdí na robotu. I když i toho se jednou můžeme v nějaké zvláštní disciplíně dočkat. Stačí si místo slova kůň dosadit „člověk“ a hned jsme doma. Lidé nebudou na nějaké práce třeba.
Auta nahradila koně. Teď se ale objevují automaticky řízená auta, která už fungují, a pokud se uchytí, a není důvod si myslet, že ne, připraví brzo ve světě o práci až 70 milionů lidí. Odbory budou možná protestovat, ale nebude to nic platné, jako to zatím nebylo platné ani v minulosti
Nejde ale jen o fyzickou práci, roboti, tedy softwaroví roboti, jsou schopni převzít i práci, kterou dělali lidé v kancelářích. Zpracovávání právnických spisů, psaní článků, odpovídání na miliony e-mailů, to zvládne stroj taky. Roboti dokážou stanovovat diagnózy, provádět operace. Jde o to, že nemusí být dokonalí, protože člověk taky není dokonalý, stačí jen, když budou dělat méně chyb. Roboti dnes už dokážou skládat hudbu. Zlomyslně se chce říci, že nebude horší než to, co produkují někteří dnešní skladatelé.
Budou i tvořit
Zápletka je v tom, že nová generace robotů bude tvořivá. Jejich tvůrci je naučí se učit. A až jich bude hodně a budou levní, tak to přijde.
Autoři říkají, že za velké hospodářské krize ve 20. letech bylo bez práce 25 procent lidí. Dnes je 45 procent činností nahraditelných robotickou prací. Co budou všichni ti lidé dělat? Některé je možné dál vzdělávat a dát jim jinou práci. Jenže se odhaduje, že takových budeme potřebovat málo.
Dál už si můžeme dosadit sami. Mladí lidé, kteří budou umět pouze mechanická řemesla nebo běžné duševní činnosti, ještě nekvalifikovanější imigranti z Jihu – co s nimi? Jistě, nakonec nás roboti obslouží všechny, ale co to udělá s lidskou duší?
Stojíme před novým jevem, že lidí bez práce bude hodně a nebudou bez práce dlouho, ale navždy. Na něco takového nejsme vůbec připraveni.