Bezprostředně poté, co Putin odvolal bývalého ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, začala ruská tajná služba FSB na ministerstvu zatýkat a nahrazuje jeho lidi svými. Pod rouškou boje s korupcí ve skutečnosti usiluje o kontrolu nad monstrózním ruským obranným rozpočtem. To vše s tichým souhlasem Kremlu, který navíc potřebuje označit viníka neúspěchu invaze na Ukrajinu. Zdá se, že o něm již bylo rozhodnuto.
Na ministerstvu obrany je teď víc „čekistů“ než vojáků, prozradil sarkasticky nejmenovaný zdroj nezávislému ruskému deníku The Moscow Times. Ten připomíná, že během posledních dní bylo zatčeno hned několik vysokých ruských důstojníků, údajně kvůli korupci. Brzy budou pravděpodobně následovat další.
To, co má vypadat jako tažení proti korupci v armádě, je ale ve skutečnosti snaha tajné služby FSB přehodit vinu za fiasko ruského válečného úsilí na začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu na ministerstvo obrany. Tajná služba se navíc snaží zajistit kontrolu nad ohromným ruským vojenským rozpočtem. To vše s tichým souhlasem Kremlu.
Na ministerstvu teď probíhají masivní čistky. Očekává se, že FSB vymete z ministerstva všechny domnělé i skutečné Šojguovy spolupracovníky. Dokonce prý panují obavy, že se zatýkání vymkne z rukou a stane se největší podobnou čistkou za poslední dekády.
„Myslím, že do konce roku budou zatčeny desítky, možná stovky lidí různých hodností na všech odděleních ministerstva,“ řekl deníku jeden ze zdrojů rovněž pod podmínkou anonymity. FSB údajně měla řadu důkazů o korupci na různých úrovních ministerstva k dispozici již dříve, dokud však ministr Šojgu zastával svou pozici, nebylo možné zahájit oficiální vyšetřování. To je nyní minulost a ona se s Putinovým souhlasem mohla dát do práce.
Nynější čistka podle komentátorů představuje především triumf FSB nad armádou v souboji dvou nejmocnějších ruských silových složek a aktérů válečného úsilí na Ukrajině. Viník selhání invaze může být jenom jeden. Mohla se jím stát tajná služba, která se podílela na zpravodajství a analytických přípravách války. Slíbila Putinovi triumfální operaci a rychlé vítězství, ale to se nekonalo.
Za viníka bylo ale možné označit také ruskou armádu, která měla Putinovo vítězství zajistit, ale pod Šojguem hanebně selhala. Poslední události tak jasně naznačují, komu nakonec zůstal v ruce Černý Petr. Otázka, zda personální zemětřesení na ministerstvu nepoškodí ruské válečné úsilí na Ukrajině, není prý v podmínkách divokého mocenského boje o ovládnutí miliardových prostředků a získání Putinovy přízně ani zdaleka na pořadu dne.