Postava šéfa soukromé žoldnéřské skupiny Wagner je již předmětem konspiračních spekulací. V arabském segmentu sociálních sítí, včetně novinářů, se šíří zprávy „očitých svědků“, kteří dnes (v pátek) viděli šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina v Mali.
Zprávy tohoto typu sesbíral kanál na Telegramu Arabskaja Afrika. Šíří se také zpráva, že Jevgenij Prigožin a hlavní velitelé byli v druhém letadle a mají 25. srpna přiletět do Nigeru s 250 bojovníky jejich skupiny. Novináři vyzývají, aby se 24 hodin počkalo, než se všechno objasní.
Hlášení znějí třeba takto:
„Prigožin je v Mali, aby odrazil případnou francouzskou invazi. Ruský medvěd vytvořil iluzi jeho zániku, stejně jako americké tajné služby ‚zlikvidovaly‘ al-Bagdádího a bin Ládina.“
„Očití svědci uvádějí, že viděli Jevgenije Prigožina v hotelu v Mali.“
„Prigožin je živý a zdravý. Neradujte se tolik. Nyní se nachází v Mali, konkrétně na hranicích s Nigerem, protože francouzská invaze do Nigeru pod záminkou ECOWAS by mohla začít 25. srpna ráno. Sestřelení ruského letadla je mediální inscenace, stará hra zpravodajských služeb, nic víc.“
„Obyvatelé Sahelu (stejně jako my) nechtějí věřit tomu, co se stalo. Ale při vědomí avanturismu hrdiny dnešních zpráv stále existuje naděje na zázrak,“ uzavírá kanál Arabskaja Afrika.
Kanál také ve čtvrtek zmiňuje zprávu, že 23. srpna v 19:00 odletěl z letiště Žukovskij letoun IL-76 ministerstva pro mimořádné situace. Letadlo přistálo v syrském hlavním městě Damašku, zůstalo tam dvě hodiny (doplňování paliva), poté vzlétlo a 24. srpna bylo v malijském hlavním městě Bamaku.
Jak jsme tu již psali, neexistuje zatím definitivní důkaz, že šéf soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin byl na palubě letadla, které ve středu spadlo v Tverské oblasti. Přesto je velmi pravděpodobné, že je šéf ruské žoldnéřské skupiny mrtev, uvedlo v pátek britské ministerstvo obrany v pravidelné ranní zpravodajské zprávě o souvislostech ruské války proti Ukrajině.
Kolem zřícení Prigožinova letadla se zatím objevily konspirace, nepodložené úvahy a spekulace týkající se příčiny nehody. Některé zmiňuje deník The New York Post.
„Podle dvou amerických představitelů, kteří ve středu hovořili pod podmínkou zachování anonymity, předběžné vyšetřování naznačilo, že letadlo sestřelila raketa země-vzduch, která byla odpálena zevnitř Ruska, nicméně mluvčí Pentagonu generál Pat Rider později uvedl, že tyto zprávy byly nepřesné. Jedna z obyvatelek, která byla svědkem katastrofy, řekla agentuře RIA Novosti, že slyšela ‚něco jako ránu, jako výstřel‘, než uviděla letadlo padat z oblohy. ‚Pak najednou výbuch, podívala jsem se nahoru a slyšela jsem nad sebou zvuk – bylo to jako prasknutí, jako několik výbuchů‘,“ píše list.
„Letadlo se začalo otáčet. Pak se objevil oblak kouře a letadlo začalo klesat,“ popisuje pád stroje žena.
Svědek Vitalij Stěpenk, 72 let, řekl: „Slyším výbuch nebo ránu. Obvykle, když dojde k výbuchu na zemi, tak se ozve ozvěna, ale byla to jen rána a já jsem se podíval nahoru a viděl jsem bílý kouř,“ uvedl podle Sky News. „Jedno křídlo odlétlo jedním směrem a trup letadla se takhle rozletěl,“ řekl a gestikuloval rukama, aby ukázal, jak letadlo míří k zemi. „A pak klouzalo po jednom křídle dolů. Nestáčelo se po přídi, ale klouzalo.“
Podle Iana Petchenika z webu Flightradar24, který sleduje lety, existují teorie, že za pádem manažerského letadla Embraer Legacy 600, které až do „náhlého pádu kolmo dolů“ nevykazovalo žádné známky nouze, stála exploze na palubě.
Na telegramovém kanálu VČK-OGPU koluje nepodložená hypotéza, že na palubě byla nastražena bomba, pravděpodobně v bedně s vínem.
„Údajně někdo vypověděl, že na poslední chvíli byl do letadla naložen jistý dárek sestávající z bedny drahého vína,“ napsal VČK-OGPU. „A nyní se prověřují tvrzení, že bedna mohla obsahovat bombu.“ Před naložením bedny s vínem bylo letadlo pečlivě prohledáno pomocí čichajících psů, tvrdí dále příspěvek.