KOMENTÁŘ / Ruská měna v posledních dnech propadla na úroveň o čtyřicet procent nižší než před rokem. Devizové trhy odůvodňují turbulentní vývoj v nedořešeném problému kolem Jevgenije Prigožina. Způsobily ho zprávy, že se šéf wagnerovské armády pohybuje v Rusku, což naznačuje vnitřní nestabilitu.
Nedotažený Prigožinův pokus o státní převrat koncem června je dodnes zahalený tajemstvím. Podivný je samotný průběh puče. Těžce vyzbrojeným jednotkám soukromé společnosti PMC Wagner, ve skutečnosti tajné ruské armády, nikdo nekladl odpor. Bez jediného výstřelu dokázaly obsadit milionové město Rostov a rychle postoupily až 200 kilometrů před Moskvu.
Podivná vzpoura
Vladimir Putin ve fatalistickém vystoupení varoval před „bodnutím do zad našemu státu a národu“, označil účastníky ozbrojené vzpoury za zrádce a přislíbil, že se budou za zradu Ruska zodpovídat. Kolem strůjce vzpoury se strhla nevole Kremlu a státní propagandy, ale zůstalo jen u siláckých slov.
Prigožin zůstal beztrestný, stejně jako jeho žoldnéři. Vyústění vzpoury bylo všeobecně považováno za příznak slábnoucí moci Putina, který nemá zemi pod kontrolou.
Nikdo dodnes přesně neví, co stálo v pozadí neúspěšného převratu. Ve zmatcích se utápějí i ti, kdo sázeli na vstřícné vztahy s Putinovým režimem. Není ani jasné, co se ve východním impériu odehrává dnes.
Spekuluje se o Prigožinových spojencích v armádě, kteří mu měli krýt záda při uchopení moci. Do tohoto scénáře zapadají zprávy o rozsáhlých čistkách v armádě a tajné službě FSB. Hovoří se o podílu „řezníka z Aleppa“ generála Surovikina, který měl být údajně uvězněn.
Prudký pád rublu
Současný vývoj se podle dostupných zpráv začíná propisovat do kurzu ruské měny. Před rokem posílila na 55 rublů za dolar, nejvyšší hodnotu za posledních sedm let. Tento kurz však byl umělý, ovlivňovaný regulacemi ruské centrální banky.
Od letošního ledna ruská měna oslabuje a její pád se zrychlil po Prigožinově „pochodu spravedlnosti“ na Moskvu. Od té doby propadl o deset procent na 93 rublů za dolar a bezprostředním důvodem je podle devizových expertů zpráva, že se Prigožin vrátil do Ruska, kde několikrát pendloval mezi Moskvou a Petrohradem.
Tyto zprávy, které potvrdil běloruský diktátor Lukašenko, signalizují slábnoucí moc prezidenta Putina. Proč není situace kolem wagnerovců zanedbatelnou epizodou?
Dosavadní legenda vykreslila údajnou dohodu mezi Prigožinem, Lukašenkem a Putinem, že bude žoldnéřům poskytnutý azyl v Bělorusku nebo mohou vstoupit do pravidelné ruské armády výměnou za beztrestnost. Na to zatím slyšelo minimum z několika desítek tisíc wagnerovců. Mnozí z nich z armády odešli do soukromých jednotek po neshodách či problémech a nehodlají se do ní vracet.
Zatím nedošlo ani k žádnému přesunu wagnerovců do běloruských vojenských táborů, údajně nemají zájem. Prigožin se mezitím pohybuje po území Ruské federace a oficiální úřady mu vracejí zabavené peníze, zbraně a mimo jiné i údajná narkotika. Co se mezitím odehrálo?
Razie u Prigožina
V den Prigožinova tažení na Moskvu došlo k razii v jeho petrohradském sídle. Byly mu zabaveny peníze, zlaté cihly, zbraně a další majetek. Nyní došlo k mediálním únikům z této razie s jasným cílem Prigožina diskreditovat jakožto výstředního zbohatlíka, odtrženého od životní úrovně drtivé většiny Rusů.
Šéf wagnerovců žil v nebývalém přepychu s luxusním vybavením a množstvím bizarních artefaktů. Zveřejněny byly takové detaily, jako je sbírka paruk sloužící k maskování, morbidní zarámovaná fotografie se sedmi useknutými hlavami, vycpaný aligátor na pracovním stole nebo obrovský perlík s nápisem „pro případ důležitých jednání“.
Do přehršle znepokojujících objevů se zařadily dezinformace, že byly u Prigožina zkonfiskovány balíčky s tvrdými drogami. Šlo o cílený podvrh. Poté, co balíčky s práškem podobným kokainu ukázali novináři z televizního kanálu Russia 1 divákům, byly bez problémů důstojníky FSB vráceny svému majiteli.
Ruská ruleta
Co si o tom všem myslet? Uvnitř mocenské struktury Kremlu dochází k vyřizování účtů, přičemž na Prigožinově mediální dehonestaci se má podílet jeho rival, ministr obrany Šojgu. Je to jakási obdoba ruské rulety v aranžmá já, nebo on.
Je s podivem, že si v této situaci nikdo netroufne Prigožina zadržet a obvinit z trestných činů. Důvodů by se našla celá řada. Je to tím, že je šéf wagnerovců s aureolou válečného hrdiny třetím nejpopulárnějším představitelem v zemi, nebo se snad Putin bojí, že by se mu situace definitivně vymkla z rukou?
„Takový vývoj by ovšem znamenal růst pravděpodobnosti zásadnějšího otřesu ruské politiky a tím pádem také ekonomiky. Putinův pád by celé Rusko mohl uvrhnout do nejistoty a chaosu, podobajícímu se dění v době rozpadu Sovětského svazu počátkem devadesátých let,“ komentuje okolnosti pádu rublu ekonom Karel Kovanda.
Rubl podle něj představuje společně s argentinským pesem a tureckou lirou celosvětově měnu s nejhorší letošní výkonností. To je zatím nejviditelnější výsledek Prigožinova tažení na Moskvu.
Co bude dál, je složité předjímat – jako všechno, co je spojené s říší zla. Zatemněný vývoj kolem wagnerovců však dává tušit, že obavy z turbulentního vývoje v Rusku mají reálný základ.