Šéf Wagnerovy soukromé vojenské skupiny Jevgenij Prigožin se vyjádřil o tom, co mu bylo přislíbeno v souvislosti s ukončením tažení na Moskvu a přesunem do Běloruska. Jeho žoldáci tam prý mají působit pod jasným právním rámcem. Prezident hostitelské země se zase nechal slyšet, že wagnerovci mohou Bělorusko mnoho naučit díky svým bojovým zkušenostem.
Jak upozorňuje Ukrajinská pravda, Jevgenij Prigožin ve svém vyjádření vysvětlil, co ho údajně přesvědčilo k ukončení vzpoury a co mu bylo přislíbeno prezidentem Běloruska ve chvíli, kdy odvolal své jednotky táhnoucí na Moskvu. Podle něj byla účelem vzpoury záchrana jeho žoldáků a tzv. Wagnerovy armády. Lukašenko mu prý „podal ruku a nabídl najít řešení pro další práci soukromé vojenské společnosti Wagner v rámci právní jurisdikce“. Právě do Běloruska se mají nyní přesunout ti wagnerovci, kteří nehodlají podepsat smlouvu s Ozbrojenými silami Ruské federace.
K nové situaci už se podle běloruské státní tiskové agentury Belta vyslovil také běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který uvedl, že jeho země se chce učit z válečných zkušeností wagnerovců. „Pokud jejich velitelé přijdou k nám a pomohou nám, řeknou nám, co je právě teď důležité, pak je to nedocenitelné. To si potřebujeme vzít od Wagnera,“ řekl Lukašenko s tím, že není důvodu bát se přítomnosti wagnerovců na běloruském území. „Budeme je pečlivě sledovat,“ dodal prezident.
U běloruské metropole Minsku mezitím přistálo Prigožinovo soukromé letadlo, tvrdí běloruská skupina Hajun, která monitoruje pohyby ruských sil. Také agentura Reuters dnes s odvoláním na data ze služby Flightradar24 uvedla, že u Minsku se na přistání připravovalo letadlo se stejnými kódy, jako má letadlo spojované v amerických sankčních seznamech s Prigožinovou osobou.
Nezávislý běloruský server Věrstka informoval o tom, že v Bělorusku již staví tábor pro ubytování wagnerovců. Podle zmíněného média se první tábor buduje v Mohilevské oblasti, asi 200 km od hranic s Ukrajinou. Areál má mít 24 tisíc metrů čtverečních a ubytovat má až 8000 žoldáků. Práce prý probíhají velice rychle.
K překvapivému vývoji událostí došlo poté, co šéfa Wagnerovy soukromé vojenské společnosti Jevgenije Prigožina v pátek začaly stíhat ruské úřady kvůli jeho výzvám k odstranění osob odpovědných za špatný vývoj ruské války na Ukrajině. Jeho muži posléze obsadili velitelství ruské armády v Rostově na Donu a vydali se na cestu na Moskvu. Wagnerova armáda vyhrožovala i tím, že Rusové dostanou nového prezidenta. Ten označil podobné jednání za dýku do zad ruského vojenského úsilí na Ukrajině. Moskva se chystala na úder tisícovek vojáků, Prigožin však večer oznámil, že akci ukončuje a své vojáky odvolal. Oficiálně označil za příčinu zvratu dohodu vyjednanou právě s běloruským prezidentem.
Právě právní rámec Wagnerovy soukromé armády se stal veřejným jádrem sporu mezi Prigožinem a ruskou vládnoucí garniturou. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu totiž nařídil, aby se jeho soukromá armáda do 1. července uzavřela smlouvu o oficiální službě v řadách ruské armády. Prigožin to odmítl a tím eskalovaly spory, které s ruskou armádou měl dlouhodobě. Právě ministra obrany a šéfa ruského generálního štábu Gerasimova obviňoval, že svou neschopností zavinili neúspěch vojenského tažení, a také z nedostatečného zásobování svých jednotek municí a dalším potřebným vybavením.