Cílem tažení na Moskvu o tomto víkendu nebylo svrhnout ruské vedení, akce ale poukázala na závažné problémy ruské armády se zajištěním bezpečnosti země, uvedl v pondělí v audionahrávce zveřejněné na telegramu šéf ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti Jevgenij Prigožin. Ten v pátek přiměl tisíce svých bojovníků, aby se na znamení nesouhlasu s ruským armádním velením vydali z Ukrajiny přes Rostov na Donu na jihu Ruska směrem na Moskvu.
Prigožin v pondělí zveřejnil první prohlášení po téměř dvoudenní odmlce, která následovala po jeho sobotního oznámení o ukončení tažení na Moskvu.
Ve zveřejněném audiozáznamu Prigožin označil tažení svých mužů na Moskvu za ukázkový příklad, jak by podle něj měla vypadat ruská invaze na Ukrajinu. Šéf wagnerovců se také ruské armádě vysmál, že nedokázala jeho muže, kteří během krátkého tažení překonali vzdálenost přes 700 kilometrů, zastavit. Wagnerovcům se o víkendu podařilo obsadit i veškerá armádní stanoviště a také letiště v Rostově na Donu, stejně jako armádní stanoviště v asi 500 kilometrů vzdálené Voroněži.
„Naše tažení poukázalo na mnoho věcí, o kterých jsme dříve mluvili – na závažný problém s bezpečností v této zemi,“ citovala Prigožina agentura Reuters.
V sobotu večer Prigožin tažení na Moskvu zastavil a oznámil, že se jeho bojovníci stahují do táborů. Média během neděle a pondělí upozorňovala, že není jasné, kde se Prigožin nachází. Ani ve zveřejněné audionahrávce Prigožin místo svého pobytu neupřesnil, poukázala agentura AFP. Podle dřívějšího prohlášení mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se Prigožin měl podle dohody zprostředkované běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem přesunout do Běloruska.
V audionahrávce Prigožin také prohlásil, že wagnerovci kvůli neshodám s ruským ministerstvem obrany chtěli původně ukončit 1. července svoji existenci. Všem totiž podle Prigožina došlo, že žoldnéři jsou „fakticky určeni na porážku“. Skupina se podle něj také chytala koncem června předat v Rostově na Donu na jihu Ruska ministerstvu používanou armádní techniku. Kvůli údajnému raketovému útoku na tábor žoldnéřů, z jehož organizace v pátek Prigožin obvinil ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, se nakonec ale žoldnéři rozhodli k odvetě.
„Cílem pochodu bylo nedopustit likvidaci Wagnerovy soukromé vojenské společnosti a pohnat k odpovědnosti všechny, kteří se dopustili obrovských chyb během speciální vojenské operace,“ citoval Prigožina portál Meduza. Rusko jako „speciální vojenskou operaci“ označuje svou invazi na Ukrajinu, kterou zahájilo loni v únoru. „Přestali jsme ve chvíli, když začalo být očividné, že by se prolilo mnoho krve,“ vysvětlil ukončení tažení Prigožin.
Svoji Wagnerovu skupinu kromě toho Prigožin označil za nejzkušenější a nejschopnější uskupení v Rusku a „možná i na celém světě“. Uvedl, že během sobotního tažení wagnerovce někteří civilisté šťastně vítali.