
Ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons/ Prys2010/ Public Domain
FOTO: Wikimedia Commons/ Prys2010/ Public Domain
Do řeky Sejm, která protéká Kurskou oblastí směrem na Ukrajinu, unikly jedovaté látky. Ty následně způsobily hromadný úhyn ryb. Podle ukrajinských představitelů za ekologickou katastrofou stojí ruská armáda.
Ukrajinské úřady uvedly, že evidují rozsáhlý úhyn ryb v řece Sejm, která teče z ruské Kurské oblasti směrem na Ukrajinu. Podle nich znečištění způsobila ruská vojska. Oblast kolem řeky Sejm se stala dějištěm bojů mezi Ruskem a ukrajinskými jednotkami, které začátkem srpna zahájily překvapivý vpád do ruské Kurské oblasti.
V posledních dnech přicházely z bojiště zprávy o snaze Ukrajiny zničit některé mosty přes řeku v Kurské oblasti, a odříznout tak ruské síly rozmístěné mezi řekou a ukrajinskou hranicí.
Ukrajinská agentura pro rybářství uvedla, že v řece byla zjištěna vysoká koncentrace amoniaku a dalších látek. Podle ní Rusové patrně vhodili do toku dosud neznámou látku, která způsobila masivní úhyn živočichů kvůli nedostatku kyslíku ve vodě.
Zamořen je tok řeky v ukrajinské Sumské a Černihivské oblasti, v několika okresech byl zakázán rybolov. V řece Desna, do níž se Sejm vlévá, zvýšené koncentrace jedů zjištěny nebyly, kyjevská oblastní vojenská správa však preventivně zakázala lidem koupání a rybolov. Informace ukrajinské strany nebylo v podmínkách války možné ověřit z nezávislých zdrojů.
Zatím zřejmě nejhorším zásahem do životního prostředí v už tak devastující válce Ruska proti Ukrajině bylo patrně loňské zničení ukrajinské Kachovské přehrady. Z útoku se vzájemně obvinily Kyjev i Moskva, rezervoár ale od prvních dnů invaze okupovaly ruské síly. Ukrajina následně obvinila Rusko z ekocidy, celkové škody na životním prostředí způsobené válkou vyčíslila na desítky miliard eur.