Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adanom Ghebreyesus vyzval světové společenství, aby se poučilo ze současné pandemie covidu-19 a připravilo se na další. Na setkání ministrů financí a zdravotnictví zemí G20 v Římě řekl, že výskyt dalšího viru na Zemi, který nebude možné zastavit, je „biologicky nesporný“. Text projevu v pátek rozeslalo ústředí WHO.
Agentura TASS cituje jeho slova: „I když tuto pandemii ukončíme, musíme se z ní poučit a připravit se na další,“ řekl šéf WHO. „Z biologického hlediska je nesporné, že se jednou objeví další virus, který prostě nebudeme schopni zvládnout.“
Gebreyesus říká, že „hrozby vysokého stupně“ vyžadují „politickou angažovanost na vysoké úrovni“. Vyzval proto skupinu G20, aby podpořila právně závaznou mezinárodní dohodu o připravenosti na pandemii a reakci na ni. Rozhodnutí o této otázce je plánováno na zvláštní zasedání Světového zdravotnického shromáždění v listopadu.
Šéf WHO upozornil na nerovný přístup k vakcínám ve světě. Poukázal na to, že 36 procent světové populace je plně očkováno proti koronaviru, ale v Africe je „očkováno pouze šest procent“.
Zdůraznil však, že „vakcíny sice zachraňují životy, ale nezastavují přenos“. Každá země by proto měla využít všechny nástroje, včetně technických zdravotních a sociálních opatření, „v kombinaci s testováním, léčbou a vakcínami“, uzavřel.
Podle WHO bylo k 29. říjnu na celém světě během pandemie hlášeno 245 373 039 případů koronaviru a 4 979 421 úmrtí. Nejvíce infekcí hlásily USA (45 445 663), Indie (34 246 157) a Brazílie (21 766 168). Na prvním místě v počtu úmrtí jsou USA (736 801), následuje Brazílie (606 679) a Indie (457 191).
Kromě nějakého úplně nového viru odborníky nyní zajímá, jak se bude dál vyvíjet ten, který tu už máme. Usnews.com k tomu píše:
„Koronavirus, který způsobil pandemii, se může vyvíjet tak dlouho, dokud budou lidé nakaženi, ale to neznamená, že se budou nové varianty objevovat stejně pravidelně nebo že budou nebezpečnější. Tak dlouho, dokud tu bude virus, který způsobil pandemii, bude infikovat lidi. Vzhledem k tomu, že více než polovina světa stále není očkována, bude si virus pravděpodobně ještě několik měsíců nebo let nacházet lidi, které nakazí, a bude se v nich replikovat. A pokaždé, když virus vytvoří svou kopii, může dojít k malé mutaci. Tyto změny by mohly pomoci viru přežít a stát se novými variantami.“
To však neznamená, že se virus bude vyvíjet stále stejným způsobem od svého objevení na konci roku 2019.
„Když virus infikuje nový druh, musí se přizpůsobit novému hostiteli, aby se mohl více rozšířit,“ říká Andrew Read, odborník na viry z Pensylvánské státní univerzity. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je varianta delta dvakrát nakažlivější než dřívější verze viru. „A přestože by mohla ještě zmutovat a stát se infekčnější, pravděpodobně se její přenosnost znovu nezdvojnásobí,“ říká Dr. Adam Lauring, odborník na viry a infekční choroby z Michiganské univerzity.
„Jsme svědky fáze rychlého vývoje viru. Sklízí nízko visící ovoce, ale není nekonečné množství věcí, které může dělat,“ říká Lauring.
Je možné, že se virus stane ještě smrtelnějším, ale není k tomu evoluční důvod. U extrémně nemocných lidí je také menší pravděpodobnost, že se budou stýkat s lidmi a šířit virus mezi ostatní.
Odborníci sledují, zda by se nové varianty mohly lépe vyhýbat ochraně, kterou si lidé vytvoří díky očkování a infekcím. „Protože se očkuje stále více lidí, virus by se musel šířit i mezi lidmi, kteří mají určitou imunitu, aby přežil,“ říká doktor Joshua Schiffer, odborník na viry z Fred Hutchinson Cancer Research Center.
„Virus by mohl získat mutaci, která by snížila účinnost imunitní reakce,“ říká.
Pokud k tomu dojde, mohou vědci doporučit, aby se složení vakcíny pravidelně aktualizovalo, stejně jako se každoročně očkuje proti chřipce.