Někdy se ozývá pokřik, ať se běženců ujímají státy, které jsou v sousedství a které mají podobnou kulturu, jako je například v Sýrii. Většinou jde tedy o arabské země a muslimské země. Německý Der Spiegel uvádí, že to se v podstatě děje. Tak například Libanon má čtyři miliony obyvatel a přijal milion uprchlíků ze Sýrie. V Jordánsku (6,5 milionu obyvatel) je 600 000 tisíc syrských uprchlíků a v Turecku (75 milionu obyvatel) skoro 1,8 milionu. (Takový byl podle UNHCR stav v květnu 2015.)
Pokud ale vezmeme jen vyspělé průmyslové státy, tak je pravda, že Německo v absolutních číslech vede. Jinak je to, když se díváme na poměr k počtu obyvatel. V poměru na počet obyvatel to bylo podle Eurostatu v roce 2014 v Evropě tak, že nejvíce uprchlíků (před zavedením restrikcí) přijímalo Švédsko (7 na 1000 obyvatel) Pak následovalo Maďarsko a malý stát Malta. Německo bylo až za nimi, mělo na 1000 obyvatel jen dva uprchlíky.
Ve druhém čtvrtletí roku 2015 mělo Německo opět navrch, pokud jde o absolutní počty uchazečů o azyl (80 935, ve třetím čtvrtletí to bylo 108 305), pak bylo Maďarsko (32 675 v druhém čtvrtletí a 108 085 ve třetím), Rakousko (17 395), Itálie (14 895) a Francie (14 685). V poměru k počtu obyvatel má nejvíce uchazečů Maďarsko před Rakouskem, Švédskem a Německem. Úplně vzadu jsou na seznamu země východní Evropy jako Slovensko, Rumunsko, Litva a Lotyšsko a také Portugalsko a Chorvatsko. Pokud jde o Českou republiku, měli jsme ve druhém čtvrtletí 2015 pouze 275 uchazečů a ve třetím 260.
Co se dá z těchto čísel odvodit? V něčem potvrzují obecný dojem. Pokud jde o absolutní počty, Německo přijímá běženců nejvíc, my prakticky nikoho. Švédové a Maďaři ale nabírali v poměru víc vzhledem k počtu obyvatel. Je třeba také poupravit mínění, že se o běžence starají jen evropské státy. Jordánsko má 6,5 milionu obyvatel. Jen palestinských uprchlíků je tam 2,1 milionu. (Je třeba vzít v úvahu, že Palestinci jsou jediní lidé na světě, kteří mají status uprchlíka dědičný.) Za války v Iráku přišlo do země 700 000 až milion Iráčanů.
V tomto roce zřejmě dojde k pokusům příliv běženců omezit. Není úplně jasné, co se bude dít dál, protože ti lidé někde budou. Bude skutečně zajímavé sledovat, kde skončí a co jim antiuprchlická liga pak chytrého poradí.