Někdejší člen Parlamentu Spojeného království Alf Dubs vyzval na tiskové konferenci Českou republiku, aby přijala děti bez doprovodu, které se momentálně nacházejí v tristních podmínkách v řeckých uprchlických táborech. Česká neochota trvá již více než rok a situace se stále zhoršuje.
Dubs je jedním z Wintonových dětí a do Velké Británie se dostal v transportu roku 1939. „Vyzývám Českou republiku s její humanitární tradicí, aby přijala některé děti a dala jim budoucnost,“ uvedl Dubs ve videu na tiskové konferenci pořádané právě k tématu (ne)přijetí zmiňovaných dětí.
Ministr vnitra Jan Hamáček odmítá děti přijmout s tím, že jde o bezpečnostní riziko. Ostatní státy přitom vyšly prosbě Řeků vstříc a například Izrael přijal stovku dětí.
Nejčastějším argumentem pro nepřijetí je údajně nezjistitelný věk dětí. Česko si ale může vybrat a osoby prověří tajné služby. Celkem 15 procent dětí je mladších než třináct let. Podle doktora Petra Pötheho, který řecké tábory navštívil, je situace kritická. „Děti často spí v díře v zemi a přikrývají se igelitem,“ upozornil.
Některé děti odmítají komunikovat a mnohé z nich jsou opuštěné v těchto táborech už několik let. Z vyšetření dětí vyplynulo, že až osm z deseti chlapců bylo znásilněno. Pöthe také zmínil, že na některých místech došlo k napadení tábora ze strany radikálů. „V Evropském parlamentu proběhla debata o situaci v Řecku. Ministr vnitra osobně požádal Jana Hamáčka, aby Česko pomohlo čtyřiceti dětem,“ uvedla europoslankyně Michaela Šojdrová, která se ve věci dlouhodobě angažuje. „Tohle je pro mě to největší zklamání,“ dodala s tím, že vláda Andreje Babiše nemluvila pravdu, když pomoc přislíbila.
S tím, že jde o absurdní situaci, souhlasí také šéf poslanců STAN Jan Farský, který citoval z programu vlády Miloše Zemana, který tehdy vyzýval k otevřenosti naší země a k pomoci lidem bez ohledu na původ či barvu pleti. „Bojím se budoucnosti svých dětí. Ne kvůli čtyřiceti dětem, ale kvůli politikům, jako je Miloš Zeman nebo Tomio Okamura,“ říká Farský.