Vláda navrhuje prezidentovi povýšení ředitele generální inspekce Radima Dragouna do hodnosti generála. Ve funkci je teprve rok a zatím předvedl jen věrnou službu premiéru Babišovi, který ho dosadil namísto skandalizovaného předchůdce Michala Murína. Příkladná loajalita se vyplácí.
Aktuální návrh na povýšení ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), o kterém informoval server Česká justice (3. 10. 2019), je dalším důkazem, jak to dnes v nových poměrech chodí. Radim Dragoun nastoupil do čela inspekce teprve před rokem, předtím deset let působil jako lounský státní zástupce. Hlavním kritériem jeho výběru byla loajalita vůči premiéru Babišovi a vedení státního zastupitelství, které ho doporučilo.
Dragoun není Koudelka
Lze předpokládat, že Miloš Zeman vládě vyhoví. Výkon GIBS spadá přímo pod premiéra a prezident jistě nemá důvod blokovat Dragounův vzestup jako v případě spojenci oceňovaného ředitele BIS Michala Koudelky. Na něm mu vadí přílišný akcent rozvědky na ruské a čínské aktivity na našem území. Vzhledem k zájmové sféře Hradu v čele se zákulisním hybatelem Martinem Nejedlým se však nelze příliš divit.
Podobné zádrhely v Dragounově případě nehrozí. V konfrontaci se zažitou praxí jsou ovšem vysoce nestandardní už jenom úvahy, že by měl být do generálské hodnosti povýšen činitel, který je ve služebním poměru teprve rok, což v domácích poměrech nemá obdoby. To je skutečně tak mimořádně schopný?
Zatím tomu z vnějšího pohledu příliš mnoho nenasvědčuje. Uvedl se pouze tím, že v inspekci provedl rozsáhlé čistky podle premiérem (státními zástupci) odsouhlaseného zadání a fakticky ji destabilizoval, protože z ní odešly desítky kvalitních policistů. Vyměnil pět ze třinácti krajských vedoucích funkcionářů, nové lidi doplňuje za pochodu a s obtížemi. Usiluje přitom především o okruh bývalého ÚOOZ Roberta Šlachty.
Ocenění zásluh
Mezi hlavní Dragounovy „zásluhy“ lze uvést šikanu vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila. Inspekce ho od letošního ledna prověřuje v několika kauzách, včetně už jednou vyšetřovaného a pět let odloženého případu papírny Neograph, v níž byla bez hodnověrných důkazů zpochybňována Nevtípilova nestrannost.
Pokud má být nový ředitel GIBS poctěn generálskou hodností, je vhodná chvíle si připomenout, jakým způsobem se k ní vyšvihl. Premiér Babiš potřeboval do čela inspekce dosadit „svého“ člověka, jelikož má rozsáhlé pravomoci a vyšetřuje trestnou činnost policistů a celníků. To se může vždycky hodit u potenciálně citlivých kauz.
Jelikož zákon o služebním poměru neumožňuje jednoduché odvolání ředitele z funkce, musela nastoupit hrubá síla. Murín přiznal, že byl Babišem loni v únoru v rámci probíhajících čistek tlačen k rezignaci, jinak nastoupí jeho skandalizace. Když to odmítl, poslal premiér na GIBS finanční kontrolu, a zároveň využil procesních sporů inspekce s vedením státního zastupitelství (Zeman, Ištvan, Bradáčová), které se na Murínově osobní likvidaci podílelo zásadní měrou.
Murínově vynucenému odstoupení předcházela očerňující kampaň Babišových médií a difamačního kanálu Kauzy Jaromíra Soukupa. Soukup sám přiznal, že se nezákonně dostal k odposlechům z prostředí bývalého ÚOOZ, citoval ze živých policejních spisů a vylíčil inspekci pod Murínovým vedením jako „nejprohnilejší“ instituci v zemi. Nic takového nebylo dodnes doloženo, nicméně Murín nemohl nevybíravý tlak ustát.
O výběru předem rozhodnuto
Výběr nového ředitele inspekce, probíhající pod taktovkou Úřadu vlády, se zvrtnul v naprostou frašku. Premiér Babiš sice zdůrazňoval, že bude poprvé jmenován na základě výběrového řízení. Jenže ve výběrové komisi převažovali funkcionáři dosazení konglomerátem ANO. Představa, že by přes tento filtr pronikla nežádoucí osoba v rozporu s premiérovými zájmy, je mimo realitu.
Radim Dragoun byl považován za „černého koně“ už několik týdnů před vyhlášením výsledků, kdy byl jako největší favorit propagován v denících vydávaných Agrofertem. Rozhodnutí komise předcházely jeho osobní schůzky s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, kteří jeho nominaci podporovali.
Státní zástupci měli zájem obsadit vedení GIBS svým člověkem z toho důvodu, aby dostali pod efektivnější kontrolu její zahajované případy. Zde došlo k průniku zájmů s premiérem Babišem, který výběr komise rozhodnutý předem akceptoval.
Rychlostudent z Plzně
Nový ředitel inspekce Dragoun se sice v pozdějších rozhovorech snažil rozptýlit pochybnosti, že je „koněm“ premiéra a státních zástupců, ale nepříliš hodnověrně. Dokonce navíc přiznal, že se dobře zná s bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou, dnes poslankyní a expertkou ANO v oblasti justice.
Válková vedla Dragounovu diplomovou práci za jeho studia na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni v době široce medializované aféry. Patřil mezi čtyři stovky prověřovaných „rychlostudentů“, když pětileté studium zvládl za pouhé tři roky, což bylo na hraně regulérnosti. Tehdy se hájil, že mu fakulta uznala některé zkoušky z bakalářského studia na Policejní akademii. Jiné školy stejného zaměření ale tyto úlevy neposkytovaly.
Je s podivem, že dnes takové „detaily“ nikoho nezajímají, zatímco bývalí ministři s jepičím životem Petr Krčál a Taťána Malá odstoupili kvůli částečně opsaným diplomkám.
Urážka zkušených kriminalistů
Je nepochybné, že se nový ředitel z pohledu těch, kdo ho do čela GIBS instalovali, osvědčil. Státní zástupci už inspekci nekritizují, ale sami dnes bojují s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou „o život“ a podobu zákona o státním zastupitelství. Nesporně je spokojený také premiér. Tuší, že kuratela nad policisty, kteří by se odvážili postupovat proti zájmům jeho impéria, je v dobrých rukou. Výstražné znamení nad Nevtípilem je toho nejlepším důkazem.
Proto může Babiš s klidným svědomím navrhnout Dragounovo povýšení na generála. A je mu úplně jedno, že to je urážka všech zkušených kriminalistů, kteří mají za sebou řadu úspěšných a těžkých kauz a kteří dlouho a často marně čekají na povýšení i v nižších hodnostech – třeba na majora či plukovníka. Dnes jsou oceňováni a vyzdvihováni ti nejloajálnější a nejsnaživější. Toto kritérium Dragoun bezesporu splňuje.