Premiér Babiš na audienci u prezidenta Zemana znovu neuspěl. Zákopová válka s Hradem a se scénářem divadelní frašky pokračuje. Mezitím se objevují kuloárové zprávy, že za eskalací vládní krize není jen prezidentův protiústavní rozmar, ale i obchodní zájmy jeho klíčového poradce Nejedlého.
[ctete postid=“258344″ title=“Blíží se vláda Zemanových „odborníků“? Babiš je v koncích a je ochotný skousnout vše“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Babiš-Hamáček-Staněk-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš opět otočil a popřel vše, co tvrdil před schůzkou s prezidentem “ permalink=“https://www.forum24.cz/blizi-se-vlada-zemanovych-odborniku-babis-je-v-koncich-a-je-ochotny-skousnout-vse/“]258344[/ctete]
Zbožná přání nestačí. Premiérova víra, že hlava státu časem sama uzná, že nejlepší cestou z vládní krize je standardní ústavní cesta, tedy přijetí demise ministra kultury Antonína Staňka a jeho nahrazení oficiálním nominantem ČSSD Michalem Šmardou, je příběhem z říše fantasy.
V této hře už nejde jen o poměřování svalů, kdy se odkryla slabá pozice předsedy nesourodé menšinové vlády, a Zemanovo obvyklé vyřizování osobních účtů. Jde také o tvrdý byznys, ve kterém obchodník Babiš zatím nic nepředvedl. Navíc nerozhoduje sám za sebe, jak je zvyklý z holdingu, ale za celou vládní koalici stojící na křehkých základech, což se projevuje v kritických situacích.
Neúspěšný obchodník Babiš
Je opravdu farizejské, když najednou hnutí ANO chválí sociální demokraty, kolik toho ve vládě prosadili, když jim premiér a ministryně financí Schillerová tolikrát dávali najevo, že si nemohou příliš vyskakovat. A pokud něco z jejich programu prosadí, neváhá si Andrej Babiš jejich výsledky přivlastnit.
Najednou si však uvědomuje, že situace je vážná, a pokračování současné koalice s ČSSD je pro něj pořád nejmenším zlem. Hamáček byl pro něj, na rozdíl od Sobotky, měkký a bezproblémový partner. Zároveň tuší, že se s klidným svědomím nemůže opírat o dva radikální subjekty z okrajů politického spektra.
Mesaliance s SPD je natolik riskantní a potenciálně poruchová, že ji premiér Babiš v politickém žargonu „v tuto chvíli“ nepřipouští. Jako nereálnou ji vidí místopředseda klubu ANO Pavel Pustějovský. „Je to věc, kterou opravdu drtivá většina klubu nepodporuje,“ tvrdí. Jenže se může stát, že časem bude jedinou možnou věcí na stole.
ČSSD zatím nechce ani slyšet o tom, že by pustila nominaci Michala Šmardy, to pro ni neznamená kompromis. Nic na tom nemění ani případný Staňkův odchod. Prohození rezortů, kdy by kultura přešla do rukou ANO a sociální demokracie získala lukrativnější Ministerstvo pro místní rozvoj, zase naráží na Andreje Babiše.
Není ovšem žádným tajemstvím, že na alternativě s SPD v zákulisí neoficiálně pracuje hlavní sněmovní vyjednávač hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Je jen otázkou, zda s Babišovým vědomím, či proti jeho vůli – jak sám podle očitých svědků přiznal na festivalu v Karlových Varech ve chvíli, kdy byl poněkud „společensky unavený“. To by potvrzovalo jejich osobní rozkol.
Ve hře zájmy Nejedlého?
O tom, že situace kolem bizarně se chovajícího ministra kultury, který si nyní dokonce vybral dovolenou a jehož už ti netrpělivější spolustraníci kvůli neloajálnímu chování vyzývají k odchodu z ČSSD, je ještě zapeklitější, než to vypadá na první pohled.
Ve sněmovních kuloárech se proslýchá, že hájení „hrdinného“ Staňka, který údajně odhalil korupci ve svém rezortu, aniž padlo jakékoli konkrétní obvinění, má i velmi pragmatické důvody. Zdroje z okruhu sociální demokracie hovoří o tom, že v pozadí zablokované situace jsou obchodní zájmy Zemanovy šedé eminence, jeho hlavního poradce Martina Nejedlého, v rezortu kultury. Nejedlý se podle těchto zdrojů osobně účastní vyjednávání.
Hrad proto potřebuje na postu ministra kultury spřízněnou a spolehlivou osobu (pokud ne Staňka), kterou nemůže být například Michal Šmarda. Šmardu přitom nemůže diskvalifikovat nedostatek „odbornosti“, jak tvrdí Zeman, protože ministr je především politická funkce a záleží na jeho manažerském umu vyhledat schopný expertní tým.
Ostatně jakou odbornost předvedl Staněk, absolvent pedagogické školy se zaměřením na češtinu a společenské vědy, který se předtím na sněmovní půdě o kulturu nezajímal? Poprvé na sebe v této oblasti výrazněji upozornil tím, že posvětil komunistický návrh na státní vyznamenání pro předního normalizačního básníka a ideologa Karla Sýse.
Pokud dnes Zeman tvrdí, že „není příliš nakloněn tomu, aby se straničtí funkcionáři stávali ministry, protože ničemu z toho nerozumí“, typickým příkladem dlouholetého funkcionáře na komunální úrovni je právě Staněk. Mimochodem v Zemanově vládě se v letech 1998–2002 vystřídalo celkem 27 ministrů. Z toho jen dva byli „nestraníci“, zbytek členové ČSSD, přičemž řada z nich byla součástí jejího užšího či širšího vedení.
[ctete postid=“257761″ title=“Staněk byl Hamáčkův velký omyl. Nehájí zájmy ČSSD, ale prezidenta Zemana“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Staněk-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Snad už to ví i Jan Hamáček, že jmenování Antonína Staňka ministrem kultury byl jeho “ permalink=“https://www.forum24.cz/stanek-byl-hamackuv-velky-omyl-nehaji-zajmy-cssd-ale-prezidenta-zemana/“]257761[/ctete]
Místopředseda ČSSD Michal Šmarda má však u Zemana ještě jeden osobní vroubek. Jako starosta zaštítil nominaci rodáka a čestného občana Nového Města na Moravě Jiřího Bradyho na státní vyznamenání v roce 2016. Nakonec byl osmaosmdesátiletý Brady ze seznamu vyškrtnut. Tehdejší ministr kultury a jeho příbuzný Daniel Herman se totiž sešel s dalajlámou. Tento zásah proti muži, který přežil holocaust a pomáhal českým emigrantům, v té době vyvolal velké emoce. Zemanovi klesla popularita a Šmarda pařil mezi jeho hlasité kritiky.
Příliš drahý pěšák
Je evidentní, že prezident Zeman hodlá využít vládní krize, kterou sám porušením ústavních pravidel vyvolal, k dalšímu posílení vlivu Hradu. Nejraději by vytěsnil ČSSD z vlády a v optimálním případě by její tři ministry nahradil „rusnokovskou“ sestavou, čímž by vznikla poloprezidentská koalice na ose ANO-Hrad.
Staňkova pozice obyčejného pěšáka na šachovnici tak najednou dostala jiný rozměr, úplně jinou cenu. Stal se až příliš „drahým“ artiklem v souboji o moc, když se už dokonce spekuluje i o přiklepnutí dostavby jaderných bloků v Dukovanech ruskému Rosatomu.
V této partii je ještě pořád mnoho neznámých. Pro šéfa ANO se však zatím situace příliš příznivě nevyvíjí, i když je jisté, že pro svoje politické přežití učiní cokoli. Navíc mu v nejbližších měsících hrozí další komplikace s vyšetřováním evropských auditů a pokročilou kauzou Čapí hnízdo.
Andrej Babiš si mohl dnešní nelichotivé scény ušetřit, kdyby jako trestně stíhaná osoba netrval na svém vstupu do vlády a umožnil tak vznik silné většinové koalice. Odkázal by tím prezidenta Zemana do role „kladeče věnců“ a občasného glosátora politických dějů v minoritním pořadu Jaromíra Soukupa. Dnes jen sklízí, co sám zasel.