Tabulka PES ministra zdravotnictví Jana Blatného, která má nastavovat režimy opatření proti covidu-19 podle míry rizika, vyvolává problémy. Už dva dny po sobě dochází ke korekcím zveřejněných statistik, což torpéduje snahu vlády zvýšit důvěru v její rozhodování.
Pokud bylo hlavním cílem protiepidemického systému PES, představeného Blatným v polovině listopadu, zvýšit čitelnost a predikovatelnost aktuální epidemiologické situace, už nyní je jasné, že nesplňuje očekávání.
„Chceme, aby veřejnost měla představu, jaká je situace v jejich kraji a zda se mají připravit na rozvolňování, nebo zpřísňování zavedených opatření,“ uvedl tehdy ministr. Přesně to se dnes nedaří, protože do systému zasahují jiné vlivy.
Rozpačité rozvolňování
Vláda 3. prosince rozvolnila řadu restrikcí, svazujících sektor maloobchodu, služeb a volnočasových aktivit. Přeřadila Česko do třetího stupně rizika, což odůvodňovala zlepšováním statistických údajů, především poklesem denních přírůstků nových případů nákazy na třetinu říjnového maxima a reprodukčního čísla R pod 0,8.
Současně však dvojnásobně pokleslo testování, a co je nejvíce alarmující, za poslední dva měsíce stoupl počet úmrtí způsobených covidem o osm tisíc na 8815, což je jedno z nejrychlejších temp na světě. Stále znepokojivý je i podíl pozitivních testů, který nyní dosahuje 23 procent, zhruba pětinásobku přijatelného stavu.
Na druhou stranu se dá pochopit tlak malých podnikatelů na otevření jejich obchodů a provozoven, zvláště pokud jsou znevýhodněny proti velkým obchodním centrům a státní pomoc je spíš symbolická než skutečně účinná jako v jiných zemích.
Jenže týž den, kdy došlo k přesunu vládních regulací do třetího stupně, varoval ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, že se v posledních několika dnech zhoršuje situace téměř ve všech regionech. Vláda zároveň ignorovala hodnocení systému PES a rozhodla plošně, i když v některých krajích zůstává stupeň rizika čtyři.
Ochočený PES
Není to poprvé, kdy si necelý měsíc platnou tabulku PES vláda ohýbá podle svého, což se projevilo i při návratu žáků do základních škol. Co je však zarážející, že začínají váznout statistické údaje s hodnocením covidového rizika. Už dva dny po sobě dochází ke korekcím klíčových čísel, což se dřív nestávalo.
První výpadek nastal v sobotu 5. prosince, kdy ministerstvo zdravotnictví ráno uvádělo zvýšení rizikového skóre na 59 bodů. Tento index se přitom třináct dní držel na úrovni 57. Signalizace zhoršení situace je o to více varující, že se důsledky rozvolnění projeví do dvou týdnů, a třetí stupeň rizika platí v rozmezí 41–60 bodů.
Krátce po zveřejnění nepříznivého údaje došlo ke změně. Ministerstvo snížilo tento index na 57 bodů s nepříliš přesvědčivým odůvodněním, že muselo započítat další testy ze čtvrtka, bez nichž byl vyšší podíl pozitivních případů.
Dva výpadky po sobě
Podobná chyba se stát může, i když je trochu zvláštní, že k ní došlo až krátce po přeřazení režimu do nižšího pásma rizika. Co je však už obtížně vysvětlitelné, že se podobný „přehmat“ objevil druhý den znovu.
Ranní nedělní informace znovu avizovaly zvýšení indexu na 59 bodů. Později byl tento údaj stažen s upozorněním, že z technických důvodů nejsou data z laboratoří úplná. Před polednem bylo zveřejněno upravené číslo 64, které naopak vrací zemi do vyššího čtvrtého stupně rizika.
Co to znamená v praxi, kromě nepochopitelného chaosu ve statistikách? Autoři systému PES předpokládají, že pro zlepšení stavu musí opatření v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení stačí naopak tři dny ve vyšším pásmu. Pokud bychom tedy vzali tato kritéria vážně a následující dva dny se index udržel nad 60 body, mělo by znovu dojít k zavírání tisíců obchodů, provozoven služeb, galerií, muzeí, sportovních aktivit…
Politicky neprůchodné?
Opakované úpravy statistik nevěstí nic dobrého a svádí ke spekulacím o manipulacích se základními ukazateli, které nelze ověřit. Labilita systému PES je značná, stejně jako chabá vůle vlády ho dodržovat. Premiér Babiš prohlašuje, že je z posledního vývoje koronaviru nervózní, současně ale veškerou odpovědnost přehazuje na ministra Blatného.
Blatný při pohledu na měnící se čísla nejistě lavíruje. Původně ohlašoval, že by mohl třetí stupeň vydržet až do Vánoc, dnes však nevylučuje návrat do čtvrtého pásma. Musí si být ale vědom, že odpovědnost za takovou blamáž ponese výlučně on, protože Babiš od něj dává ruce pryč.
Může to ale dopadnout i tak, jak naznačuje bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který zakotvil ve funkci poradce premiéra Babiše, že se nebude dít skoro nic. Prymula se dnes zařadil mezi kritiky ministra Blatného a prohlašuje, že by ještě s rozvolňováním opatření počkal.
Zároveň ovšem Blatnému mydlí schody, když věští, že návrat do stupně čtyři před vánočními svátky bude i v případě výrazného zhoršení koronavirové situace politicky neprůchodný.
To se ještě uvidí, střelka názorového kompasu vlády je velmi rozpohybovaná. Systém PES, který je za pochodu korigován a má doznat nemalých změn, zrovna odborně neprůstřelnou stabilitou nepřekypuje. To je velmi nepříznivá zpráva nejen pro mnohé podnikatele, ale pro všechny, kdo se řídí logikou a zdravým rozumem.