„Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan ohrozí ekonomické zájmy České republiky,“ razí Babišova ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Vystrčilově chystané cestě připisuje i pokles čínských turistů v Česku. Vývody dotyčné Babišovy ministryně, které se stoprocentně kryjí s propagandou komunistické Číny, v pořadu Partie CNN Prima News uváděl na pravou míru místopředseda ODS Martin Kupka.
„Krásná nahrávka na smeč,“ děkoval v jednu chvíli Kupka Dostálové za její námitku, že s Čínou udržují dobré vztahy i politici západoevropských zemí. „Podívejte se, s čím tam jezdí,“ usadil ji Kupka a zdůraznil, že jak Angela Merkelová, tak i Emmanuel Macron při svých návštěvách Číny upozorňují na hodnoty, které zastává celá Evropa.
Tématem diskuze byla situace v průmyslu cestovního ruchu. Dostálová oprašovala argumenty skupiny podnikatelů kolem Pražského hradu s byznysem závislým na přízni čínského režimu o tom, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan je proti ekonomickým zájmům České republiky a že kvůli ní Česko přijde o čínské turisty. „Jdete proti ekonomickým zájmům státu a zahraniční politice vlády,“ obviňovala Dostálová Kupku. Místopředseda ODS na to Babišově ministryni vysvětlil, že o čínské turisty přicházíme v důsledku epidemiologické situace, nikoliv kvůli zahraniční cestě předsedy Senátu. Poukázal také na to, že ani počty tchajwanských turistů v Česku nejsou nezanedbatelné a že mají i vysokou kupní sílu.
Nejdůležitější aspekt cesty šéfa Senátu na Tchaj-wan se ovšem podle Kupky týká zachování tváře. „Je to projev nezbytné důstojnosti a hrdosti. Je to důležité i z hlediska toho, za co vás bude Čína a další velké státy mít,“ zdůraznil. Cestu v této souvislosti označil za důležitý signál světu a zároveň za šanci na prohloubení ekonomické spolupráce. „To není o hodnotách, jde o ekonomické zájmy,“ pokračovala ale Dostálová. Kupka jí tedy připomněl prostou skutečnost, že tchajwanské investice vytvořily mnohem více pracovních míst v Česku než čínské a mají i celkově větší objem. Dostálová však argumenty ani tvrdá data nebrala v potaz a Vystrčilovu cestu dál označovala za důsledek „selhání ústavního činitele“. Kupka v reakci na to připomněl jedno skutečné selhání ústavního činitele, kterým byl „faul“ České republice, když se Zeman jel do Číny „učit stabilizovat společnost“.