Mnoho z nás jistě překvapil fakt, že TV Prima (přesněji Prima Zoom) zařadila do programu propagandistický rozhovor Olivera Stonea s Vladimirem Putinem. Žádný komentář, který by divákům o Putinovi řekl něco kritického, něco o okupaci Ukrajiny, o potlačování demonstrací a svobody slova, něco o mnoha zločinech, které má Vladimir Vladimirovič za sebou. Ono je ale na český televizních obrazovkách běžné, že mnoho věcí běží bez komentáře a bez kritického pohledu na věc.
Česká televize nás před nějakou dobou například oblažila interview s diktátorem Bašárem Asadem. Je také naprosto samozřejmé, že jsou do diskuzních pořadů nekriticky zváni komunisté, případně lidé v jednoznačném střetu zájmů (dobrým příkladem je fakt, že v publicistických pořadech zaměstnanci vydavatelství Mafra, tedy Andreje Babiše, komentují politické dění kolem Andreje Babiše).
Dlouhá léta ale sledujeme úpadek a nekritický pohled na totalitní režim v Československu před rokem 1989 v tom, jaké naše televize nasazují seriály. Vyvolává se dojem, že jde o takové milé retro roztomilého pana Dietla, které se kromě divácké oblíbenosti omlouvá jakousi domnělou kvalitou. A tak jen při pohledu do programu na tento týden ČT1 dává detektivku Malý pitaval z velkého města z roku 1982. Samozřejmě neopomíná Nemocnici na kraji města (1977).
To jsou ale o dost méně neškodné pořady než ty, kterých se v létě ještě určitě dočkáme (a je asi jedno, jestli to bude ČT, Nova, Prima nebo TV Barrandov), protože byly reprízovány mnohokrát. Nikdo jako by se nepozastavoval nad tím, že se u nás v televizi objevuje propaganda par excellence v podobně Majora Zemana, případně Ženy za pultem. A existují samozřejmě i skvosty typu Synové a dcery Jakuba Skláře nebo Velké sedlo.
ČT dokonce na DVD vydala Okres na severu či Muže na radnici, což měla být před několika lety jakási pocta zmiňovanému Dietlovi. Že je to pocta seriálům, které byly psány na objednávku KSČ, o tom se nemluví.
Historie, zejména ta nedávná, se v naší zemi relativizuje stále víc. A jednoznačně k tomu přispívá fakt, že se nikdo nepozastavuje nad tímto druhem propagandy. Ona Leni Riefenstahlová také dělala kvalitní filmy, budeme je proto dávat v hlavním vysílacím čase veřejnoprávní televize? Asi ne. Doufejme.
A protože od bagatelizace zločinů historie je k bagatelizaci zločinů současnosti jen krůček, není jistě neskutečný rozhovor s Putinem posledním podobným počinem, které jsme mohli na obrazovkách sledovat. Nezbývá než se modlit za to, aby divák měl dostatek svého vlastního kritického myšlení.