Na svém současném postu začal působit primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Rakovník Radek Poláček před sedmi lety a dosáhl četných úspěchů. Postavil na nohy kdysi upadající porodnické oddělení a za jeho působení se počet porodů zdvojnásobil na současných zhruba tisíc ročně. Jeho zásluhou se porodnice se stala oblíbeným místem rodiček ze širokého okolí včetně Prahy. Rovněž jeho oddělení úspěšně provádí některé unikátní gynekologické operace, kterých se pacientky nedočkají ani ve větších nemocnicích. Bohužel, kvůli koronavirové pandemii jsou jako v jiných zdravotnických zařízeních plánované operace odložené na neurčito.
Rakovnický primář míní, že návrat zdravotnických zařízení k normálu bude trvat dlouhou dobu, minimálně tři týdny. Bude to však také záležet na přístupu lidí, jestli budou ochotni dodržovat opatření proti šíření Covidu-19
Jak nyní funguje Vaše oddělení?
Naše oddělení je nyní provozně rozděleno na dvě části. Porodnice a pokoje pro matky v šestinedělí fungují normálně. Gynekologie je pozastavena, řešíme pouze akutní případy a naše oddělení je k dispozici interním pacientům, kteří u nás v hojné míře leží, protože interna je zahlcena pacienty s covidem. Ambulance mají běžný provoz.
Kolik porodů týdně bývá v průměru na Vašem oddělení?
Tak kolem dvaceti porodů. Je to zhruba stejné jako loni nebo předloni, kdy se u nás narodilo kolem tisíce dětí. Nějaký výraznější pokles jsme nezaznamenali.
Mohou být otcové u porodů?
Ano, ale musí mít negativní test na Covid-19. Po porodu smí pobývat s manželkou či partnerkou jen na nadstandardních pokojích, které mají vlastní sociální zařízení. Pokud je však opustí, musí odejít i z nemocnice.
Jaké nyní provádíte gynekologické operace?
Jen akutní. Týká se to například krvácení z pochvy, samovolného potratu, umělého přerušení těhotenství, mimoděložního těhotenství, a další akutních stavů. V takových záležitostech však doporučuji ženám, aby co nejdřív vyhledaly lékařskou pomoc, protože jinak by mohly mít trvalé zdravotní potíže a v krajních případech hrozí i ohrožení jejich životů.
Jak reálný je návrat k normálu?
Dokud neklesne významným způsobem počet hospitalizovaných, tak je to v nedohlednu. Já to odhaduji minimálně na tři týdny. Také je kvůli Covidu-19 nedostatek zdravotnického personálu, který neumožňuje intenzivnější operování. Naše nemocnice přesto pomáhá jiným nemocnicím, například v Chebu nebo ve Slaném, které jsou přetížené. Hlavně od nich přebíráme pacienty na ARO.
Pokud se bude návrat k běžnému provozu oddalovat, jaké hrozí nebezpečí?
Odklady operací i diagnostiky samozřejmě sebou nesou rizika zanedbání. Například se nemusí včas zachytit nádorová onemocnění, infekce a další vážné obtíže.
Co mohou udělat lidé pro urychlení rozvolňování?
Především se by se měli začít chovat zodpovědně a dodržovat platná opatření proti koronaviru. Bohužel mnozí z nás stále berou nynější situaci lehkovážně a navštěvují nelegálně otevřené posilovny, restaurace atd. Přitom nemají zakrytý obličej rouškami, což výrazně napomáhá šíření viru. Pak se nemůžeme divit, že patříme k nejhůře zasaženým zemím na světě. Na druhé straně, těžko můžeme chtít po lidech, aby byli ukáznění, když mnozí politici jim dávají svými papalášskými manýry a pohrdáním proticovidových opatření špatný příklad.