V hlavním městě se v rámci českých krajů očkuje nejvíce. Podaných vakcín tu podle dat ministerstva zdravotnictví bylo již přes 200 tisíc. Jenže metropole potřebuje očkovat dál, navíc se připravuje na avizované další dodávky vakcín. V tom však podle pražského primátora tkví malý zádrhel. Na státních očkovacích místech se podle něj hromadí vakcíny a kapacita klesá. Česko nezvládá vyočkovat dodané látky.
Na konci února ministr Jan Blatný ve sněmovně apeloval na to, aby kraje očkovaly své zásoby vakcín, protože jich bude dostatek. „Vyšel z ministerstva jednoznačný pokyn všem očkujícím, aby si neschovávali žádné vakcín pro podání druhé dávky,“ řekl Blatný. Problémem v následujících týdnech a měsících tak nejspíš nebudou samotné dodávky vakcín, jako jejich podávání. Už nyní totiž Česká republika nestíhá vyočkovat látky, které má k dispozici.
Problémem dalších týdnů a měsíců při boji s epidemií tak nemusí být nedostatek vakcíny, ale kapacity očkovacích center. Právě ta podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nenavyšují svou kapacitu. „Čísla denního očkování bohužel nerostou, v podstatě stagnují a jsou podobná, jako byla v lednu. Lednový rekord byl 4200 denně, teď za minulý týden v březnu máme 4400 denně,“ řekl novinářům na tiskové konferenci po jednání městské rady.
Na svém twitteru také popsal, jaká je praxe v hlavním městě. O poptávku po vakcíně ani o samotnou očkovací látku není nouze. Problémem je hromadění zásob. „Dnešní zásoba by tedy stačila v Praze při současném tempu na týden a ještě by mohlo být 10 tisíc dávek odesláno ostatním krajům. Záleží opravdu na každém dni,“ uvedl.
A právě toto je podle něj problém. V úterý je totiž závoz nových dávek a i přesto měla k pondělnímu ránu na skladě 33.528 dávek vakcíny Pfizer. Denní vykázaný počet podaných dávek za rekordní čtvrtek 11. 3. jen v Praze 5953. A potíže s nedostatkem vyočkovaných vakcín se zhoršují. „To je více než dvakrát tolik co minulé pondělí. Hromadí se tedy v Praze na státních očkovacích místech. Apeluji znovu na premiéra, aby zajistil jejich urychlené vyočkování v Praze či rozvoz do jiných krajů,“ vzkázal.
Podle Mileny Johnové, pražské radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiku, je důležité, aby se hlavní město neocitlo v situaci, kdy bude mít vakcíny, ale nebude je kde aplikovat.
Magistrát proto v pondělí odhalil zahájení testovacího provozu velkokapacitního očkovacího místa v pražském Kongresovém centru. „Očkovací centrum umožňuje pružnou úpravu kapacity od 200 do 1000 aplikací denně a případně i více v závislosti na cílové skupině očkovaných a provozním režimu,“ řekla Johnová.
Nejde o nedostatek vakcín, upozornil Hřib
Primátor Hřib se na svém twitteru mezitím vyzbrojil před očekávanými argumenty premiéra Andreje Babiše, který jakékoli vládní chyby nerad připouští. Krajský koordinátor za nastalou situaci podle Hřiba nemůže.
„Vakcínu Pfizer v Praze podávají státní očkovací centra a mobilní týmy. Na její rozdělování nemá město vliv. Rozdělujeme jen Modernu do očkovacích center v městských částech. AstraZenecu směřujeme k praktikům,“ uvedl. Také odmítl, že by nemocnice vykazovaly údaje příliš pozdě. K datové korekci sice dochází i o dva dny později, avšak počet podaných dávek se většinou zvýší maximálně o několik stovek.
Hřib zároveň odmítl, že by bylo nedostatek vakcín. Například toto byl minulý týden argument prezidenta Miloše Zemana, který tvrdil, že kvůli nedostatku vakcín má být do České republiky přijata neschválená ruská vakcína Sputnik.
Problém tkví podle primátora opět někde jinde. „Vakcíny Pfizer je v Praze dostatek. V jiných krajích rychlost očkování v březnu stoupá, ale v Praze je státní tempo stále stejné. Například 19. ledna bylo podáno 4197 dávek a 10. března to bylo 4368 dávek.“