Primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) chce žádat vládu o odložení krajských a senátních voleb, které se mají konat v pátek a v sobotu. Připravit je v tomto stavu, kdy je Opava i další místa v Česku postiženy povodní, bude podle něj velmi náročné. Chce psát dopis s výzvou směrem k vládě i dalším primátorům a starostům.
„Připravit volby v tomto stavu bude velmi náročné. Některé volební místnosti nebudeme moci vůbec otevřít. Pravděpodobně ani nedokážeme zajistit roznesení volebních lístků,“ uvedl. Dodal, že problém může nastat i se členy volebních komisí. Řada z nich žije v zaplavených oblastech a budou mít podle primátora starosti s úklidem či opravami svých domovů.
Mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný řekl, že pod vodou je aktuálně sedm volebních okrsků a také budovy, kde sídlily volební místnosti. „Jde hlavně o školy a školky. Do pátku je určitě nestihneme připravit. Volební štáb nyní společně s krizovým štábem hledaní náhradní řešení,“ řekl. Doplnil, že roznos volebních lístků také vázne. „Roznášejí je zaměstnanci magistrátu, kteří ale od čtvrtka řeší povodňovou situaci,“ sdělil.
V Opavě se konají jak krajské tak i senátní volby. Personální problémy má město hlavně v případě druhého kola těch senátních. „Už nyní jsme evidovali nedostatek lidí do komisí ve druhém kole. Ti, kteří se přihlásili, navíc už volají. Omlouvají se, že jsou zaplaveni a budou řešit své domovy. Budeme muset sehnat armádu lidí,“ doplnil Konečný.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) řekl, že odložení voleb by bylo možné pouze změnou legislativy, na což není velký prostor. O blížících se volbách bude večer jednat i vláda. „Musel by v nouzovém stavu být vyhlášen stav legislativní nouze, lhůty se velmi výrazně zkracují,“ popsal podmínky změny termínu voleb ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Konečné slovo má podle něj vláda. Řekl také, že hasiči opakovaně ujistili, že jsou připraveni v maximálně míře pomoci starostům s organizací voleb, aby se uskutečnily podle zákona. „Toto jsme schopni zajistit,“ konstatoval.