Jak se válečné tažení Ruska na Ukrajině protahuje proti plánu, obávají se mnozí ruští nacionalisté, že by někoho mohlo napadnout uzavřít s Kyjevem příměří. Proto říkají, že by to Rusko ohrozilo v samotné jeho existenci a kdo nechce dál bojovat, je zrádce.
Pravoslavně nacionalistický web Tsargrad.tv píše, že „hanebný mír by nebyl jen kapitulací“. Cituje „politického analytika“ Sergeje Markova, který „varoval před rozdělením a okupací Ruska, o kterou ve skutečnosti usilují představitelé tzv. ‚strany příměří“.
Naznačuje se, kdo je potenciální zrádce: „V Rusku podle odborníků existují síly, které pokračují ve výprodeji země i tváří v tvář vojenské speciální operaci na Ukrajině, poznamenal ekonomický komentátor Jurij Pronko v programu Tsargrad Glavnoje (Царьград Главное).
Na to upozornil zejména vojenský novinář VGTRK (Všeruská státní televizní a rozhlasová společnost) Jevgenij Poddubnyj. Ve svém emotivním prohlášení odsoudil federální a regionální úředníky, kteří nadále plundrují rozpočty a přijímají úplatky, úředníky orgánů činných v trestním řízení, kteří lžou ve svých zprávách, a generály, kteří se snaží jen ‚vypadat, a ne být‘.“
Poddubnyj doporučuje, že by „jejich adekvátní kolegové, kterých je naštěstí většina, měli těmto osobám opět ukázat videa mučení ruských vojáků“.
„Snad jim to vnukne vědomí, že další hra proti vlastní zemi je činí spoluviníky neonacistických zvěrstev a že to znehodnotí smrt a výkony našich bojovníků. Politolog Sergej Markov v pořadu poznamenal, že ‚strana míru‘, která se formuje v naší vládě, je ve skutečnosti ‚stranou kapitulace‘. Vysvětlil, proč je uzavření míru s Kyjevem pro naši zemi zhoubné: ‚Tito lidé by ve skutečnosti chtěli kapitulaci Ruska, rozdělili by ho na několik částí a nechali ho obsadit Evropany a Američany. Podle jejich názoru by nám pod takovou okupací bylo lépe.'“
V dalším článku Tsargrad odhalil, že zrádci jsou i v ruských obchodních řetězcích, které údajně kvůli spekulaci udržují vysoké ceny: „Když dnes sledujeme počínání našich obchodních řetězců, nemůžeme si nevzpomenout na příklady takového chování z druhé světové války, kdy během obléhání Leningradu jistí ‚podnikatelé‘ vyměňovali starožitnosti a cennosti za potraviny hladovějících občanů a vydělávali na tom jmění. Samozřejmě ti, kteří nebyli chyceni a zastřeleni za tento druh podnikání ‚podle válečného práva‘.“
Mimochodem se tak vlastně z povoleného, a dokonce prokremelského zdroje dozvídáme, že válka už obyčejné ruské občany zasáhla: „Ujišťují nás, že naše míra inflace je 10 procent. Ale podívejte se, jak ceny prudce vzrostly. Dokonce ani ne jen u dovážené kávy (v závislosti na odrůdě se zvyšuje o 40-80 procent). Ale i cena chleba… se letos podle výrobců zvýší o 14-30 procent, respektive ‚těstoviny‘ pro chudé o stejnou částku. Slunečnicový olej je asi o 20-25 procent dražší, vejce o 30 procent dražší, maso přibližně stejně a tak dále.“
Proto už i Tsargrad pochybuje, jestli se lidem říká pravda: „To znamená, že pro většinu našich spoluobčanů, kteří utratí 60-80 procent svých příjmů za potraviny, činila reálná inflace 25 procent, nikoliv méně. Všimněte si, že nemluvíme o dováženém zboží! Takže platí jedna ze dvou možností: buď jsou všechny řeči o ‚dosažení potravinové bezpečnosti‘ falešné, nebo se někdo rozhodl vydělat na příležitosti války po vzoru špatných vzpomínek leningradských spekulantů. Zde je příklad lidských pijavic.“
Že by za problémy Rusů mohla válka sama o sobě, se zde nepřipouští.