Příměří v Sýrii skončilo ještě dřív, než začalo platit, prohlásil šéf syrské opoziční vyjednávací komise (HNC) Asad Zubí pro televizi Al-Arabíja. Podle něj může křehké příměří naprosto zkolabovat kvůli neustávajícím útokům režimu prezidenta Bašára Asada. „Máme další způsoby, jak ochránit náš lid,“ uvedl Zubí bez dalších podrobností.
Již v neděli byly hlášeny nálety na šest měst v provincii Aleppo, není ale jasné, čí letadla útočila. Příměří platí jen mezi syrskou armádou a syrskými povstalci – nevztahuje se na radikální hnutí Islámský stát, frontu An-Nusra a jimi ovládané oblasti.
Francie dnes požádala, aby se co nejrychleji sešla pracovní skupina k Sýrii. Důvodem jsou podle francouzského ministra zahraničí Jeana-Marca Ayraulta zprávy o útocích na umírněnou syrskou opozici, které pokračují navzdory příměří vyhlášenému v noci z pátku na sobotu.
„Máme informace, že na oblasti ovládané umírněnou syrskou opozicí pokračují útoky, včetně leteckých,“ uvedl Ayrault podle agentury AFP v Ženevě, kde probíhá zasedání Rady pro lidská práva OSN. Proto by se podle něj měla bezodkladně sejít pracovní skupina, která na dodržování příměří dohlíží.
Naproti tomu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že proces zastavování bojů v Sýrii „je v plném proudu“, i když už od začátku bylo jasné, že to nebude jednoduché. „Je ale zásadní, že dohody o příměří bylo dosaženo,“ dodal Peskov.
Zubí ale varoval, že situace v Sýrii neodpovídá tomu, že by měly 7. března odstartovat mírové rozhovory v Ženevě. Ty byly nedávno přerušeny kvůli tomu, že opozice žádala ukončení obléhání měst a bombardování civilistů.
Severoatlantická aliance uvedla, že podle jejích informací je příměří většinou dodržováno, ví ale o několika incidentech, kdy bylo porušeno. NATO je znepokojeno zvýšenou přítomností Rusů v Sýrii, ať už jde o pozemní síly, lodě nebo letadla, prohlásil šéf aliance Jens Stoltenberg.
„Fronta An-Nusra má místy taktické aliance s ostatními opozičními skupinami. Tato situace je třeba v oblasti Aleppa, přímo ve městě Aleppo i v okolí Idlíbu. Není přitom jasné, zda tyto skupiny spolupracující s An-Nusrou jsou součástí příměří, nebo nejsou,“ uvedl pro Českou televizi analytik AMO Tomáš Kaválek.
Opozice od začátku varuje, že by se Asadův režim mohl pokusit takto ospravedlnit útoky na oblasti ovládané umírněnou opozicí. Asad totiž považuje za teroristy všechny ozbrojené povstalce.
Dohoda o příměří mezi syrskou vládou a opozicí je první po pěti letech od vypuknutí konfliktu, který si vyžádal už 270.000 mrtvých a miliony uprchlíků. S klidem zbraní souhlasil jak Asad, tak stovky ozbrojených skupin a kurdští bojovníci.