Rozhovor o aktuální situaci na Floridě a dosavadním průběhu přírodní katastrofy poskytla deníku FORUM 24 pražská rodačka Eva Hadaway (rozená Krištofová), která žije přes dvacet let v Miami na Floridě.
Jaká je aktuálně situace v Miami po přechodu nejhorší části hurikánu? Váš majetek a především rodina jsou v pořádku?
Situace v Miami vypadá „typicky“ jako po hurikánu. Večer podle výhledu z okna (sedmé patro) našeho hotelu bych odhadla, že alespoň půlka až tři čtvrtě Miami jsou bez proudu.
Včera večer se můj manžel i přes poměrně velký vítr jel podívat na náš domek. Až na jednu místnost, do které natekla voda ze stropu, nemáme opravdu vážné škody. Venku jsou tedy samozřejmě popadané nějaké stromy, ale jinak je situace pro naši rodinu velmi optimistická.
Jste také bez proudu? Co je hlavní příčinou a kdy očekáváte, že se to zlepší?
Ano, jsme také bez proudu jako velká část Miami. A podle FPL (distributor elektřiny) nevíme, kdy nám proud obnoví. Jsme také bez internetu, kabelové televize a mobilní telefony fungují jen občas.
Nejčastější příčinou výpadků jsou stromy, které napadají na dráty vedení. Tady totiž většinou není elektrické vedení zakopané do země, takže obyčejně při tropických bouřích přijdeme o proud. Jediná omluva FPL je, že tady je strašně drahé zakopávat kabely do korálů, na kterých město stojí a také je problémem možné poškození spodní vody.
Co pro vás bylo nejhorším zážitkem v posledních dnech?
Když jsme seděli v hotelovém pokoji, který je nový a postavený tak, že by měl vydržet hurikán kategorie pět a najednou se velká hurikánová okna a příčka mezi nimi začala prohýbat asi o pět centimetrů, takže to vypadalo, že to okno nevydrží.
Podle čeho probíhal výběr lidí určených k evakuaci a jak probíhala? Vzhledem k velice malému zastoupení hromadné dopravy to muselo být velmi složité.
Evakuace jsou předem stanovené podle oblastí. Jsou označeny písmeny A, B, C, D, E a mají barevné kódování. Například naše v Coconut Grove, který je v zálivu Biscayne (pobřežní části Miami Beach) je A červená, takže musí povinně evakuovat jako první.
Kdo nemá možnost se sám evakuovat, jako většina starších lidí bez dopravních prostředků, musí zavolat na speciální linku, která rozhodne, jestli jsou schopni se dostavit k evakuujícím autobusovým zastávkám, nebo pro ně přijede speciální služba, která jim pomůže se evakuovat.
Jak probíhaly nákupy zboží či benzinu před úderem hurikánu a vůbec celá příprava?
Příprava na hurikán je vždy horor. Je to jako bychom se připravovali na konec světa a u některých lidí se projevují intenzivní zvířecí pudy. Všude se musí stát úplně šílené fronty, a proto když jsem poprvé viděla Irmu na mapě, tak jsme preventivně obešli obchody a koupili do kanystru benzin ještě bez front.
Existují nějaké zprávy o rabování v opuštěných oblastech?
Zprávy o rabování se objevují a policie okamžitě publikuje fotky zadržených. Tady je v době hurikánu zákaz vycházení a poslední, kdo se pohybují na silnicích, jsou policejní auta v poměrně dost velkém množství při větru asi do 40 mil za hodinu. Opravdu bych řekla, že se policie velmi snaží zabránit rabování.
Jaké máte zprávy o důsledcích pro jižnější oblasti jako Florida Keys, či naopak o situaci v Tampě, kam Irma zamířila?
Zprávy máme docela čerstvé, protože do “hurikánového balíčku” patří rádio NOAA, které vysílá všechno důležité. Pobřeží Mexického zálivu bude v horší situaci, protože většina je na písku oproti nám, zde je pobřeží na korálu. I po opadnutí záplav bude hrozit propadnutí domu do děr vymletých vodou.
Žijete v místě, kde se hurikány historicky opakují. Jaké jsou vaše zážitky z minulosti?
Předně je zajímavé zmínit, že u nás v jižní části Floridy máme přísná stavební nařízení od roku 1926 po totálně devastujícím hurikánu, který v podstatě odstartoval americký finanční krach. Jsou tady povolovány jen stavby z betonových tvárnic, které mají železné pruty a na vrchu železobetonový věnec.
Náš malý domek byl tímto stylem postaven již v roce 1924. Když jsem četla některé poznámky i na českých diskuzích, jak se všichni těší, až ty papírové baráky budou lítat, tak mne to rozčílilo. Ty nepřející komentáře chápu, ale technické nesmysly mi lezou na nervy. Pravidla pro střechy se zase kupříkladu zpřísnila po hurikánu Andrew (kategorie 4–5).
Jediné, čeho bych se velmi bála, je, kdyby něco vážně poškodilo jadernou elektrárnu Turkey Point. Zkušenosti, jak se připravit, mám naposledy od hurikánu Vilma (kategorie 3).