Na jižním ostrově Tanna v souostroví Vanuatu žije malá sekta tvořená příslušníky kmene Yaohnanen, která uctívá zcela zvláštního boha – prince Philipa. Jak k takové pozoruhodnosti došlo?
Před kontaktem s kolonizačními společnostmi si obyvatelé oblasti Yaohnanen vyprávěli starodávné příběhy o bledém horském duchovi, který cestoval do vzdálené země. Tam se oženil s mocnou ženou a po čase se k nim vrátil.
Tato legenda začala dávat v jedné osobě velký smysl: Princ Philip. Vévoda z Edinburghu skutečně odcestoval za hranice, aby se oženil s mocnou ženou, kterou domorodci vídali na fotografiích a výstřižcích na stěnách koloniálních policejních stanic. Jejich přesvědčení se upevnilo, když v roce 1974 královna a princ Philip uskutečnili královskou návštěvu Nových Hebrid. Jejich horský duch se konečně vrátil se svou nevěstou, jak předpovídala legenda.
Každý rok v den princových narozenin pořádal kmen velkolepou slavnost. Její součástí byla i konzumace jejich obřadního nápoje kava, který se vyrábí z kořenů pepřovníku a po jehož pití pijákovi znecitliví ústa.
Když princ přijel v roce 1974 na oficiální návštěvu, mohlo několik vesničanů prince Philipa z dálky skutečně spatřit. Princ tehdy o sektě nevěděl, ale o několik let později ho na ni upozornil John Champion, britský stálý komisař na Nových Hebridách.
Champion navrhl, aby jim princ Philip poslal svůj portrét. Ten souhlasil a poslal podepsanou oficiální fotografii. Vesničané mu odpověděli zasláním tradiční hole na zabíjení prasat zvané nal-nal. Princ na jejich žádost zaslal fotografii, na níž s holí pózuje. Další fotografie byla zaslána v roce 2000. Všechny tři fotografie si ponechal náčelník Jack Naiva, který zemřel v roce 2009.
Dne 27. září 2007 odvysílala televizní stanice Channel 4 reality show Meet the Natives (Seznamte se s domorodci) o pěti mužích z Tanny z hnutí prince Philipa, kteří navštívili Británii. Jejich cesta vyvrcholila audiencí u Philipa, došlo k výměně dárků a byla pořízena další fotografie prince.
Sekta oslavila svatbu prince Harryho a Meghan Markleové v roce 2018 uspořádáním večírku, na kterém vztyčili vlajku Union Jack, tančili a jedli prasata. Vesničané o svatbě zpočátku nevěděli, dokud jim zprávu nepředala cestovní kancelář, kterou kontaktoval deník The Times.
V dubnu 2021 sekta nad smrtí prince Philipa pochopitelně truchlila. Náčelník vesnice Albi prohlásil, že je mu „strašně, strašně líto“, že princ zemřel, a kmenový vůdce náčelník Yapa zaslal soustrast královské rodině a obyvatelům Spojeného království. Vlajka Spojeného království byla vyvěšena na půl žerdi a byl vyhlášen formální smutek. A 12. dubna se mnoho příslušníků kmene sešlo na vzpomínkovém obřadu, kde se muži střídali v projevech a vzdávali mu hold. Po několik následujících týdnů se vesničané pravidelně scházeli, aby za toho, kterého považují za „potomka velmi mocného ducha či boha, který žije na jedné z jejich hor“, prováděli obřady. Prováděli rituální tance, pořádali procesí a vystavovali památky na vévodu, zatímco muži pili kavu..
Období smutku vyvrcholilo „významným shromážděním“, na němž bylo vystaveno velké množství jamů a rostlin kava. Při obřadu bylo také zabito množství prasat. S odkazem na královnu náčelník Jack Malia řekl, že ačkoli je vévoda mrtvý, stále mají spojení s „matkou“ královské rodiny. Mnoho domorodců věří, že zatímco jeho tělo odpočívá, vévodova duše se vrátí do „svého duchovního domova, na ostrov Tanna“.
Kirk Huffman, antropolog obeznámený s touto skupinou, uvedl, že po období smutku skupina pravděpodobně přenese svou úctu k princi Charlesovi, který v roce 2018 navštívil Vanuatu a setkal se s některými kmenovými vůdci.
(Zdroj: Readersdigest.com, en.wikipedia org.)