Černý pátek. I takto by se dal nazvat den, kdy se začal rozpadat sen o poklidném vládnutí hnutí ANO ve třetím volebním období po sobě. Dva volební dny ukázaly, že Češi již nechtějí vládu populistů a sociálních demokratů. Ačkoliv již společností kolovaly jisté předtuchy o možném triumfu dvou koalic, stále jsme byli zdrženliví ohledně oslav a nedočkavě vyhlíželi, zdali se nakonec vláda ANO a SPD nestane realitou.
Nově vznikající vláda si projde zatěžkávací zkouškou již na svém počátku. Je to poprvé v historii České republiky, kdy Strakovu akademii budou obývat politici z pěti různých stran. Jedná se o koaliční partnery z řad ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostů a nezávislých a České pirátské strany, kteří podepsali memorandum. Všem těmto úvodním úvahám o vytvoření vládní koalice bude předcházet rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, který by měl sestavením vlády pověřit Petra Fialu coby předsedu vítězné koalice. Očekávané jsou však obstrukce, protože již před volbami Zeman přiznal, že fandí premiéru Babišovi a dle jeho názoru by měl vládnout předseda nejsilnější strany, nikoliv koalice.
Potenciální koalice je atypická svým složením. Neplatí to pouze o počtu stran, ale i o orientaci na politickém spektru. Nemůže tedy nastat názorový rozkol mezi lidovci a Piráty nebo ODS a Starosty? Velkou roli právě v této problematice sehraje počet křesel v dolní komoře parlamentu, obsazení ministerstev a zejména resortu financí. Nejvíce křesel v rámci obou koalic obsadila ODS s 34 poslanci, na druhém místě se překvapivě umístili Starostové a nezávislí s 33 křesly. Dá se předpokládat, že při vyjednávání o vládě budou tyto dvě strany nejaktivnější, přičemž se od ODS očekává iniciativnější přístup, protože pravděpodobným premiérem bude Petr Fiala.
Třetí příčku pomyslného pořadí obsadila KDU-ČSL s 23 zástupci a na samotném konci žebříčku vítězů se umístila TOP 09 se 14 mandáty a Piráti se 4. Rozdělování ministerstev by mělo být rovnoměrné, neboť STAN pravděpodobně přimhouří oko nad volebním výsledkem Pirátů, kteří byli lídry kampaně a výrazně se podíleli na jejím financování.
Možný rozkol názorů
Již před volbami se o lídrovi kandidátky SPOLU v Moravskoslezském kraji a bývalém ministru dopravy Zbyňku Stanjurovi uvažovalo jako o kandidátovi do čela resortu financí. Nová sněmovna bude muset vyřešit nedokonalý rozpočet, který již v předvolebním období představila ministryně Schillerová. Od nového ministra se dá předpokládat snaha o zvýšení rozpočtové zodpovědnosti a úprava výdajové strany státního rozpočtu, což by se nemuselo líbit koalici PirSTAN, neboť ti již ve svém předvolebním programu hájili zefektivnění výběru daní a přerozdělení ušetřených peněz seniorům. Vzhledem k současnému deficitu je však očividné, že by jakékoliv úspory státního rozpočtu měly být využity k jeho stabilizaci, a ne k navýšení důchodů. Otázkou tak je, jestli přerozdělení seniorům nebylo spíše pouze populistickým předvolebním heslem.
Digitalizace systému by mohla být nota, na kterou rádi zahrají všichni zástupci parlamentní většiny. Je však možná úspora dostatečná pro pokrytí alespoň malé části deficitu? Vzhledem k časové a technické náročnosti provedení digitalizace nelze počítat s okamžitým zavedením této položky k redukci výdajů v rozpočtu.
Ekonomických problémů bude k řešení nespočet. Obě koalice již v období před volbami odmítly zvyšování daní. Nyní dojde na lámání chleba a tento slib pravděpodobně nebude splněn, protože i přes úpravu výdajů je nutné zvýšit daně pro nárůst příjmové strany rozpočtu. Tento krok by nebyl tak nutný, kdyby ANO s SPD a ODS neschválily zrušení superhrubé mzdy.
Penzijní systém je Achillovou patou České republiky. Budoucí vládní koalice bude muset kromě vysokého deficitu vyřešit i tuto otázku. Piráti a STAN ve svém programu navrhují garantování finančních prostředků pro valorizaci penzí, zatímco koalice SPOLU řeší fixní důchod, který bude navázaný na průměrnou mzdu. Oba tyto návrhy jsou pro voliče libě znějící, problém však nastává tehdy, když se podíváme do státní kasy. Obě tyto představy jsou mimořádně drahé a pravděpodobně nesplnitelné. Bude již na případném ministru financí Stanjurovi a ministryni práce a sociálních věcí Richterové, jak si s touto otázkou poradí. Nutné je však konat.
Kdo to celé rozsekne?
ODS v čele s Petrem Fialou má nejlepší vyjednávací pozici. Malým vítězstvím je již potenciální obsazení Zbyňka Stanjury na pozici ministra financí, protože liberálně-konzervativní řízení státního rozpočtu je dnes nutností. Ačkoliv Piráti a Starostové prosazují výrazně sociálnější politiku, budou se muset uskromnit a dát na snahy snížit deficit.
Aktuální navržený rozpočet je dle slov ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka výborně sestavený, protože obsahuje velký prostor pro investice. Obhájce poslaneckého mandátu a místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Jan Skopeček tvrdí, že peníze určené pro investice meziročně klesly o 10 % a úpravy jsou mediální reakcí na stížnosti prezidenta.
Jedno je jisté. Budeme muset šetřit! Pravděpodobně nás čekají škrty v rozpočtech pro jednotlivá ministerstva. Nyní je již na nové vládě, která z nich si vytáhnou černého Petra a budou nucena si utáhnout opasek.
Snížení deficitu státního rozpočtu
Obecně lze prohlásit, že dle předpokladů se program koalice PirSTAN skládá z položek, které mají posílit sociální jistoty. SPOLU má výrazně pravicovější program, kde se například zmiňuje nutnost modernizace burzy pro zatraktivnění místního prostředí pro zahraniční investory. Celé jednání budoucí vlády však bude situováno jiným směrem. Redukce položek na výdajové straně rozpočtu se stala předvolebním klišé Petra Fialy, problém je ale v tom, že k redukci opravdu bude muset dojít. Věřím, že i přes vlnu nevůle ze strany PirSTANu k tomuto řešení se obě koalice domluví a sníží deficit státního rozpočtu.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.