Špičky stran vládní koalice začaly tento týden panikařit kvůli dosud neprojednaným návrhům zákonů. Po jednání oznámili veřejnosti, že některé zákony (návrhy či novely) už ve sněmovně nestihnou do říjnových voleb projednat. Konkrétně se dohodli, že „smetou pod koberec“ mimo jiné zákon o zálohovaném výživném, insolvenční zákon či zákon o sociálním bydlení.
Nemohou se přitom vymlouvat na zdržování (obstrukce) ze strany opozice. Zřetelné obstrukce byly v celém pomalu končícím čtyřletém volebním období výjimkou. Odehrály se pouze v roce 2014 při projednávání „služebního zákona“ a vládní koalice označila jako obstrukci také dlouhé projednávání Zákona o evidenci tržeb (EET). V tomto případě však měla většina vystupujících poznámky k věci. Některé výhrady dokonce dodatečně uznali i někteří koaliční politici, např. lidovci si po schválení zákona uvědomili, že jím budou životně poškozeny farmářské trhy nebo předkladatel zákona Andrej Babiš (ANO) až po diskuzi s jistou babičkou z Kladna z hrůzou zjistil, že se okamžitá (online) evidence každé jednotlivé tržby (nebo pokladního příjmu, v tom je také zmatek) týká i lidí, kteří jinak nemusí vést ani žádnou roční evidenci (tedy daňovou evidenci, natož podvojné účetnictví), protože mají s finančním úřadem dopředu dohodnuto, jakou daň z příjmů zaplatí. Mimochodem, stejně pak chtěl od EET ulevit jen některým z nich a kvůli ČSSD mu to navíc neprošlo.
Velkou komplikací pro dokončení práce současné sněmovny jsou také prázdniny. Ale dopřejme poslancům dovolenou. Kdyby považovali uvedené zákony za prioritu (jak tvrdí), stihli by je bez problému schválit, aniž by si museli odpustit dovolenou.
Co důležitějšího tedy měli poslanci na práci, že nestihli alespoň důkladně prodebatovat třeba uvedené zálohované výživné, tedy pomoc rodičům – samoživitelům, kteří nejsou schopni vymoci na druhém rodiči alimenty?
Značný čas zabraly diskuze o zákazu kouření v putykách. Pro vládu zkrátka bylo důležité vyhnat kuřáky např. na ulici před restauraci, aby si mohly dát nekouřící těhotné matky či matky s kočárky v původně kuřácké hospodě večeři. Nejen to. Poslanci zakázali kouření dokonce i v kuřáckých koutcích a oddělených kuřáckých místnostech, které si majitelé hospod často nákladně vybudovaly právě za účelem oddělení kuřáků od nekuřáků. Záměrně neschválili ani verzi, kdy by bylo povolené kouření jen v místnostech, kam by nedocházela obsluha. Zákaz kouření platí, snad kvůli nezletilým návštěvníkům restaurací, rovněž přes celou noc. Zákaz kouření poslance i senátory úplně pohltil a také v médiích proběhla na téma „kouření na ulici versus v hospůdce“ řada vysloveně bouřlivých diskuzí.
Dalším důvodem, proč naši poslanci nestíhají, byla novela veterinárního zákona, kde byly kromě povinného čipování psů rozebírány také domácí zabíjačky. Tentokrát však šlo jen o napravování nesmyslů z minulosti. Takže se zřejmě zkrátí lhůta pro nahlašování zabíjaček hygienikům a vaši blízcí si nově budou moci vzít tlačenku i jitrnice s sebou domů.
V neposlední řadě byla odložena debata o alimentech kvůli diskuzi o kožešinových farmách, během které se při jednání sněmovny mimo jiné hádaly současná a bývalá poslankyně za ANO, jestli nosí pravou kožešinu.
Nejde o to, zda měla projít novela insolvenčního zákona, státní zálohy na nedobytné alimenty či zákon o sociálním bydlení (o němž se sice bouřlivě diskutuje, avšak mimo sněmovnu). Neznáme jejich konečné znění, jaké by bývalo sněmovnou prošlo, takže ani nemůžeme posoudit, jestli není dobře, že se na tyto vládní priority nedostalo. Ale každý, kdo si nemyslí, že je sněmovna jen „žvanírna“, by si měl odpovědět na otázku, o čem by měla podle jeho názoru sněmovna diskutovat. O tom, jak omezovat restaurace? O tom, jak měnit lhůtu pro ohlašování zabíjaček? Nebo snad třeba o tom, která poslankyně nosí pravý kožich z norka?