NÁZOR / Předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová nepříliš překvapivě využila toho, jak se lidé složili na léčbu dvouletého Martínka, aby zkritizovala vládu. Zařadila se tak k tomu největšímu dnu, kam patří ruská antivaxerská fronta, která dělá totéž. Škoda, že nikdo z dotyčných neví, že někdy je opravdu lépe být zticha.
Snaha „přihřát si svoji polívčičku“ se samozřejmě dala čekat. I tak by ale bylo tak nějak namístě poděkovat všem, kdo přispěli rodině nemocného chlapečka a pomohli vybrat neuvěřitelnou částku sto milionů korun. Na webu Donio.cz už je sbírka dokonce daleko za původně zamýšlenou hranicí. Je to skvělá zpráva a dalo by se předpokládat, že každého normálního člověka potěší.
Ne tak paní Schillerovou. Ta místo toho začala obviňovat vládu a jmenovitě ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, že prý pro Martínka nic neudělal. Vzhledem k tomu, že syndromem AACD trpí jen skutečně malé množství lidí, nebylo příliš překvapivé, že pojišťovny nejsou na podobnou věc připraveny. A že existuje charita? Ano, ani to by zrovna nemělo nikoho šokovat.
Nutno říci, že Schillerová rozhodně není sama, kdo medializovanou záležitost zneužil. Za všechny antivaxery jmenujme Evu Hrindovou, která šíří nesmysly o tom, že stát neměl utrácet za vakcíny proti covidu-19, protože pak by měl na podobné věci, jako je léčba pro Martínka. Hrindová nezapomněla připomenout, že influenceři, kteří ve velké míře přispěli k úspěchu kampaně na webu Donio, někdy také podporují politiky. Jenže ne takové, které volí právě paní Hrindová.
Místo toho, aby se alespoň v případě, kdy jde o dítě a o dobrou vůli desítek tisíc lidí, společnost shodla na tom, že nyní budeme mít prostě radost a dobrý pocit, najdou se bohužel lidé, kteří chtějí dobré skutky nejen shodit, ale ještě zneužít pro sebe. Že by se styděli, to ale čekat nemůžeme. Spíš naopak.