Rozesílání roušek a respirátorů seniorům vyvolává další otazníky. Nejde jen o způsob balení, ale i o chybějící české návody. Respirátory mají falešnou čínskou značku CE, což vyvolává pochybnosti, zda splňují evropské standardy. V podobných případech běžně zasahuje Česká obchodní inspekce.
Vláda trestuhodně promrhala několik měsíců, nesplnila avizované cíle a podcenila šíření koronaviru. „Na případnou podzimní vlnu covid-19 jsme dobře připraveni. Spojili jsme síly s armádou a daří se nám velmi dobře trasovat kontakty nakažených prostřednictvím chytré karantény,“ hlásil 31. července ministr zdravotnictví Adam Vojtěch poté, co došlo k lapsu na Karvinsku ve státní společnosti OKD.
Jiná situace
Výsledky této „dobré přípravy“ dnes vidí každý a nelze se z nich vylhat přehazováním odpovědnosti na veřejnost, média a opozici. Dnes znovu a pozdě nastupuje Ústřední krizový štáb po prodlevě způsobené tradiční řevnivostí mezi premiérem Babišem a ministrem vnitra Hamáčkem.
Situace je však ve všech ohledech jiná než na jaře, jelikož vláda musí tentokrát hasit požár, který sama založila. Se všemi nepopulárními kroky a riziky, které nemusely být tak plošné a restriktivní jako dnes, kdy je vývoj u nás nejhorší v EU.
To vše snižuje důvěru ve vládu s tragickou a nesourodou komunikací, která dnes slibuje, co slibovala už v květnu. Vlastní neschopnost a vážné mezery v systému se snaží zalepit improvizovanými marketingovými operacemi. Do této kategorie patří amatérsky provedená akce rozesílání respirátoru nižší třídy FFP2 a pěti jednorázových roušek čínské provenience seniorům ze státních rezerv.
Hamáček odmítá pochybení
Česká pošta spadající pod ministerstvo vnitra dostala od vlády nelehké zadání. Nyní se ocitá v podezření, že distribuce těchto pomůcek proběhla v rozporu se zákonem, a její postup už prověřuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Pracovníci České pošty vkládali do obálek roušky vyjmuté z ochranného obalu, bez českého návodu a data expirace – v těchto případech obvykle dvouleté doby jejich trvanlivosti, po jejímž uplynutí se musí zlikvidovat. Totéž platí i u respirátoru.
Ministr vnitra Jan Hamáček jakékoli pochybení odmítá. „Z našeho pohledu Česká pošta nedistribuuje žádný zdravotnický materiál, ale ochranné prostředky. A zákon o zdravotnických prostředcích se na to vůbec nevztahuje. Takže z mého pohledu se na to nevztahuje ani kontrola Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ reagoval pro Novinky.
Šéf ČSSD buď vědomě fabuluje, nebo není v obraze. V praxi jsou běžně dovozci roušek a respirátorů podrobováni všemožné kontrole českých úřadů, zda splňují všechny zákonné podmínky. O tom svědčí i zkušenosti bývalého národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila, který rovněž dováží roušky z Číny.
Dovozci pod státním dohledem
„Stát po nás vyžaduje, abychom naplňovali zákonné podmínky. Chodí na nás Česká obchodní inspekce, naše zásilky zastavují celníci a posílají je na revizi na Státní ústav pro kontrolu léčiv. Tím nám vznikají náklady navíc, zhruba 20 tisíc korun na každou dodávku,“ popsal Vobořil situaci deníku FORUM 24.
Vobořil upozornil na kuriózní případ státní šikany, kdy někdo poslal podnět České obchodní inspekci (ČOI) v půl šesté večer, že má jejich dodávka roušek údajně špatný návod. Inspektoři ČOI přišli na kontrolu bleskově druhý den v devět hodin ráno. Ačkoli distributor inspekci doložil český návod na krabičce s rouškami, podnětem se dále zabývá i Státní ústav pro kontrolu léčiv.
„Nelze roušky rozbalovat a posílat bez českého návodu. Takže já jsem doporučil mamince poslat obálku s rouškami zpět na úřad vlády,“ uzavřel Vobořil. Podle něj by se vládními dodávkami měla zabývat i Česká obchodní inspekce. Pokud se v tomto státě měří stejným metrem.
Falešná značka CE
Na další související problém upozornil podnikatel Martin Žufánek. „Rodičům přišla záchrana! Obálky s rouškami, které pro ně vybojoval projekt ANO a které pro ně hygienicky a sterilně zabalila Česká pošta. Respirátor obsahuje falešnou CE známku… Rodiče děkují, ale toto si neobjednali. Kam to mohou vrátit?“ píše na Facebooku.
Nejde o marginální věc. Jak uvádí server support.ce-check.eu monitorující dodržování evropských předpisů, na unijní trh je často dodáváno čínské zboží opatřené graficky mírně odlišenou značkou CE. To je i případ respirátorů, které dovezl Hamáčkův přítel a česko-čínský lobbista Jaroslav Tvrdík.
Článek na specializovaném serveru uvádí, že označení CE má garantovat, že výrobce věrohodně ověřil, že jeho výrobek splňuje všechny základní požadavky (např. na bezpečnost, ochranu zdraví, ochranu životního prostředí) z příslušných evropských předpisů.
„Značku CE – ,China export‘ lze vidět na některých, ne na všech, produktech vyrobených v Číně a vyvážených z Číny. Značka má podobný design a spotřebitel si může ve výsledku myslet, že kupovaný produkt má označení CE a jeho používání je bezpečné,“ píše autor.
„Čínské označení CE není oficiální evropskou značkou a považuje se za falešné. Mnoho továren v Číně používá tuto značku na své výrobky a poté je uvádí na trh. U těchto produktů nebylo provedeno žádné posouzení rizik, hodnocení bezpečnosti ani testování. Nebyly certifikovány podle příslušných norem CE a jejich uvedení na trh EU je považováno za nezákonný čin. Celkově se výrobky označené značkou ,China Export‘ CE liší v kvalitě od přijatelné po zcela nebezpečnou v provedení,“ uvádí text.
Pro její podobnost a absenci jakékoliv certifikace je tato značka obvykle považována za agresivní marketingový útok na spotřebitele zvyklého na označení CE.
Výzva pro Hamáčka
O důvod víc, aby ministr vnitra a nyní znovu šéf Ústředního krizového štábu věrohodně doložil, že jeho dodávky ochranných pomůcek mají odpovídající kvalitu. Zvláště pokud jsou distribuovány nejohroženějším skupinám obyvatel.
O důvod víc, aby Tvrdíkovy dodávky za miliardy prověřila i Česká obchodní inspekce a prošly nezávislými testy nejlépe v zahraničí – pokud se tak dosud nestalo. Ministr Vojtěch to učinil a třetinu závadných respirátorů za 230 milionů korun reklamuje. Co udělá Hamáček, který na plakátech slibuje, že lidi v krizi ochrání?