Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) si na sociální síti postěžoval na víčka u plastových lahví. Vadí mu, že víčka jsou na základě směrnice Evropské unie připevněna k hrdlu lahve. V Bruselu ale přitom v době, kdy ještě byl v čele vlády, hlasovala Česká republika pro její přijetí.
„Vážení přátelé, napište mi, co si myslíte o těchto připevněných víčkách,“ říká expremiér na začátku videa, které zveřejnil na sociální síti TikTok. V ruce přitom drží lahev oblíbené limonády a poukazuje na víčko, které je připevněné k jejímu hrdlu. „Já jsem se už několikrát polil, tak nevím, jestli je to můj problém,“ dodává.
„No, tohle vymysleli ti koumáci v Evropské unii, kteří nám stále něco nařizují,“ pokračuje předseda hnutí ANO Babiš. Sám je prý proti plastům, ale je podle něj potřeba najít jiný způsob než tuhle pitomost. „Tak co si myslíte vy? Napište mi,“ uzavírá bývalý předseda vlády.
Připevněná víčka na hrdlech PET lahví nařizuje směrnice 2019/904 o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí, kterou odhlasovaly státy Evropské unie v květnu v roce 2019. V té době byl předseda hnutí ANO Babiš premiérem, politiku pro hlasování v Evropské unii tak koordinoval právě on. Česká republika byla stejně jako skoro všechny ostatní státy pro, zdrželo se jen Maďarsko.
Ambiciózní návrh Evropské komise, jak se vypořádat s odpadky tvořenými deseti nejčastějšími plastovými výrobky nacházenými v mořích a na evropských plážích, opuštěnými lovnými zařízeními a oxo-plasty počítá s různými opatřeními podle druhu výrobku a staví EU celosvětově do čela boje proti odpadkům v moři.
„Společnost v Evropě si čím dál naléhavěji uvědomuje, že musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zastavili znečišťování moří a oceánů plasty. Evropská unie tuto jasnou výzvu svých občanů slyší a rozhodla se postavit se k ní čelem. Výsledkem jsou konkrétní opatření k omezení spotřeby jednorázových plastů. Nové předpisy, které dnes rada schválila, pomohou chránit životní prostředí i zdraví lidí a současně prosazovat udržitelnější způsoby produkce a spotřeby. Evropa nastavuje novou laťku vysoko, pro sebe i pro zbytek světa, a my bychom na ni měli být pyšní,“ prohlásil po schválení směrnice Frans Timmermans, první místopředseda Evropské komise odpovědný za udržitelný rozvoj.
Předpisy, které v Bruselu schválila i vláda Andreje Babiše, zakazují například určité plastové výrobky na jedno použití, k nimž na trhu existují alternativy, jako jsou například plastové vatové tyčinky, příbory, tácky a brčka. Kromě toho také nařizují, aby byla víčka navrhována tak, aby byla spojena s lahví, a dále, aby od roku 2025 PET lahve obsahovaly 25 procent recyklovaných plastů a od roku 2030 všechny plastové lahve obsahovaly 30 procent recyklovaných plastů.
Připevněná víčka k PET lahvím se v České republice měly objevit sice až v roce 2024, ale výrobci na směrnici Evropské unie začali reagovat s předstihem. Zákon byl se zpožděním schválen senátem a podepsán prezidentem na podzim loňského roku.