
Ruský prezident Vladimir Putin FOTO: Kremlin.ru / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons
FOTO: Kremlin.ru / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons

Finský prezident Alexander Stubb na tiskové konferenci během setkání s britským premiérem Keirem Starmerem řekl, že Finsko a další evropské země se musí „mentálně připravit“ na obnovení vztahů s Ruskem. V reakci na to v úterý Kreml uvedl, že „prezident Putin opakovaně řekl, že naše země je otevřena normalizaci vztahů s těmi, kteří si to přejí“.
„Musíme se připravit na postupné otevírání politických vztahů s Ruskem,“ prohlásil finský prezident s tím, že již byly zahájeny příslušné diskuse na evropské úrovni. „Nic nezmění tu skutečnost, že Rusko je a zůstává naším (finským) sousedem a že máme společnou 1340 kilometrů dlouhou hranici,“ řekl Stubb.
Podle něj je ale nejdříve nutné splnit některé podmínky. „Z části to záleží na tom, kdy Rusko přestane bojovat na Ukrajině, a také to musí být koordinováno mezi evropskými zeměmi.“
Dmitrij Peskov, mluvčí ruského vůdce Putina, v úterý prohlásil, že vzájemné vztahy po vstupu Finska do NATO v roce 2023 klesly „téměř na nulu“. V témže roce Finsko uzavřelo na dobu neurčitou pozemní hranici se svým východním sousedem. Obvinilo ho, že stojí za přílivem migrantů na finskou hranici, což Kreml popřel.
Peskov uvedl, že obě země měly silné vazby ještě předtím, než se Finsko a Švédsko rozhodly vstoupit do NATO. „Neměli jsme s nimi žádné problémy. Byla to oboustranně výhodná spolupráce.“ Obvinil Finsko a Švédsko, že „vtahují vojenskou infrastrukturu NATO na svá území“.
„To je bohužel smutný stav našich vztahů, jehož jsme nyní svědky,“ řekl Peskov. Zároveň dodal, že „prezident Putin však opakovaně řekl, že naše země je otevřena normalizaci vztahů s těmi, kteří si to přejí“.
Evropa nesmí jen tiše sedět
Dva bývalí diplomaté, které oslovila televize Yle, se shodují, že obnovení vztahů s Ruskem je nezbytností. „Jsme sousedé a jednou budeme muset vést dialog,“ míní Jukka Valtasaari. Podle něj to byl Donald Trump, kdo přiměl Rusko k jednání, a nyní se tato příležitosti musí využít.
„Je naprosto logické, že pokud Putin přišel k jednacímu stolu, je třeba vést dialog. Jinak se nic nestane,“ domnívá se dlouholetý kariérní diplomat. Tvrdí, že budou-li evropské země jen tiše sedět, z jednání se samy vyloučí. „Držet se dál od jednacího stolu není diplomacie,“ upozornil Valtasaari.
Další bývalý diplomat Jaakko Iloniemi sdílí názor, že je čas zahájit rozhovory s Ruskem. „Válka trvá už tak dlouho, že musí dojít k nějaké dohodě. A to není možné bez přímých kontaktů,“ uvedl Iloniemi.
Zdůraznil, že kontakty musí být navazovány prostřednictvím jednotlivých zemí Evropské unie, protože Washington ani Moskva nechtějí s EU jako celkem jednat.