Nedávné oslabení rublu brzy zasáhne rozpočet Rusů: odborníci varují před růstem cen celé řady zboží a služeb. Zimní zahraniční zájezd tak například bude o 10 až 30 procent dražší než loni, tvrdí cestovní kanceláře. V této oblasti se na sezónní zdražování nabalují i výkyvy měny. Prodraží se ale nejen dovolená, nýbrž i běžná spotřeba.
„V průměru bude týdenní dovolená v Thajsku pro dvě osoby (plná penze ve čtyřhvězdičkovém hotelu) stát od 235 tisíc rublů, v Egyptě – od 196 tisíc rublů, ve Spojených arabských emirátech – od 160 tisíc rublů, na Maledivách – od 300 tisíc rublů,“ píše list Izvestija.
Nárůst cen zájezdů je jen špičkou ledovce: ještě více peněz budete muset vyčlenit na nákup nové pračky nebo zimní bundy.
„Odhadujeme, že v blízké budoucnosti zdraží i nepotravinářské zboží: auta, spotřebiče, pomůcky a oblečení. Dříve jsme je aktivně dováželi, ale teď rubl hodně oslabil. Rusko zatím prodává zásoby, ale na podzim bychom měli očekávat růst cen,“ říká Natajla Zubarevičová, profesorka Moskevské státní univerzity. Zatím to podle ní bylo tak, že rostly i mzdy, takže pocit, že se zdražuje, byl spíš subjektivní. Teď se ale situace nejspíš změní.
Úřady hovoří o „vnitroruské“ turistice, ale té se růst cen také nevyhne. Letecké palivo neustále zdražuje, a tak rostou i náklady na přepravu, což je třetina ceny letenky. Největší letecké společnosti již varovaly, že do konce roku se cena letů pro cestující může zvýšit o 10 až 15 procent.
Nyní se leteckým společnostem poskytují zvláštní dotace. Loni to bylo 100 miliard rublů na pokrytí nákladů na přepravu Rusů. „Nyní je to již méně a letecké společnosti nebudou létat se ztrátou,“ konstatuje Zubarevičová.
Zdražily i některé základní produkty, například kuřecí maso. To se projevilo mimo jiné na ceně gyrosů. Kromě toho kvůli znehodnocení rublu zahraniční pracovníci hromadně opouštějí ruský trh, což také nevěstí nic dobrého pro ekonomiku.
„Rusové zpravidla v prodejnách gyrosu nepracují. Migranti, kteří jsou závislí na dolaru, pracují, protože tyto výdělky posílají domů. V závislosti na tom, co se stane s kurzem dolaru, a ten teď prudce vzrostl, mám jako majitel podniku určité potíže, protože dochází k odlivu migrantů pracujících v pohostinství,“ říká C. Semenkov.
Přes veškeré úsilí centrální banky se o stabilizaci ruské měny nemluví. Minulý týden tak kurz eura poprvé od poloviny srpna překročil 105 rublů. Odborníci varují, že se změnou dynamiky zatím nelze počítat.
„Negativní faktory pro rubl se nezměnily. Patří mezi ně: pokles salda běžného účtu na pozadí rychlého oživení dovozu a poklesu vývozu, jakož i odliv kapitálu a zachování devizových příjmů na zahraničních účtech vyvážejících společností,“ říká manažerka portfolia Sofia Kirsanova.
Minulý týden výzkumná společnost NielsenIQ uvedla, že na pozadí hospodářské krize Rusové stále méně kupují výrobky ve středně velkých baleních – nyní ve snaze ušetřit volí buď velká, nebo malá balení.
„Devalvace národní měny, kterou se navzdory mimořádným opatřením vlády podařilo pouze zpomalit, zasáhla mnoho oblastí. Průzkum, který na žádost časopisu Forbes provedla služba Aktion Management, ukázal, že pád rublu postihl více než 81,1 procent ruských společností. Podnikatelé hodlají s katastrofou bojovat různými způsoby. Mnozí (42,5 procent) se rozhodli snížit náklady, což často vede k propouštění. Mnozí však reagovali zvýšením cen svého zboží a služeb: Zvyšování cen již provedlo 44,6 procent firem a mnoho dalších se k němu chystá: polovina dotázaných firem o 5 až 10 procent třetina o 20-30 procent a přibližně pět procent o více než 30 procent. To nevyhnutelně zasáhne kapsy téměř všech Rusů,“ píše russian.eurasianet.org.
Ukázalo se například, že 84 procent rodičů hledá způsoby, jak ušetřit na přípravě svých dětí na nový školní rok. Osm procent rodičů uvádí, že se musí uchýlit ke splátkám.
Vedení války a sankce ruskou ekonomiku postihují. Doposud mohla země čerpat ze svých rezerv, ale protože boje trvají déle, než se čekalo, tak se zdroje postupně tenčí.