Čínský vůdce Si Ťin-pching během březnového výročního zasedání tamního parlamentu několikrát hovořil o válečné připravenosti. Dokonce prohlásil, že se země připravuje na válku. Informoval o tom web Foreign Affairs. Podle analytiků je Peking připraven použít sílu k obsazení Tchaj-wanu. Vychází přitom ze slov Si Ťin-pchinga o sjednocení vlasti.
V jednom z projevů na letošním zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců a Čínské lidové politické poradní konference Si Ťin-pching vyzval své generály k odvaze bojovat. Čína zároveň podle webu oznámila zvýšení ročního rozpočtu na obranu o 7,2 procenta.
Časopis čínské komunistické strany už na začátku března zveřejnil článek s názvem „Pod vedením Si Ťin-pchingovy myšlenky o posilování armády budeme postupovat vítězně“. V něm se objevuje část, že modernizace národní obrany a armády musí být urychlena. Za hlavní příčinu označil autor textu Spojené státy a jejich spojence, všiml si web Novinky.cz.
„Západní země v čele se Spojenými státy proti nám provádějí zadržování ze všech stran, obkličování a potlačování, což přineslo bezprecedentně vážné problémy pro rozvoj naší země,“ píše se v článku. Autor následně dodává, že s nepřítelem je třeba mluvit jazykem, kterému rozumí, a použít vítězství k získání míru a respektu. „V nové éře lidová armáda trvá na použití síly k ukončení boje,“ objevilo se dále v textu.
Nebudeme ustupovat ani provokovat
Čína kritizuje návštěvu tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen ve Spojených státech. Ta před odletem prohlásila, že vnější tlak nezastaví její odhodlání vydat se do světa. „Jsme klidní a sebevědomí, nebudeme ustupovat ani provokovat,“ prohlásila prezidentka na tchajwanském mezinárodním letišti Tchao-jüan. „Tchaj-wan bude pevně kráčet po cestě svobody a demokracie a vydá se do světa. Ačkoliv je tato cesta těžká, Tchaj-wan není sám,“ dodala.
Pekingu se nelíbila ani návštěva předsedkyně české poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). „Předsedkyně Poslanecké sněmovny České republiky Markéta Pekarová Adamová trvala na takzvané návštěvě Tchaj-wanu, vážně porušila závazek České republiky ctít politiku jedné Číny a úmyslně poškodila politický základ čínsko-českých vztahů,“ varovala čínská ambasáda v Česku.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
Spolupráce s ruskou armádou
Čínské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že chce spolupracovat se svými ruskými kolegy na posílení strategické komunikace a koordinace, informovala agentura Reuters. Podle ní ministerstvo dodalo, že nedávné společné námořní cvičení vojáků Číny, Ruska a Íránu prohloubilo přátelství a praktickou spolupráci mezi těmito třemi zeměmi.
Podle mluvčího čínského ministerstva obrany budou Rusko i Čína spolupracovat na implementaci globálních bezpečnostních iniciativ. Pokud jde o nedávné cvičení v Ománském zálivu, kterého se zúčastnilo i íránské námořnictvo, manévry vylepšily schopnosti námořnictva provádět diverzifikované námořní mise. Do cvičení se zapojilo celkem 12 lodí a rovněž speciální potápěčské jednotky. Konalo se od 15. do 19. března.
Peking je považován za blízkého spojence Moskvy. Ruskou metropoli nedávno navštívil čínský prezident Si Ťín-pching. Oba vůdci se při svém setkání zavázali dále utužit vztahy a podepsali rámcové dohody o rozšíření strategického partnerství a o strategické spolupráci. Čína nicméně dosud odmítá dodávat Rusku zbraně potřebné pro vedení války na Ukrajině a Peking rovněž v minulosti odsoudil ruské jaderné hrozby v souvislosti s válkou, kterou Rusko vede v sousední zemi.